21

Re: Gris?

Eu îți înțeleg nemulțumirea dar,cam asta se întâmplă peste tot!

22

Re: Gris?

eu am pus vreo 3-4 picaturi !
acvariul are 8'5 litri

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

23

Re: Gris?

Eu zic să observi cu atenție peștele care e la tratament,sunt care suportă și care nu!Fi atent să nu rămâi fără de el.

24

Re: Gris?

florinel A scris:

Eu îți înțeleg nemulțumirea dar,cam asta se întâmplă peste tot!

ai dreptate frate dar daca vorbesti de acvaristica din ce ai citit si din teorie nu faci nimic cu ea !
trebuie sa zici numai din experienta !
cine stie de pe forum cat de daunator este acest tratament rog sa posteze aici !
la teorie poate unu sa spuna ca unui gurami ii trebuie temperatura de 24-28 grade C !
dar eu din propria experienta l-am avut si la 34 de grade si nu a patit nimica !
acvaristica asta zice asa !"nu te lua dupa teorie pana nu incerci"

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

25

Re: Gris?

l-am bagat la loc in acvariu.........vad maine ce fac cred ca iau ceva de la jbl !
nu stiu imi e frica sa il las in acvariul ala mic peste noapte !mie frica ca il gasesc mort ziua urmatoare !am mai patit asta cu un cory.......a fost o dezamagire pentru mine !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

26

Re: Gris?

Dacă ai pești sortiți să fie cobai,e altceva!

27

Re: Gris?

eu nu folosesc pesti cobai !
fiecare peste este si el un suflet !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

28

Re: Gris?

Da,asta e un mare adevăr de care fiecare dintre noi ar trebui să ținem cont de el!

29

Re: Gris?

Incearca cu Sera Costapur, este tratamentul cel mai ok pentru gris.  Si de la JBL stiam ca este ceva dar nu l-am incercat.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

30 Editat de Cezara (2010-06-29 13:44)

Re: Gris?

Verdele de malachit n`ar trebui sa`ti omoare vietuitoarele cel putin. E evidenta treaba asta din moment ce medicamentul de la Sera, si anume Costapurul contine aceasta substanta. Acum, orice exces are urmarile sale, daca ai pus prea mult s`ar putea sa`i vezi cu rotile`n sus, dar daca ai urmat un tratament deja incercat n`are trebui sa se intample ceva rau. Daca tot aveai de gand sa bagi medicament in acvariu, trebuia sa fi mers la sigur cu Sera Costapur cum ti`a recomandat si Allexya. Numai bine.

Etiamsi omnes, sed non ego.

31

Re: Gris?

ma aqua tie numai daca ti-ar da careva mura-n gura te-ai multumi. teoretica se bazeaza pe descrierea modului de viata de unde este originar pestele si mediul sau ambiant si de acolo sunt acelele valori. normal ca daca pestele este bine sa fie tinut intre 24-si 28 de grade traieste si daca il tii la 32 de grade dar cum se simte el te-ai intrebat ?? tu rezisti pana la 34 de grade dar daca te-ar tine cineva la 43 de grade +  ai muri ?? nu imediat dar nici bine nu ti-ar fi. incearca sa mai gandesti si tu si sa faci legaturi intre anumite lucruri.

32

Re: Gris?

coco A scris:

ma aqua tie numai daca ti-ar da careva mura-n gura te-ai multumi. teoretica se bazeaza pe descrierea modului de viata de unde este originar pestele si mediul sau ambiant si de acolo sunt acelele valori. normal ca daca pestele este bine sa fie tinut intre 24-si 28 de grade traieste si daca il tii la 32 de grade dar cum se simte el te-ai intrebat ?? tu rezisti pana la 34 de grade dar daca te-ar tine cineva la 43 de grade +  ai muri ?? nu imediat dar nici bine nu ti-ar fi. incearca sa mai gandesti si tu si sa faci legaturi intre anumite lucruri.

nu avea schimbari de comportament ,se purta exact la fel....nu m-a facut sa cred ca o duce rau...
oricum sti mai bine ca mine acvaristica nu e o arta fixa !
ce facultate ai facut !?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

33

Re: Gris?

Aqua, la nimeni nu e arta fixa, dar unele chestii vin logic, intelegi tu? Nu e arta fixa, e arta gandita!

Etiamsi omnes, sed non ego.

34

Re: Gris?

se poate inchide !
multumesc !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise