21

Re: Salut si bine v-am gasit

Va multumesc pt ajutor ,asea cu vam promis iata si cateva poze  smile sper sa fac o inpresie buna

22

Re: Salut si bine v-am gasit

impresia este buna insa te rog sa mai vezi cum faci cu nuamrul de pesti din acvariu, sunt prea multi, multi prea multi.

23

Re: Salut si bine v-am gasit

Te cred si iti dau dreptate dar sper ca foarte curand am sa mai iau un acvariu dar de data asta unl mai mare 180 -240l sper sai gasesc si lui un loc ,iar asta sa ramana doar cu cei 2 carasi si cu ceva plante inplus

24

Re: Salut si bine v-am gasit

Gresala incepatorului cand iam luat nu mama gandit la dimensiunile lor cand vor ajunge la maturirare.

25

Re: Salut si bine v-am gasit

Tare mult imi place locul destinat acvariului, arata bine. Cat despre pesti, cam prea multi si cam prea mari.

26 Editat de aqua (2010-07-26 02:11)

Re: Salut si bine v-am gasit

din cate stiu,nu prea merg carasii cu gurami si scalari neutral

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

27

Re: Salut si bine v-am gasit

Deja s-a pomenit mult problema cu suprapopularea, asa ca nu mai repet...

Sunt tare frumosi grasuneii tai, si ai acolo un caras Ryukin pe cinste!
Si celalat e tare frumos,... de fapt toti sunt frumosi! smile

Ai sa vezi, ca in momentul in care apartamentul le va ramane numai lor se vor face si mai frumosi! smile
Si fundalul e interesant...
A! Cand mai bagi mana in acvariu, scoate daca poti din pietricelele albastre. In opinia mea, e un albastru cam nenatural.

Multa sanatate, bucurii si mult succes in realizarea noului acvariu ! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

28

Re: Salut si bine v-am gasit

In afara problemei cu numarul pestiocilor, mie chiar imi place acvariul. Normal, ar mai merge putin verde, dar cu teroristii aia n`ai sanse prea mari. Daca ai sa rezolvi si aceste lucruri, eu zic ca va fi foarte frumos. Numai bine.

Etiamsi omnes, sed non ego.

29 Editat de bita (2010-07-27 00:19)

Re: Salut si bine v-am gasit

In principiu au fost 2 bazine de 60 de litri dar din pacate unul dintre el cumparat di obor a inceput sa piarda apa asea ca am fost nevoit sa-i comases pe toti in unul singur ce e drept sau marit mai repede  de cat ma asteptam eu si asea sa ajuns si la aglomeratia asta si la amestecul lor

30 Editat de bita (2010-07-27 00:18)

Re: Salut si bine v-am gasit

Aveam in plan an urma cu 3 luni sa le cumpar   inca unul bazin mai mare dar datorita crizei fincaiare sa cam amanat toata distractia. Imi pare rau de ei dar incerc sa le fac viata cat mai usoara le schimb apa 15% de 2 ori pe saptamana curatenie la fel   no3 nu depaseste 35/40  nh4 nu pot sal scat sub 0.2 dar lund in considerare cati sunt este normal din pacate nu pot compesa lipsa spatiului pt moment

Decorul este unul de la jbl si se potriveste minunat cu carasi si ceva plante in plus cat despre pietris a fost o greseala cand am ales unul  colorat am incercat eu sal separ dar tot au mai ramas cateva pietricele

31

Re: Salut si bine v-am gasit

bita A scris:

Aveam in plan an urma cu 3 luni sa le cumpar   inca unul bazin mai mare dar datorita crizei fincaiare sa cam amanat toata distractia. Imi pare rau de ei dar incerc sa le fac viata cat mai usoara le schimb apa 15% de 2 ori pe saptamana curatenie la fel   no3 nu depaseste 35/40  nh4 nu pot sal scat sub 0.2 dar lund in considerare cati sunt este normal din pacate nu pot compesa lipsa spatiului pt moment

Decorul este unul de la jbl si se potriveste minunat cu carasi si ceva plante in plus cat despre pietris a fost o greseala cand am ales unul  colorat am incercat eu sal separ dar tot au mai ramas cateva pietricele

Asta e un lucru de apreciat!  :sok

Putini constientizeaza, ca in astfel de situatii, asemenea masuri de curatenie trebuie luate.

Stiu prin ce treci. Si eu am facut lucrul acesta pana am reusit sa le cumpar casuta pe masura lor.

Iti doresc mult, mult succes in achizitionarea unui acvariu! smile
Multa sanatate si bucurii!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.