21

Re: Salut.... Incepator 200L

da e blue cobalt si ai dreptate e agresiv .. l-am izolat deja ... de fapt am izolat toti pesti deocamdata ..ca lucrez la acvariu ... am scos tot din acvariu si vreau sa fac un acvariu plantat ... sper sa imi reuseasca ...

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

22

Re: Salut.... Incepator 200L

succes la noul setup!
mie imi pare rau de racusor ca l-am scos din acvariu, facea tot spectacolul! dar nu cred ca poate fi dresat  :omfg ce sa-i fac?  :omfg

23

Re: Salut.... Incepator 200L

nu stiu ce ai putea sa faci u cu el ...dar iti spun ce am facut eu cu el ... l-am dat unui prieten care ia amenajat intr-un acvariu cu pietre de riu frumos .. are unde sa se ascunda si ia pus si o platforma ca sa poata sa iasa si la aer ca am inteles ca le trebuie si ceva aer/uscat ..

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

24

Re: Salut.... Incepator 200L

Ce ai mai facut cu numarul impresionant de pestisori? Ai mai facut ceva schimbari in afara de evacuarea racului?

Etiamsi omnes, sed non ego.

25

Re: Salut.... Incepator 200L

o sa postez un filmuletz zilele acestea .... sper sa fie gata pana atunci

Sper sa ma fi descurcat cat de cat asa !

Oricum ce pot spune este  ca va fi natural 100% .... (inca lucrez la el )

O sa va las pe voi sa imi spuneti daca este bine !

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

26

Re: Salut.... Incepator 200L

sxs A scris:

nu stiu ce ai putea sa faci u cu el ...dar iti spun ce am facut eu cu el ... l-am dat unui prieten care ia amenajat intr-un acvariu cu pietre de riu frumos .. are unde sa se ascunda si ia pus si o platforma ca sa poata sa iasa si la aer ca am inteles ca le trebuie si ceva aer/uscat ..

si iese la aer? sunt tare curios. al meu se catara pe toate alea dar nu l-am vazut dornic sa se aeriseasca.  yikes

27

Re: Salut.... Incepator 200L

uite cateva poze cu noul setup .....
sper sa fie ok ... inca nu am terminat ... problema e ca am cautat moss toata Constanta si nu am gasit inca ..mai caut ..

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

28

Re: Salut.... Incepator 200L

sxs A scris:

uite cateva poze cu noul setup .....
sper sa fie ok ... inca nu am terminat ... problema e ca am cautat moss toata Constanta si nu am gasit inca ..mai caut ..

Plantele cu frunza verde tivita cu alb/galbui sunt Acorus Gramineus, nu sunt plante submerse, vor rezista o perioada, apoi vor muri. La aceste plante numai radacina trebuie sa stea in mediu acvatic/umed.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

29

Re: Salut.... Incepator 200L

pai asa mi le-a vandut de la pet shop ... mi-a zis ca sunt bune ptr acvariu ... i-am explicat ca vreau un acvariu plantat si asta mi-a recomandat....

ce sa fac acum le las asa ...si astept niste moss sa prind pe radacina ... in rest sper sa fie ok ....


oricum e o schimbare fata de "acvariul" plin de plastic care il aveam inainte !

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

30 Editat de narcis.b (2010-09-24 19:37)

Re: Salut.... Incepator 200L

Mda,probabil cumparate din Brick...de la Dan,petshopul din coltul halei  lol
Prietene nu te lua dupa ce spune petshopistul de oriunde,multi dintre ei habar nu au de acvaristica si pe foameteaa asta ar vinde orice si oricum...Mai bine intrbi pe forumuri inainte sa cumperi,dar te poti documenta pe net , duduie de informatie cu foto cu tot.
Buturuga aceea e prea exoticapentru un decor cu Valisneria...Sau macar nu o pune asa central.Mossul va merge mai greu intr-un acvariu de discusi,in primul rand temperetura cam mare si apoi hrana cruda ce o administrezi discusilor va murdarii repede mossul.
Personal te indrum spre plante mari si putine la numar cum ar fi Echinodorusii,apoi cu timpul cand mai faci un upgrde cunostintelor tale poti incet sa treci la plante mai de "fitze"

31

Re: Salut.... Incepator 200L

si tuh zici ca pe fundal sa pun 3 Echinodorus ! si atat ?

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

32

Re: Salut.... Incepator 200L

Buturuga arata bestial...de unde ai luat-o? Schimbarea este semnificativa fata de ce ai prezentat la început.Despre plante, urmărește rubrica de vânzări și vei găsi o grămadă de plante la prețuri super ok, comparativ cu ce se vinde în pet shop-uri.
Bafta în continuare  :sok

33

Re: Salut.... Incepator 200L

Arata cu muuult mult mai bine ca la inceput. Si totusi, cu numarul de pestioci ce`ai facut? Ce locatari urmeaza sa bagi in acvariu? Referitor la plante, daca nu te pricepi, sunt destui in cta, gata sa`ti sara in ajutor, daca nu cu prezenta, macar cu un sfat telefonic. Intreaba fara rusine, cu siguranta se va gasi, mai ales unul dintre baieti sa stea la incins firul cu tine despre acvaristica.

Etiamsi omnes, sed non ego.

34

Re: Salut.... Incepator 200L

ca pesti o sa bag numai scalari ... SAE .... sanitari .. si acei sanitari ventuza !

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

35

Re: Salut.... Incepator 200L

am revenit cu o poza finala ! pot sa zic ca e gata ..... astept sa mai treaca o saptamana si voi pune si pestii !

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

Re: Salut.... Incepator 200L

ehehe...cata schimbare!!!!! bravo!....ape limpezi in continuare si sa ne mai arunci cate o poza asa de admirat! :noroc

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

37

Re: Salut.... Incepator 200L

merci frumos Remus ! ... .... o sa revin cu poza cand o sa pun si pestii ...  :noroc

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

38

Re: Salut.... Incepator 200L

o intrebare merge sa pun scalari cu neoni ?

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

39

Re: Salut.... Incepator 200L

depinde.. unii o sa zica ca da, alti ca nu si probail din experiente proprii. trebuie incercat, dar cu atentie..
si in nici un caz nu trebuie bagat neonii dupa scalari, deoarece or sa creada ca e mancare.

40

Re: Salut.... Incepator 200L

aha am inteles .. o sa incerc sa bag neonii primi .. si dupa cateva ore o sa bag si scalarii ... oricum va fi un mediu nou ptr ambele specii sper sa se acomodeze uni cu alti !

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................