21

Re: Ziua buna

ai mei s-au dresat singuri. la inceput erau atit de speriosi ca nici nu ii vedeam cind maninca si imi era frica sa nu moara. acum au ajuns sa manince de la suprafata apei deodata cu neonii si bleheri.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

22

Re: Ziua buna

:crap  salut  bine ai venit si ape numai limpezi

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

Re: Ziua buna

Bine ai venit și apa limpede!

Ape limpezi,
Emy

24 Editat de aquafm (2010-06-27 03:12)

Re: Ziua buna

Dragilor, multumesc de primire  :hug Salut si prietenii mai vechi, ma bucur ca sintem cu totii aici. Planuiesc sa adaug noi nume pe lista smile
Poze n-am, ca nu-i nu stiu ce acvariu, n-am talent la aquascaping. Ca de-as avea asa acvarii faine as face ...   :fbr
Da pun un filmulet ca dovada ca am pesti si ca se simt bine in acvariu smile

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=N5ZLtcKX6B0[/youtube]

25

Re: Ziua buna

Flavia cati ai de toti ? la micro ma refer...

26

Re: Ziua buna

Buna intrebare. Undeva intre 16 si 23, n-am reusit niciodata sa-i numar  ... :-O

27

Re: Ziua buna

Buna estimare  :sbr eu 13 am stiu sigur, unul mi-a sarit iar, am pus capac gata...sticla deasupra nu se mai poate asa....prea saltareti micutii astia  :smoke

28

Re: Ziua buna

Suuuper draguti aia mici. Si acvariul e placut privirii. Sa`ti traiasca, sunt niste pesti tare simpatici. :sbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Ziua buna

Ce pești sunt?Sunt frumoși foc!Îți vine să-i mănânci!

Ape limpezi,
Emy

30

Re: Ziua buna

sunt microrasbora galaxy  big_smile

31

Re: Ziua buna

Microrasbora sint, dragalasii mei smile

Contrar celor ce se scriu pe net ca sint pesti potriviti pentru un nano, eu cred ca un grup de peste 10 exemplare necesita cel putin 50l sau un acvariu cu multe zone potrivite pentru depus. Mai pun un filmulet, cu intragul acvariu. Daca aveti rabdare sa urmariti fiecare zona in parte, o sa vedeti ca exista cate un mascul care o pazeste destul de agresiv. Cu cat sint mai multi masculi adulti, cu atat trebuie sa fie mai multe astfel de zone. Partea surprinzatoare e ca fiecare adult are tehnica lui de cucerire a femelelor. Cel din filmuletul anterior impiedica femela sa se indeparteze asezandu-i-se in cale. Si-a ales o zona mai necirculata, dar asta inseamna ca nu mai trebuie sa alunge alti masculi si se poate concentra pe atragerea femelelor.
Apoi urmariti-l pe cel care pazeste ghemul de moss din mijlocul radacinii. Doar pozeaza asteptand sa-i cada o femela in plasa, dar are de alungat permanent masculii care atenteaza la cuibul lui.
Sint interesanti, nu? smile

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4roizrygIzo[/youtube]

32

Re: Ziua buna

Cei mai interesanti ! dintre pestii de apa dulce  :sok

33

Re: Ziua buna

Foarte interesant ce spui tu. E o specie superba, si banuiesc, ca orice specie in parte are particularitatile ei, ce o fac si mai placuta. Bravo, ai invatat si personalitatea fiecarui locatar in parte :fcool

Etiamsi omnes, sed non ego.

34

Re: Ziua buna

Bine ai venit si aici aquafm..
Ce mai fac micutii?? sti la care ma refer

Nothin like that dawg love i tell you
Not just any dawg, gotta be a Pit Bull
Yep, thats the only dawg for me
You dont wanna get caught in a pit with one a them boy
They make good companians, but even worse enemys
Its all on how you take it  [DMX]

35

Re: Ziua buna

tare draguti si plini de energie inseamna ca sunt fericiti felicitari si ape limpezi  :apl

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

36

Re: Ziua buna

Bine ai venit! smile

Tare draguti sunt piticii, iar contrar spuselor tale si acvariul este tare dragut.:)

Multa sanatate si bucurii !:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

37

Re: Ziua buna

Cezara: greu sa-i inveti pe fiecare in parte pentru ca sint atat de asemanatori. Ce mi-ar place sa fie ca si guppy ... fiecare cu desenul lui smile

Daemon, din pacate aia micii au mai ramas numai 2. Trebuie sa trec pe la voi zilele urmatoare si-ti povestesc.

Miruna, multumesc, la fel iti doresc si eu tie si pestiucilor tai smile

Lucia, ma bucur ca-ti place. In realitate arata putiiiin mai bine, dar vorba cuiva priceput la aquascaping, cu radacinile alea s-ar fi putut crea ceva mult mai frumos. Numai ca aranjamentul acela nu era pe placul pestilor, le trebuie spatiu de inot si multe chestii in jurul carora sa se invarta.