101

Re: Gold Miners Nature Scape

Habar nu am, sincer sa iti spun, stiu doar ca era sistem complet (la spusele colegului). Incearca pe aquaristic.net poate te satisface ceva de acolo, sunt seriosi si trimit si acasa big_smile cu plata ramburs. (cel putin in Germania)

102 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:14)

Re: Gold Miners Nature Scape

:fmad

103

Re: Gold Miners Nature Scape

ba mie i-mi place, stilul  nature ,eu  unul i-mi pare cel mai placut ochiului acest stil , cat si cel mai greu de realizat, incepand de la substrat, decor , plante, si a.m.d. tot trebuie sa se asorteze cu tot, tu merlin ai reusit asta, cel mai mult i-mi place substratel,amestecul acela cu pietricele da bine , arata natural.
cand va creste nuschiul si Hydrocotylele se vor amesteca cu Marsilea va arata bine. :apl  :apl

spor.

104 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:14)

Re: Gold Miners Nature Scape

:fmad

105

Re: Gold Miners Nature Scape

merlin21 A scris:

ma gandesc sa inlocuiesc staurogynele din spatele verticillatei cu amania bonsai. ar da mai bine?.

nu trebuie sa i-ti mai spun cum arata amania bonsai odata ce ai luat aceasta hotarare, dar nu ma rabda inima si tot am sa o fac, ...este pur si simplu bestiala......si cu siguranta va da o noua fata bazinului, chiar daca nu i -ti va place in locul staurogynelor , loc ai sa le gasesti cu siguranta pentru ca se potrivesc" in ,si cu orice.eu o am si arata foarte bine plantata fir cu fir. merita cu siguranta sa ii gasesti un loc in bazinul tau.

merlin21 A scris:

setupul este mereu in lucru,

asta-i  un lucru foarte bun , niciodata nu o sa iasa din prima . este normal sa mai aranjezi pa parcurs.

merlin21 A scris:

, cu petite si heudeloti, inca nu am poze..

dupa anubias nu ma dau in vant , dar aici deja este vorba de gusturi si stii cum e....
in schimb  bolbitisul este cea mai frumoasa feriga pe care am vazut-o potrivinduse in bazinele in stil "nature"

de creveti nu am cuvinte :apl

106 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:14)

Re: Gold Miners Nature Scape

:fmad

107

Re: Gold Miners Nature Scape

nu vreau sa i-ti intoxic topicul, dar daca tot mai intrebat am sa si raspund.

sincer nu prea mi-am batut capul cu BBA-ul, am scapat usor cu  EasyCarbo, mossu l-am cigulit pe ici pe colo pe unde era afectat , dar e mare plictiseala cu acest bazin ,, nu tai tu o planta nu mai plantezi ceva ca nu da bine cu scap-ul respectiv, stai pur si simplu si privesti , atat, cam plictisitor, inainte de a il face am zis gata ...m-am saturat de tuns de  bibilit , si stii cum sta traba " rau cu rau , dar mai rau fara el "de aceea m-am hotarat sa fac altceva in el. deja am inceput sa strang plantele necesare si cand voi avea chef ma apuc de el.

despre creveti, am pui deja   

felicitari , si sa-ti traiasca,sa faca si ei pui, nu de alta dar sa mai dai si la altii  tongue  tongue

108 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:15)

Re: Gold Miners Nature Scape

:fmad

109 Editat de narcis.b (2010-12-22 23:26)

Re: Gold Miners Nature Scape

M-ai ucis cu galbiorii tai! Bravo si pentru pui si...la cat mai multi!Fara probleme,cand intra CO2ul lucrurile se schimba radical.Plantele care au stat si s-au adaptat deja vor simti imediat fertilizarea si vor rupe toate! Blixa...crezi ca merge la tine,dpdv estetic? Parca creste prea nesimtit de mare...si mai are o problema ,cand o dezradacinezi deranjezi mult substratul.In afara de faptul ca daca ii merge bine haleste la greu resursele acvariului,iar plantele mai firave din apropiere vor stagna sau vor suporta un real regres.Baga "arici"cum le spui tu,Erio,cresc destul de bine si suficient de mari...
Tu sa renunti la mossuri? Mare pacat...Eu zic sa pastrezi si Zippelianusul ,e posibil sa ai surprize cu modificarile ce le faci.
Nu uita de marirea dozelor de nutrienti din momentul in care intri pe CO2.Daca sesizezi vreun dezechilibrula aditia de CO2 scurteaza un pic ziua de iluminare ,pentru vreo 2,3 zile.
Super filtrul!Atentie insa la curentii din acvariu,cu un mediu fertilizat dar cu curenti mari sanse mari de alge perie negre si urate,daca curentii sunt prea mici CO2ul nu mai atinge toate zonele ,desi micro si macro exista motiv pentru inceputul de alge verzi... Sunt sigur ca sti aceste mici amanunte dar m-am gandit sa-ti reamintesc un pic :sok
Sa sti totusi ca acvariile in care lipsesc cu desavarsire algele(de cele verzi vorbesc)au in mare lipsuri,lipsuri la care suspina si plantele,deci nici asteptari mari nu poti sa ai!
Apa limpede si spor! :noroc

110

Re: Gold Miners Nature Scape

Foarte frumos acvariul+echipamentele, Merlin...si la fel zic si eu: in sfarsit ti-a sosit filtrul, stiu si eu cat ai asteptat dupa el, am urmarit din cand in cand topicul respectiv cu comanda respectiva...deci sa nu mai hulim romanii, si printre nemti exista uscaturi smile.

P.S: care este scopul acelui bolt infipt in perete? Pura curiozitate  :fp

111 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:15)

Re: Gold Miners Nature Scape

:fmad

112

Re: Gold Miners Nature Scape

Filtrul acesta il urmaream si eu, o perioada, dar mi-am luat un 2224 in final...niciun alt filtru nu se compara cu cele de la EHEIM, totusi poate ADA ?! insa pentru a achizitiona un filtru extern ADA tre sa-ti vinzi casa  :pp . Sunt scumpe si eheim'urile insa merita toti banii ! Pentru cei cu buget mai redus sau pt cei care nu vor sa investeasca mult intr-un filtru extern, exista alternativa: AquaEL minikani 80 sau 120  lol

Interesanta situatia cu firmele astea din Deutschland...ma gandesc pe viitor sa comand produse profi de la ei, insa daca asa stau lucrurile nu stiu ce sa zic...poate imi voi indrepta atentia spre alte tari, gen: Anglia.

P.S: nu stiam ca blyxa poate fi crescuta ca hrana pt carasi  :omfg ..carasii astia, ti-ar manca si mana daca le-o intinzi, nu ?!  :sok

113 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:15)

Re: Gold Miners Nature Scape

:fmad

114

Re: Gold Miners Nature Scape

Dap! E ok si inteleg de ce o vrei acolo :sok In schimb pogostemonul va fi "faultat" in momentul in care isi ia elan Blyxa.Dar pt faptul ca nimic nu e batut in cuie ,zic ca e ok  smile
Acum eu ,personal,vad in coltul ala Umbrosum,astupa tot ce e de astupat,se modeleaza frumos ,si are verdele acela deschis si sclipitor oarecum,da e doar optica mea...
Eu sunt adeptul CO2ului la greu,e felul meu de a lucra cu fertilizarea...desi acum daca nu am prea fost pe acasa am mai redus dar erau vremuri in care pestii sareau ca popcornul  lol  sigur in ideea de a incerca limitele ecosistemului...parca v-am mai povestit ca aveam capacul ridicat stateam la vreo 2 metri de acvariu si un SAE mi-a sarit ca o sageata din acvariu pana la picioarele mele :omfg   smile
Lumina e ok cum zici tu imi pare bine proportionata si timpi alocati adaptarii.In ceea ce priveste fertilizarea lichida iti va spune Blixa daca mai trebuie sau nu :apl  :sok
Totusi ...o bula de CO2...la 4 sec...hmmmmm...imi pare putin(ca sa nu spun mult prea putin)
Oricum o sa vedem curand la tine pearling!!! :noroc  :apl  :sok

115

Re: Gold Miners Nature Scape

Doua difuzoare identice cu ce ai tu am avut si eu....insa am renuntat la ele, nu scoteau  bule destul de fine asa ca am trecut la difuzorul home-made, eternul filtru de tigara big_smile. Poti face un test, ai sa vezi diferenta, doar ca te inteleg pe de o parte, nu vrei chestii diy in acvariu, am realizat si eu de curand ce inseamna sa ai produse profi in acvariu si nu improvizatii home-made. Nu vorbesc de randament neaparat, ci pur estetic...

116 Editat de guppymaster (2010-12-23 18:20)

Re: Gold Miners Nature Scape

si eu am un difuzor ceramic lafel
Nu te contrazic dar eu sunt foarte multumit de el, se dizolva o mare parte din co2 si nu trebuie sa il inlocuiesti periodic:D

117 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:16)

Re: Gold Miners Nature Scape

:fmad

118 Editat de narcis.b (2010-12-23 22:30)

Re: Gold Miners Nature Scape

Merge si HM e frumos daca merge bine...Umbrosumul are un farmec aparte si pentru ca il pozitionezi in coltul acela mai indepartat frunzele chiar daca sunt un pic mai mari decat ale HMului se vor vedea delicat cu rotunjimea lor .Ca si tufa cresc amandoua cam tot in acelasi mod.
Difuzorul il poti pozitiona de asa maniera incat bulele in drumul lor spre suprafata sa fie spulberate de jetul filtrului ,ajuta destul in procesul de miscibilizare,daca le bagi in sorbul filtrului atunci activitatea biologica din filtru va scade drastic,stiu ca acum te bazezi pe filtrul mare dar oricum...Si intradevar, Dan are dreptate cu filtrul de tigare,totusi asa arata mai profi! :sok

119 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:16)

Re: Gold Miners Nature Scape

:fmad

120

Re: Gold Miners Nature Scape

Cum e merlin ,face pearling? S-a rezolvat cu instalatia? smile