341

Re: Acvariu 500 plantat

ADICA dta ai 30 de fire de diversifolia, si doar un singur fir are simptomele astea?


amprecizat mai sus ca nu imi mai amintesc exact de la ce era carenta la vremea respectiva, dar vag imi aduc aminte ca era vorba de o fluctuatie la nitrati si fosfati

catalos

342

Re: Acvariu 500 plantat

catalos A scris:

ADICA dta ai 30 de fire de diversifolia, si doar un singur fir are simptomele astea?


amprecizat mai sus ca nu imi mai amintesc exact de la ce era carenta la vremea respectiva, dar vag imi aduc aminte ca era vorba de o fluctuatie la nitrati si fosfati

- EXACT.

343

Re: Acvariu 500 plantat

daca toate cele 30 de fire sunt in acelasi bazin, beneficiaza de aceeasi nutrienti, teoretic aceeasi "cantitate de lumina", etc., e caz de SF ce spui dta aici smile

am rugamintea cand vei descoperi cauza si sursa problemei sa ne dai si noua o informatie.

multumesc

catalos

344

Re: Acvariu 500 plantat

Cauza s-ar putea sa fie o carenta a unui fertilizant dar mie mi s-a intimplat cu mai multe fire din acelasi bazin, in momentul in care le-am replantat/mutat sau am sadit vreun lastar recoltat de la o planta matura. Trebuie sa recunosc, majoritatea plantelor care au prezentat acest fenomen, si-au dat obstescul sfirsit.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

345

Re: Acvariu 500 plantat

- Domnule Radu, va astept pe la mine azi sau maine sa va dau si planta promisa si cu ocazia asta veti vedea si E. diversifolia. Firul in cauza nu-l consider cu probleme ci mai degraba o ciudatenie datorita culorii pe care o are (albastru indigo) si puiului perfect sanatos care creste din el.

346

Re: Acvariu 500 plantat

victor z A scris:

- Domnule Radu, va astept pe la mine azi sau maine sa va dau si planta promisa si cu ocazia asta veti vedea si E. diversifolia. Firul in cauza nu-l consider cu probleme ci mai degraba o ciudatenie datorita culorii pe care o are (albastru indigo) si puiului perfect sanatos care creste din el.

Pai... ce sa zic? Multumesc de invitatie si o sa incerc s-o onorez! ^:)^  Planta stiu cum arata, am spus, mi s-a intimplat si mie, numai ca la mine, toate cele care au prezentat aceasta culoare, au murit. Poate ma lamuresc, cind vin pe la tine. :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

347 Editat de discus_prime (2013-02-07 21:49)

Re: Acvariu 500 plantat

Deci domnule Radu dupa citirea intregului post al dvs s-a iscat urmatoarea intrebare si anume .De ce din cele 4 tuburi de 80w folositi doar 2 ? Multumesc.

348

Re: Acvariu 500 plantat

discus_prime A scris:

Deci domnule Radu dupa citirea intregului post al dvs s-a iscat urmatoarea intrebare si anume .De ce din cele 4 tuburi de 80w folositi doar 2 ? Multumesc.

   Eu nu am avut rabdare sa caut postul din care rezulta chestiunea asta dar te cred pe cuvint. In prezent, folosesc toate cele 4 tuburi, doar 2 am folosit in perioada de formare/stabilizare a set-up-ului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu 500 plantat

Inainte de a incheia mai am o nelamurire. De ce este folosit atat de mult in acvaristica  tubul  Osram lumilux 865 si nu cel de la Philips Master de lux 965 care dupa parerea mea este superior? Multumesc

350

Re: Acvariu 500 plantat

doua motive care cred eu ca sunt:
-sunt mai ieftine cele 865 decat 965
-cele 965 tin mai putin am auzit cam 5-6 luni(am auzit si variante ca ar tine si mai putin de atat)

351 Editat de danielt (2013-02-09 01:24)

Re: Acvariu 500 plantat

865 da mai multa lumina decat 965 la acelasi wattaj si este mai ieftin cu jumate de pret. Tuburile cu CRI 80% nu prea sar de 20lei bucata.

Posibil ca tehnologia de fabricatie a 965-ului sa implice trifosforul care am inteles ca salta pretul considerabil dar ofera o calitate mai mare a luminii. Posibil sa ma insel, nu cunosc detalii atat de amanuntite.

