Re: Salut

Da alex, dar, pentru inceput la un acvariu de 80 l eu cred ca sunt destui si 3 corydoras...

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

22 Editat de Alex23geageac (2010-08-29 22:50)

Re: Salut

Cata112000, eu am 6 cory in acvariul meu...de 54L, deci se poate. La el e o problema aglomerarea acvariilor in general. Si eu am avut aceasta problema dar din necunostinta, adica m-am dus la pet-shop fara sa ma informez inainte am vazut pestii am cumparat ce mi-a placut si mi-a spus vanzatorul ca e ok. Documentandu-ma si cerand sfatul vostru am rezolvat problema iar acum am un acvariu de care sunt multumit.

eXcesDeZel, cand vei schimba acvariul ciclidelor, poate il amenajezi pe acesta in care sunt acum pentru guppy si restul.
Spor in continuare.
P.s. asculta ce zic colegii/colegele, ca zic bine  wink

[img]http://img820.imageshack.us/img820/9177/logotr.png[/img]

23 Editat de eXcesDeZel (2010-08-29 23:45)

Re: Salut

Va ascult absolut pe toti deaceea va rog criticati datimi sfaturi atragetimi atentia unde gresesc.Ms frumos.Sa vedem maine daca mai supravietuiesc.Daca supravietuiesc ce ziceti sa fac sai bag in acvariul acesta de 180 L inapoi sau sa ii mai las in celalalt acvariu

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

24

Re: Salut

i-mi pare rau de pestii pierduti
pina nu ajungi la cel putin 40-50% din apa veche[in care stau] nu le pune inapoi
poti face asta chiar scazand volumul apei din acv. mare, in decurs de 1-2zile completezi restul treptat cu apa invechita sau tratata
incearca cu1-2pesti apoi muti restul, grija la dif. de temperatura
succes

Re: Salut

Ms pentru sfat va tin la curent cu cele intamplate

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

26

Re: Salut

Spatura de coral este intradevar cea mai buna, dar poti opta si pentru un nisip alb. Este pe placul ciclidelor si are si un aspect foarte placut privirii. Pietrele, orice aranjament ai face, sa fie stabil, pentru ca, ciclidele de la natura sunt specializati in "foraje" si poti avea incidente neplacute. In rest, numai bine.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Salut

Oki cezara mersi de sfat tu fiind din constanta poti lu pietre de la malul mari dupa bunul plac

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

28 Editat de Baracuda (2010-08-30 12:54)

Re: Salut

eXcesDeZel A scris:

Ms frumos.Am sa caut spartura de coral sa vedem unde am sa gasesc.Pentru moment am sa las acel nisip dar fara pietricelele acelea colorate.Cand am sa ma reangajez am sa imi fac un acvariu mai mare posibil sa cumpar unul.Dar atunci imi va treb ui neaparat un filtru extern.La acvariu m-am gandit deja va fi ceva de genul 160 Cm L x 50 Cm L x 50 Cm I = 400 L Acum nu stiu daca e ok

Indiferent de natura substratului (trebuie sa fie foarte fin, africanii isi sapa cuiburile pentru icre in nisip) si a pietrelor folosite ca decor, trebuie sa ai in vedere obtinerea parametrilor necesari pentru ciclidele africane, cei mai importanti fiind duritatea si pH-ul. Ciclide Malawi - pH 7,5 - 8,5; ciclide Tanganika - pH 8,5 - 9,5. Pentru ambele grupe duritatea poate fi intre 10-20 dH. Obtinerea acestor parametri se face folosind substrat de origine calcaroasa (spartura de coral sau de scoica) si roci calcaroase. Din experienta, folosirea unui nisip calcaros este mai dificila, iti va fi greu sa echilibrezi duritatea si Ph-ul din cantitatea de nisip folosita, este dificil sa scoti sau sa adaugi substrat, pina la obtinerea parametrilor doriti. De aceea iti recomand folosirea rocilor de origine calacaroasa (la tine in acvariu nu exista asa ceva, rezulta din filmul postat). Va fi mult mai usor sa adaugi sau sa scoti roci, pina la obtinerea valorilor dorite. Oricum va trebui sa masori duritatea si pH-ul, de-a lungul timpului (de preferinta inaintea introducerii pestilor in acvariu), pentru a te convinge ca substratul si rocile folosite contribuie la realizarea set-up-ului corect.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salut

Din pacate ciclidele nu au reusit.Acuma va urma ciclarea acvariului.Datimi exemplu de ciclare deoarece eu intodeaua am pus apa normala de la robinet amestecata cu apa statuta dupa care am [us [esti.Vreau sa ciclez acavriu asta ce trebuie sa fac ca acuma apa are nisip pietre filtru are.Ce urmeaza.

"Omnia vincit amor et nos cedamus amori"

Re: Salut

iti mai zic inca o data.....citeste pe forum despre ciclare...acolo este explicat f f f bine si pe larg cum se face ciclarea....si daca nu pricepi atunci intreaba...

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

31

Re: Salut

Citeste aici http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/2998/ciclul-azotului-sau-sindromul-acvariului-nou/

Sau aici http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/4683/ciclarea-acvariului-fara-pesti/

Etiamsi omnes, sed non ego.

32

Re: Salut

33

Re: Salut

Saru`mana :fbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Salut

:sok  :hug Salut! si bine ai venit pe forum!  :hug  :sok
Am vazut ca ai mai multe acvarii in casa. Bravo tie! :fok
Incerca sa iti afli singur raspunsul la intrebarile tale de aici de pe forum.
Sfatul meu este: "Citeste forumul si baga la cap! :stupid "
Ape limpezi iti doresc si sa auzim de bine. :sok