21 Editat de eu2005mircea (2009-02-26 02:01)

Re: Duminika 1.03.2009

icsim A scris:

adu-mi si mie red cherry florin ... mc mult! app vrei lotusul ? la mine nu merge bine .. si in plus cred ca incep proiectul pe acvariul asta dar dupa ce vor creste puii de ancistrus . Inca o data Multumesc!

ce conditii ii trebuie lotusului?...ca nu vaz pe net Lotus de India (Nelumbo nucifera) Floarea lotusului
Lotusul de India (Nelumbo nucifera) este o planta mistica fermecatoare, cu frunze verzi-argintii neanmuiabile si flori roz. Budhistii o folosesc la ritualuri religioase, toata planta este comestibila (se consuma in primul rand semintele si radacinile), se folosesc in toata Asia de SE la pregatirea diferitelor preparate culinare. Este o planta acvatica, care se poate cultiva asemanator cu nufarul. Cultivarea lotusului la noi nu este defel dificila, numai trebuie stiut cum. Inainte de „semanare“ semintele trebuie putin slefuite, smirgluite, deoarece suprafata lor este foarte bine impregnata, si pentru apa total impenetrabila. Astfel semintele nu pot germina, deoarece apa nu ajunge la ele. Semintele fara slefuire isi mentin puterea de germinare mii de ani, si daca le inmuiati in apa fara slefuire, trebuie sa asteptati dupa germinarea lor cativa ani. Semintele germinate ale lotusului
Cum constatati daca au fost slefuite suficient? Dupa o slefuire suficienta semintele isi dubleaza volumul in apa in 24 de ore. Daca nu se intampla astfel, mai slefuiti putin semintele. Si din nou, daca pana in 24 de ore nu isi maresc volumul repetati procedeul pana nu se intampla acest lucru. Au nevoie doar de apa… Dupa slefuire puneti semintele intr-un vas cu apa. Si la o temperatura de doar 20 °C semintele isi dubleaza volumul in 24 de ore. Pentru inceput temperatura ideala este de 27–28 °C. La aceasta temperatura germinarea se produce rapid si intr-o saptamana aveti o planta cu frunze. Vezi fotodocumentarul pe http://www.victoria-adventure.org/…om_seed.html Dupa formarea primei frunze este bine de plantat lotusul sau intr-un substrat de mal, sau in pietris (cel care se foloseste pentru acvarii), si toata planta o introduceti intr-un bazin (acvariu, un lac mic) cu nivelul apei de minim 30 cm. Daca folositi ca substrat pietris de acvariu, puteti cultiva lotusul si in acvariul cu pesti. Pe parcurs cum planta creste, va avea nevoie de un spatiu mai mare. Puteti sa o cultivati intr-un lac mic in gradina de iarna, sera sau altele asem., unde nu ingheata. Temperatura ideala de cultivare este de 20–35°C, la noi trebuie sa se multumeasca cu valoarea cea mica, dar lotusul nu este deranjat de acest lucru. Vara puteti sa il scoateti in bazinul sau lacul de exterior, dar pentru iernat trebuie adapostit in interior – in caz extrem poate ierna intr-o pivnita umeda asemanator cu nufarul. O rezolvare ideala este cultivarea in asa numitele bazine de mortar (se gasesc la dimensiunile de 60, 80 litri si costa cca 10 Euro). Planta va fi intr-un substrat (mal sau pietris de acvariu) in ghiveci si totul va fi pus in bazin. Cand il umpleti pana la margine, oferiti lotusului conditiile ideale. Avantajul este ca acest bazin il puteti integra si in gradina de iarna sau in casa, imediat langa fereastra (de preferinta cea de balcon), ca planta sa fie in locul cel mai luminos si cel mai calduros din locuinta. Vara puteti scoate tot bazinul pe un balcon cu orientare spre sud sau in gradina. Deci dupa cum vedeti, puteti cultiva lotusul intr-o modalitate simpla chiar daca locuiti la bloc! Am dat doar un copy/paste.Rog admin-ul sa aleaga ce varianta e ok
http://www.kpr.sk/botanix/ro/index.php? … o-nucifera

Re: Duminika 1.03.2009

in general ei sunt mancatori de alge, dar mananca si resturi de mancare.
deci te trec cu 2?