Daca banii nu sunt o problema mai bine iti iei tuburi dedicate de la AquaMedic, Dennerle, Giesseman. Desi sunt cel putin duble ca pret fata de 965. La Marbotrade costa in jur de 42Lei Osram Deluxe Daylight 965. Cred ca pret mai bun ca asta nu gasesti pentru calitatea oferita de un astfel de tub.

N-am mentionat puterea pentru ca pretul este identic la tubul ce 24W cat si la cel de 54W, singurele cumparate de mine.

P.S: Nu vreau sa deviez discutia ci cred ca am raspuns la intrebare din experienta mea. Se poate sterge off-topicul daca nu-si are rostul in contextul subiectului discutat si anume bazinul lui Baracuda smile

Re: Acvariu 500 plantat

Ok Daniel dar eu cred ca diferenta de 350 lumeni dintre Osram 865 si Philips 965 nu este asa de mare ..in plus IRC -ul unui 965 Philips este net superior si  cu toate ca este 965  are o temperatura de culoare de 6800k. roll???
Si inca o intrebare din ciclul  de ce si cu asta inchei. Osram lumilux 840 are o temperatura de 4000 k cu spectru asemanator jbl solar tropic da?? Atunci de ce este trecut ca si cool daylight? Ori are 4000 ori 6500k? Multumesc .

Re: Acvariu 500 plantat

Baracuda A scris:
discus_prime A scris:

Deci domnule Radu dupa citirea intregului post al dvs s-a iscat urmatoarea intrebare si anume .De ce din cele 4 tuburi de 80w folositi doar 2 ? Multumesc.

   Eu nu am avut rabdare sa caut postul din care rezulta chestiunea asta dar te cred pe cuvint. In prezent, folosesc toate cele 4 tuburi, doar 2 am folosit in perioada de formare/stabilizare a set-up-ului.


ps.Care este combinatia de neoane folosita in prezent la bazinul dvs.

354

Re: Acvariu 500 plantat

danielt A scris:

865 da mai multa lumina decat 965 la acelasi wattaj si este mai ieftin cu jumate de pret. Tuburile cu CRI 80% nu prea sar de 20lei bucata.

Posibil ca tehnologia de fabricatie a 965-ului sa implice trifosforul care am inteles ca salta pretul considerabil dar ofera o calitate mai mare a luminii. Posibil sa ma insel, nu cunosc detalii atat de amanuntite.

Daca banii nu sunt o problema mai bine iti iei tuburi dedicate de la AquaMedic, Dennerle, Giesseman. Desi sunt cel putin duble ca pret fata de 965. La Marbotrade costa in jur de 42Lei Osram Deluxe Daylight 965. Cred ca pret mai bun ca asta nu gasesti pentru calitatea oferita de un astfel de tub.

N-am mentionat puterea pentru ca pretul este identic la tubul ce 24W cat si la cel de 54W, singurele cumparate de mine.

P.S: Nu vreau sa deviez discutia ci cred ca am raspuns la intrebare din experienta mea. Se poate sterge off-topicul daca nu-si are rostul in contextul subiectului discutat si anume bazinul lui Baracuda smile

Daca vei observa vreo reactie negativa, din partea mea, stii ce ai de facut... nu ar fi prima data... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

355

Re: Acvariu 500 plantat

Tuburile folosite:
   - Osram Lumilux HO/3000K/80W/6150lm
   - Giesemann AquaFlora HO/4000K (?)/80W/4600lm
   - Giesemann Midday HO/6000K/80W/4900lm
   - Osram Lumilux HO/6500K/80W/5700lm

   Clasificarea tuburilor vis a vis de culoarea aparenta este destul de stricta dar nu de putine ori, unii fabricanti fac derogari si isi "boteaza" tuburile in mod original. Asa se explica ca un 4000K ("Cool White Pinkish"), este catalogat drept "Cool Daylight", ca tuburile cu 6500K.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

356

Re: Acvariu 500 plantat

Baracuda A scris:

3

Salut!

Am o intrebare:
1 ce temperatura constatnta ai la apa din acvariu?
2 eu stiu ca discusii stau bine la 28-31 de grade
3 sau ai bagat discusii acolo doar pt poze?
daca stau acolo in permanenta(de cat timp si de la ce varsta?)atuci ti as fi recunoscator sa mi raspunzi la prima intrebare

357

Re: Acvariu 500 plantat

scuzati-mi ignoranta, am fost absent o buna vreme. ce se mai aude cu minunatul set-up plantat cu discusi? ^:)^

358

Re: Acvariu 500 plantat

acum am vazut ca a plecat 
:fcry

359

Re: Acvariu 500 plantat

Ce a plecat? neutral ?