21 Editat de merlin21 (2010-07-07 15:46)

Re: Fertilizant

bobi A scris:

merlin: un bazin onest, plantat, fara pretentii de concursuri sau premii.

si tu sincer vrei sa spui ca nu se poate bazin plantat fara co2? si nu vorbesc doar de valisneria egeria si etc.. cu plante care sa creasca, sa nu moara si sa nu ai alge?

22

Re: Fertilizant

merlin,cred ca se poate,dar pana la un anumit level,sunt destule bazine plantate care au participat pana acum 3-4 ani la concursuri fara aditie de CO2,dar la vremea aceea nici nu se foloseau plante hard,inca erau oarecum la moda "olandezele".Mi-e greu sa cred ca poti avea plante dezvoltate armonios ,si ma refer de la un medium in sus,fara CO2...Cum vezi tu crescand Tonina sau Eriocaulonii sau"albele" si multe altele chiar mai putin fitzoase ,doar cu putin micro si atat? Pe de alta parte nici nu cred ca ar trebui sa ne batem capul ,exista CO2 si gata e relativ simplu! ^:)^  :sok

23

Re: Fertilizant

merlin eu cred ca toti am avansat in aceasta pasiune. acum 3-4 ani aveam in acvariu vallisneria si eram cel mai fericit ca ea crestea de la sine. apoi am vazut vallisneria spiralis si am zis ca e cea mai frumoasa planta, bine, ulterior mi-am schimbat parerea. ceea ce vreau sa spun e ca acvaristica contine in ziua de azi un portofoliu atit de larg de plante care nu pot trai fara lumina, fertilizanti si co2.

narcis a punctat corect problema, ca de obicei.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

24

Re: Fertilizant

Ce naiba nu punctează Narcis corect??????  :apl ...e chiar enervant de corect în afirmații! :apl
In alta ordine de idei ...cred ca totuși forțăm natura ,ca ego nu ca imagine implicita. Cum ar fi oare ca Amazonul sa arate sub ape ca în acvariile lui Narcis ?...nu ne mutam toți sub?

25

Re: Fertilizant

pelly67 A scris:

In alta ordine de idei ...cred ca totuși forțăm natura ,ca ego nu ca imagine implicita. Cum ar fi oare ca Amazonul sa arate sub ape ca în acvariile lui Narcis ?...nu ne mutam toți sub?

Ha! Adica....eu muncesc de-mi sare ...ca sa fac un scape  lol  si Amazonul sa vina pe dea moca si sa arate pe toata lungimea  precum acvariul meu???  lol Pai e dreptate Paul? :pp  ...Defapt...unde pe lumea asta e dreptate?... :smoke

26

Re: Fertilizant

dreptate...ce este aia?  :- iți dai seama ca dacă făceai un scape 100% ca Amazonul ...îl luai pe Raducu(cel mic) la reputație și oha  lol  lol  lol