Re: Duminika 1.03.2009

Florin.Mazilu A scris:

in general ei sunt mancatori de alge, dar mananca si resturi de mancare.
deci te trec cu 2?

cu 4  smile   cat costa?

Re: Duminika 1.03.2009

nu costa nimic ca prima serie o donez sa-mi mearga bine la urmatoarele serii lol:lol::lol::lol::lol: problema e ca sunt foarte mici si nu pot sa ii prind tongue am prins 3 pana acum si i-am separat big_smile

Re: Duminika 1.03.2009

Florin.Mazilu A scris:

nu costa nimic ca prima serie o donez sa-mi mearga bine la urmatoarele serii lol:lol::lol::lol::lol: problema e ca sunt foarte mici si nu pot sa ii prind tongue am prins 3 pana acum si i-am separat big_smile

prinde-mi 4  €:)
1 baiat si 3 fete  smile
daca ii tragi cu ,,sifonul`` ( pompa de curatat substratul?

Re: Duminika 1.03.2009

sunt mult prea mici pentru determinarea sexului sad
mai au cam 2 luni pana cresc sa realizezi care ce e big_smile

Re: Duminika 1.03.2009

Florin.Mazilu A scris:

sunt mult prea mici pentru determinarea sexului sad
mai au cam 2 luni pana cresc sa realizezi care ce e big_smile

daca sunt ai tai......trebuie sa stii ce sex au
smile...... nu conteaza...sa manance alge.
Mananca si plantele?

28

Re: Duminika 1.03.2009

eu vin cu cativa gupy si niste ancistrusi .. ii vrea careva sau ii car degeaba dupa mine?

Re: Duminika 1.03.2009

tu adui si le gasim noi casa, daca nu ii ducem la casa de copii.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Duminika 1.03.2009

"casa de copii nu e ACASA "
o vorba dintr-o reclama care se potriveste aici big_smile

31

Re: Duminika 1.03.2009

daca e iau eu guppy....:)):))

Nu lasa pe maine ce poti face azi

32 Editat de Florin.Mazilu (2009-02-28 14:26)

Re: Duminika 1.03.2009

pana akm am reusit sa prind doar 7 creveteii, o sa mai incerc sa mai prind si o sa aduc cate 2 la fiecare si cine mai vrea incerc sa mai prind pana duminika viitoare
wink

facem o lista de aici in jos cine vrea wink

Re: Duminika 1.03.2009

eu 10 bucati lol:lol::lol::lol::lol:

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

34

Re: Duminika 1.03.2009

Salutare! ..din pacate eu nu pot ajunge nici weekendul asta pentru ca am de aranjat o nunta pe la Pacii. Daca terminam repede, adica in timp sa ajung si la intalnire pe la ora 3 va dau un telefon si ma prezint si eu!

PS: Florin (acvarii de vis) - ai vazut stirea asta?
http://www.realitatea.net/video_677156_ … 67382.html
Poate mai imbogatzesti fauna la tine acolo smile

Re: Duminika 1.03.2009

arata destul de bine, dar nu il dau pe manute al meu pt asta, iar amandoi in acelasi acvariu este un pic cam greu.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Duminika 1.03.2009

sa nu ma uiti si pe mine cu vreo 2 crevetei pls:D

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

37

Re: Duminika 1.03.2009

are cineva un furtun mai gros acasa si 1 m lungime ? pls?

Re: Duminika 1.03.2009

Florin tu chiar vrei 10? hmm ca daca ma mai straduiesc un pic cred ca 10 sunt toti care reusesc sa ii prind lol:lol::lol::lol: daca vrei iti "rezerv" 10 si cand mai cresc si pot sa ii prind iti dau big_smile

Re: Duminika 1.03.2009

glumesc o sa vreau si eu cativa dar nu 10 ca na, cate 2 sa ajunga la toata lumea lol:lol::lol::lol::lol:

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Duminika 1.03.2009

e bne daca vrei iti dau in rate cate 2 pe saptamana lol:lol::lol::lol::lol:
deci pana acum sunt :

Pestisorul de aur : 2
Acvarii de vis: 2
Icsim: 2
Eu 2005 Mircea: 2
Schlaffen : 2

altcineva?