21

Re: Micutu' MALAWI Wide

Eu am bagat tutun si rabdare vreo 2 luni cu al meu smile

Usor, usor il termini wink

22 Editat de fflorin73 (2010-07-14 23:51)

Re: Micutu' MALAWI Wide

Maya la lumina inca nu m-am gandit, in acvariul cu pui pe pietre am avut alge maroniu deschis, doua zile femela de ancistrus nu a avut ce alege (pietre pe fundul si spatele acvariului de 80Lx50l), alge care dau bine cu nisipul bej-maro inca nu sunt hotarat. Pretul neoanelor cred ca vor decide la inceput, sigur ca imi place ce am vazut pe pietrele lui @pomi dar o sa vad in timp ce voi baga.
Au trecut deja 5-6 saptamani, plus inca 4-5 cu lipire si uscare si cu 2-3 la ciclarea bazinului sad sper sa imi gasesc altceva care sa imi retina atentia.

23 Editat de pasi_une (2010-07-15 19:45)

Re: Micutu' MALAWI Wide

fflorin73 A scris:

Salut! Sticla a "venit" (la magazin) dar oscilez intre 12mm si 15mm iar ca marimi m-am oprit la 235x67x50! Andi66 pietrele sunt cele aduse din Bulgaria, mai am de taiat una din ele in doua, standul o sa il fac din doua bucati pentru ca nu cred ca pot urca cu el pe scari (nu am masurat locul). Am o problema cu blatul superior - latime maxima gasita 60cm - poate nu am cautat unde trebuia. Saptamana asta sper sa urc sticla si sa duc teava la sudat!
O zi buna!

dar dc vrei sa o sudezi ?
o poti prinde in surub (nituita)
la cutremur sau trepidatii se poate rupe sudura

24

Re: Micutu' MALAWI Wide

Sper sa nu se rupa, cel care o sa il sudeze e constient de greutatea ce trebuie sa o suporte. Avand in vedere ca cele 4 tevi rectangulare lungi vor fi fixate cu aprox. 24-28 de alte tevi nu cred ca vor fi probleme.

25

Re: Micutu' MALAWI Wide

Ceva noutati ?

26 Editat de fflorin73 (2010-07-26 15:36)

Re: Micutu' MALAWI Wide

Azi iau sticla, cu standul o sa mai dureze, cred ca sambata o sa il lipesc acvariul! sad

27

Re: Micutu' MALAWI Wide

Multa bafta, astept poze big_smile

28

Re: Micutu' MALAWI Wide

Standul a ajuns si el in casa alaturi de sticla, maine prind palul de el iar luni sper sa termin acvariul.
Voi reveni cu poze saptamana viitoare!

29

Re: Micutu' MALAWI Wide

Astept cu mare nerabdare pozele

30

Re: Micutu' MALAWI Wide

Salut, "mesterica" a amanat lipirea pentru miercuri. Momentan cateva poze cu standul!

31

Re: Micutu' MALAWI Wide

Mai poti,mai ai rabdare ?
Cred ca deabia astepti sa-l vezi cu africanii in el nu-i asa ?

32

Re: Micutu' MALAWI Wide

fflorin73 A scris:

Salut, "mesterica" a amanat lipirea pentru miercuri. Momentan cateva poze cu standul!

Salut Florin, si toata stima pentru ce vrei sa faci. Va fi ceva grandios si cred ca nici tu nu mai ai rabdare. Banuiesc ca ai deja pagini intregi cu planuri schite, liste, s.a.m.d.
Oricum, din cate te stiu (tipicar) va iesi ceva deosebit. Ce pot sa-ti spun, decat bafta multa si spor la treaba! Abia astept sa vad un final sau de ce nu si fazele premergatoare.... :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

33

Re: Micutu' MALAWI Wide

Salut, salut!
E adevarat ca ard de nerabdare sa pot spune : "de maine voi muta (progresiv si selectiv) pestisorii in noua lor casa", dar acum cand mai trebuie sa fie lipit acvariul parca nerabdarea e in scadere.
O zi buna!

34

Re: Micutu' MALAWI Wide

Eeeee, ce sa zic ia-o usor, fiecare etapa la timpul ei si inarmeaza-te cu mult calm si multa rabdare si  :smoke . Banuiesc ca vrei sa fie ceva super special si asa trebuie sa iasa.
Hai ca mai e un pic si ii dai drumul si pe urma nimeni si nimic nu te va mai oprii....

Inca odata multa bafta!!!  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

35

Re: Micutu' MALAWI Wide

Graba strica treaba.
Eu am muncit ceva mai bine de 4 luni la acvariul meu, si inca mai este cate ceva de facut...

36

Re: Micutu' MALAWI Wide

Salut, scuzati alte obiecte ce apar in interiorul cadrului, acvariul e deja copt de o saptamana mai putin intariturile care sunt mai proaspete. Saptamana viitoare ii fac "lansarea" la apa.
Daca stie cineva unde pot gasi pal de 5-9 mm negru si un pret multumesc anticipat!
O zi buna!

37

Re: Micutu' MALAWI Wide

Nea Florine....ce ti-am facut mai tata ??? Ti-ai propus sa ma omori...Ce faci tu acum e mai mult decat superrrrrr.  :apl  Nici nu vreau sa ma gandesc ca nu va iesi de vis.
Bafta !!! si nu mai am rabdare pana sa apara poze, si nu neaparat finale. Poti pune poze cu faza urmatoare, zic eu ca ar fi mai interesant asa gen serial...
Sa auzim numai de bine.  :noroc

PS: In cazul asta trebuie sa-ti schimbi poza de la avatar...

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

38

Re: Micutu' MALAWI Wide

Este colosal ce ai facut acolo!Felicitari! fara cuvinte! :apl  :apl  :apl  :apl  :apl  :apl
PS. Mama doamne  :pls ce plantat ar ieși acolo....deși știu clar care ii va fi destinația! :sok

39

Re: Micutu' MALAWI Wide

Eu zic sa nu bagi apa saptamana viitoare, cel mai sigur e sa treaca 3 saptamani de la aplicarea siliconului.

Mai bine stai acum o saptamana in plus decat sa stai cu emotii de acum incolo wink

40

Re: Micutu' MALAWI Wide

2 saptamani va sta sigur la uscat, cei care l-au lipit au zis minim 10 zile.
O zi buna!