21

Re: Alge

Va multumesc pentru raspunsuri. Eh, in cazul asta nu`mi ramane decat sa culeg zilnic cultura de ate, in timp ce sunt atacata de aia mica. Sper sa fie cum spui si sa scap odata de ele.

Etiamsi omnes, sed non ego.

22

Re: Alge

Ajunge lumina solara la acvariul tau?
Aceeasi problema am avut-o si eu de mai multe ori si am observat ca apareau algele atunci cand uitam jaluzelele deschise mai multe zile si ajungea lumina solara la acvariu. Desi stiu ca multi colegi de forum nu sunt de acord, eu am scapat destul de repede de ele cu tetra algostop (unul din foarte putinele produse bune de la tetra dupa parerea mea) si cu schimburi mai dese de apa.
N-ar fi rau sa masori si no3 sa vezi daca nu este valoarea cam mare.

23

Re: Alge

Lumina nu patrunde deloc deloc in acvariu, este pozitionat "dupa colt". Cat despre folosit produse din comert, nu zic nu, dar am sa astept totusi sa vad poate isi urmeaza natura cursul, sperand ca acela este in favoarea mea si dispar si algele. Daca nu, am sa iau masuri. Multumesc de sugestie.

Etiamsi omnes, sed non ego.

24

Re: Alge

bondo: nu e vorba ca nu suntem de acord cu algacidele, dar ele de obicei nu inlatura cauza, numai efectul. de aceea se recomanda folosirea solutiilor naturale.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

25

Re: Alge

Asa este, din acest motiv am intrebat de lumina solara si no3, sa gasim si cauza.

26

Re: Alge

Dupa repriza de thread, de care am scapat cu tratamentul cu apa oxigenta..am reusit sa dau in staghorn. Am fost plecata de acasa, am ramas fara bomba, si din cauza cantitatii mici de co2 au aparut. Acum intrebarea mea este, cum scap de ele fara sa rad tot acvariul?

Etiamsi omnes, sed non ego.

27

Re: Alge

Chiar nimeni nu s`a mai confruntat cu tipul asta de alge? Nimeni nu stie nimic...n`as vrea sa tund tot acvariul...

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Alge

daca-i dai co2 cat ii trebuie eu zic ca v-a dfisparea de la sine....mie din cauza filtrului intern mi-a aparut pe cateva plante si de cand am cumparat e 900 a disparut de la sine.....a si sa nu uit....co2 lichid injectat direct pe zona am mai facut....

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran