21 Editat de mike01 (2010-10-03 23:16)

Re: Salut. incepator 50 litri

inainte am avut o pereche de guppy, apoi am adaugat si neonii deci probabil masculul de guppy. au stat impreuna cateva zile sau poate alt neon desi neonii ar trebui sa fie pasnici. n-as puteai sa-l scot din acvariu si sa-l pun intr-un recipient ca sa-l tratez cu albastru de metil? sau e mai bine sa pun direct albastru de metil in tot acvariul. schimb de apa am facut acum 2 zile

22 Editat de Lucia (2010-10-04 00:08)

Re: Salut. incepator 50 litri

Asta ramane la aprecierea ta. (daca vei cauta vei gasi ca parerile sunt impartite)
Pot sa-ti spun ca o tura de albastru de metil nu va face rau nimanui.
Nici celorlalti pesti si nici plantelor.
Albastrul de metil este un medicament general.
Are abilitatea de a creste hemoglobina astfel pestisorul afectat va respira mult mai usor.

Fiindca el are niste rani, eu as pune in acvariul principal, profilactic.

Este posibil ca locurile afectate sa fie invadate de fungi (ciuperca cu aspect de mucegai), bacterii, virusuri, paraziti etc. Albastrul de metil pus acuma in apa va actiona ca un antiseptic, adica va inlatura riscul infectiei cu agenti patogeni si-l va ajuta sa respire.
Astfel i se va reduce mult din stress si eu cred ca se va face bine.
Multa sanatate! Ii tin pumnii!

Dar, nu uita!
Un schimb de apa (oricum din 50 de litri inseamna cca 10L, care nu e mult) plus o doza de albastru de metil nu-i asa de greu de facut...

L.E. Am uitat sa mentionez. Doza Albastrului de metil este ochiometrica. Se pune pana cand apa se albastreste binisor. Probabil ca la 50 l cca. 20-30 picaturi.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

23 Editat de mike01 (2010-10-04 15:17)

Re: Salut. incepator 50 litri

pestisorul a murit, n-am gasit aseara la farmacie(era doar 1 deschisa) albastru de metil. am luat astazi dar era prea tarziu. am pus oricum in acvariu pt ca alti neoni (2-3) au un comportament ciudat: tremura, mai exact aripioarele laterale se contracta f repede (spasme?!?). deci inoata prin bazin dar chiar si cand stau pe loc tremura.
inca o nelamurire: dupa cat timp se schimba apa? (ca sa scot albastru din apa) de asemenea mi-e frica sa nu fi pus prea mult in apa. ce se poate intampla?

24

Re: Salut. incepator 50 litri

Imi pare sincer, rau pentru pestisorii tai.
Ce temperatura are apa din acvariu? Ai incalzitor? Cam ce dimensiune are un pestisor?

Ai facut un schimb de apa inainte sa pui medicamentul?

Cat albastru ai pus?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

25

Re: Salut. incepator 50 litri

Nu se observa nimic neobisnuit pe ei? Niste punctulete mici albe?

Ai putea sa pui o poza?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

26 Editat de mike01 (2010-10-04 17:10)

Re: Salut. incepator 50 litri

temperatura apei a scazut de ieri de la 23 la 21. nu am incalzitor
pestii au cam 2-2.5 cm, i-am cumparat acum o saptamana de la 2 petshop-uri diferite (cate 4)
schimbul de apa: am scos 10l din acvariu si am pus in galeata cu apa cam 7-8 picaturi (ca sa se dizolve mai bine, daca puneam noua apa si apoi picaturile nu se dizolva la fel de bine) iar apoi am pus apa in care am dizolvat albastru in acvariu
deocamdata nu se observa pete, poate au racit sau au paraziti
pun si o poza dar nu cred ca se intelege ceva
http://img408.imageshack.us/img408/8005/photo0168k.jpg

27 Editat de Lucia (2010-10-04 17:36)

Re: Salut. incepator 50 litri

mike01 A scris:

temperatura apei a scazut de ieri de la 23 la 21. nu am incalzitor
pestii au cam 2-2.5 cm, i-am cumparat acum o saptamana de la 2 petshop-uri diferite (cate 4)
schimbul de apa: am scos 10l din acvariu si am pus in galeata cu apa cam 7-8 picaturi (ca sa se dizolve mai bine, daca puneam noua apa si apoi picaturile nu se dizolva la fel de bine) iar apoi am pus apa in care am dizolvat albastru in acvariu
deocamdata nu se observa pete, poate au racit sau au paraziti
pun si o poza dar nu cred ca se intelege ceva
http://img408.imageshack.us/img408/8005/photo0168k

Nu ai incalzitoooor??????
Pai din cauza variatiilor de temperatura, sistemul lor imunitar este distrus.
Ar fi bine cat de rapid sa achizitionezi un incalzitor cu termostat. Adica il setezi la 25 de grade, si el va functiona doar cand va fi necesar. (nu consuma multa energie electrica)

Eu inteleg ca esti incepator.... dar cum sa pui niste fiinte in acvariu si sa nu te interesezi de ceea ce le trebuie lor? Sa faci in asa fel incat sa le asiguri minimum de conditii?

Nu-ti fie frica de schimbul de apa. E ca si cum deschidem noi fereastra sa aerisim.
Pestii nu beau apa, o respira! E important sa fie cat mai curata si oxigenata!

7-8 picaturi de albastru de metil e putin.
E nesemnificativ. Nu inteleg de ce n-ai pus direct in acvariu. Se dizolva foarte repede....

Ma rog, pana nu remediezi situatia... orice pestisor vei cumpara, din pacate pentru el, va suferi aceeasi soarta.
Trebuie sa cumperi un inclazitor.
Si plantelor le va face bine sa aibe o temperatura cat de cat constanta.

L.E. Ti-am recomandat albastru de metil, fiindca suntem cativa care il folosim in acvariul principal, o data pe luna sau mai rar. Asa ca o dezinfectare. Nu-ti fa griji, ca nu e bomba chimica! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

28 Editat de mike01 (2010-10-05 00:11)

Re: Salut. incepator 50 litri

multumesc pt sfaturi
cat despre incalzitor, am luat acvariul in august si atunci apa avea 28 grade (atunci ma gandeam cum sa racesc apa  lol ) si m-am gandit atunci ca nu am nevoie imediat de el iar cel mai important dupa ce am cumparat acvariu, iluminare, filtru pietris, plante... nu mai aveam bani si de incalzitor(buget de student)
dar o sa cumpar cat mai repede un incalzitor. e bun un resun de 25w sau trebuie de 50w?

29

Re: Salut. incepator 50 litri

Inteleg problema financiara. Cred ca tuturor ni se pare scump cuvantul "bani". smile

Incalzitorul din cate stiu eu trebuie potrivit astfel incat sa fie 1W/ 1l, dar cred ca se accepta anumite marje. Adica daca este subdimensionat se pune mai multe grade decat vrei tu sa ai in bazin. Daca este supradimensionat pe mai putine.

In concluzie recomand de 50 W, fiindca eu cred ca se gasesc usor in comert.
Poate si aici pe forum la sectiunea vanzari.

Mult succes, si multa sanatate si bucurii sa ai! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

30

Re: Salut. incepator 50 litri

in mod normal mi-as lua de 50w dar are 28.5 cm iar la mine coloana de apa are doar 24 cm. de asta am intrebat de cel de 25w care are lungimea de 22 cm

31

Re: Salut. incepator 50 litri

mike01 A scris:

in mod normal mi-as lua de 50w dar are 28.5 cm iar la mine coloana de apa are doar 24 cm. de asta am intrebat de cel de 25w care are lungimea de 22 cm

Cred ca un incalzitor functioneaza la fel de bine si in alte pozitii decit cea verticala.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

32

Re: Salut. incepator 50 litri

ma gandeam la aspect, cred ca arata urat daca il pun oblic, poate orizontal pe fundul acvariului ca sa fie mascat de plante

33 Editat de Baracuda (2010-10-06 13:02)

Re: Salut. incepator 50 litri

mike01 A scris:

ma gandeam la aspect, cred ca arata urat daca il pun oblic, poate orizontal pe fundul acvariului ca sa fie mascat de plante

E bine, incepi sa-ti folosesti fantezia! wink In alta ordine de idei, de unde esti? Completeaza la datele personale, este util si pentru tine si pentru noi. Am vazut ca ai mentionat in primul post, dar unii nu sunt interesati de tot topicul si urmaresc doar unele aspecte. Multumesc!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

34

Re: Salut. incepator 50 litri

mike01 A scris:

ma gandeam la aspect, cred ca arata urat daca il pun oblic, poate orizontal pe fundul acvariului ca sa fie mascat de plante

Apropos de incalzitor de dimensiuni reduse, uite ceva tocmai bun pentru ce ai tu nevoie: http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … -50-w.html
Singurul inpediment este doar pretul.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

35

Re: Salut. incepator 50 litri

Am uitat sa mentionez!

Daca pui incalzitorul, trebuie ca sa reglezi temperatura treptat. Dupa cum oscileaza la tine trebuie sa incepi cu 22 grade. Dupa o zi ridici la 23... si tot asa, pana la temperatura necesara de 25 grade.

Sa nu cumva sa le ridici temperatura brusc!

Numai bine! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

36

Re: Salut. incepator 50 litri

am cumparat un resun de 50w. ms mult pt sfaturi

37

Re: Salut. incepator 50 litri

Multa sanatate si bucurii ! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

38

Re: Salut. incepator 50 litri

revin cu noutati. am 6 neoni si 1 mascul guppy. de cand am incalzitorul n-am mai avut probleme cu vreunul. in schimb am ceva probleme cu plantele: hemianthus micranthemoides a crescut destul de putin(dar deocamdata arata bine), egeria densa incepuse sa creasca mult asa ca am taiat-o, partea proasta e ca a inceput sa se ingalbeneasca dar s-a ramificat f mult(deci ar fi ok), cel mai mult a crescut heteranthera zosterifolia dar problema e ca frunzele innegresc. de ce innegresc? ce lipseste? de precizat ca am inceput fertilizarea cu micro de la userul cristi_ionescu

Re: Salut. incepator 50 litri

Co2 bagi in acvariu?

40

Re: Salut. incepator 50 litri

nu