Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

la brick... puii (2-3cm) sunt 8 lei si un pic mai maricele 15-30 de lei.

microgeophagus ramirez maniac big_smile

22

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

romeoSV A scris:

Salut Bondo! Nu ma supar ci chiar apreciez orice sfat. cu un singur filtru mergea bine, la 7/8 zile incepea sa se vada necesitatea schimbului si curatarii. eu m-am gandit sa adaug inca unul pt ca teoretic la volum pe ora era limita la volumul util al acvariului. O sa vad cum merge in continuare. Cu cel extern ar fi o treaba buna insa nu-mi permite locul, acvariul fiind incastrat in perete.  Nu stiu pe unde sa duc furtunele. O sa studiez posibilitatea. Un filtru extern, logic ar fi sa fie sub acvariu, exista si variante de pus deasupra?
Referitor la specii... marturisesc ca m-am lasat pe mana unora care stiau mai multe, intre timp am citit si eu o groaza pe forumuri de la noi, externe. Acum drept sa-ti spun.... se impaca bine, nu se ciufulesc, sunt in plina forma, vivaci, cresc frumos...
In timp sigur le mai rafinez, oricum am vazut ca majoritatea celor "buni si batrani" nu isi pastreaza un set-up pt eternitate, max 6-8 luni. intre timp mai invat si eu.
Stii in Constanta unde gasesc ciclide?

Din cate stiu eu, toate filtrele externe se pun sub nivelul acvariului.
N-am zis ca nu s-ar impaca bine impreuna, dar ca dieta au necesitati diferite. Dar cum ai zis si tu, in timp o sa inveti multe, toti am facut si greseli, si probabil inca mai facem.
Legat de petshop, cum ti-a zis si colega Cezara, cele mai ieftine ciclide cred ca le gasesti pe Crisana in Tomis2.

23 Editat de Baracuda (2010-09-19 20:27)

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Bine ai venit! Din pacate nu te pot intimpina numai cu cuvinte de lauda, singurele ar fi legate de estetica/rafinamentul decorului (mai putin culoarea substratului). In rest, nu stiu in ce masura cunosti parametrii apei din acvariul tau, ca sa poti spune ca pestii se simt bine. Simplul fapt ca inoata si se hranesc, nu este suficient, ai specii incompatibile din punct de vedere al parametrilor apei, nu neaparat din punct de vedere al comportamentului. Citeste despre fiecare grupa de ciclide (Americane, Africane: Malawi si Tanganika) si ai sa vezi ca au necesitati diferite in privinta parametrilor apei, pH si duritate. Am mai spus-o de nenumarate ori, noi acvaristii avem obligatia de a oferi vietuitoarelor si plantelor din bazinele noastre, conditiile optime de viata, altfel suntem simplii detinatori de acvarii.
In masura in care te vei hotari ce categorie de ciclide vei pastra, vom putea discuta si despre plantele pe care le poti tine in acvariu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

24

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Am fost ieri la shop-ul de pe Crisanei si am fost foarte placut impresionat de ce au, amabilitatea si competenta lor.

25

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

bradraqua A scris:

Bine ai venit! Din pacate nu te pot intimpina numai cu cuvinte de lauda, singurele ar fi legate de estetica/rafinamentul decorului (mai putin culoarea substratului). In rest, nu stiu in ce masura cunosti parametrii apei din acvariul tau, ca sa poti spune ca pestii se simt bine. Simplul fapt ca inoata si se hranesc, nu este suficient, ai specii incompatibile din punct de vedere al parametrilor apei, nu neaparat din punct de vedere al comportamentului. Citeste despre fiecare grupa de ciclide (Americane, Africane: Malawi si Tanganika) si ai sa vezi ca au necesitati diferite in privinta parametrilor apei, pH si duritate. Am mai spus-o de nenumarate ori, noi acvaristii avem obligatia de a oferi vietuitoarelor si plantelor din bazinele noastre, conditiile optime de viata, altfel suntem simplii detinatori de acvarii.
In masura in care te vei hotari ce categorie de ciclide vei pastra, vom putea discuta si despre plantele pe care le poti tine in acvariu.

de aceea am si postat pe forum ca sa pot avea parerea celor avansati. sugetiile sunt binevenite. :fok

26

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Arata bine, insa daca ar fi acvariul meu, as inlocui buturuga cu niste pietre, care sunt foarte frumoase, De unde le-ai luat?

27

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

pyu A scris:

Arata bine, insa daca ar fi acvariul meu, as inlocui buturuga cu niste pietre, care sunt foarte frumoase, De unde le-ai luat?

de la malul marii, Agigea big_smile  big_smile

28 Editat de marian75 (2010-10-30 23:11)

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

romeoSV A scris:
pyu A scris:

Arata bine, insa daca ar fi acvariul meu, as inlocui buturuga cu niste pietre, care sunt foarte frumoase, De unde le-ai luat?

de la malul marii, Agigea big_smile  big_smile

dute mai sus in vama veche la pescarie si vei gasi raiul pe pamant in materie de roci pt ciclide

natura un rau necesar smile

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

Salutare si bine ai venit! Sunt incepator in domeniu , dar din punct de vedere estetic arata misto acvariul! + Au dreptate colegii care au spus ca nu te ajuta prea mult filtrul ala intern (din proprie experienta) si o sa ai probleme... Ape limpezi si numai bine

30

Re: Romeo, Constanta, 310L, Ciclide,

mirceajifcu A scris:

Salutare si bine ai venit! Sunt incepator in domeniu , dar din punct de vedere estetic arata misto acvariul! + Au dreptate colegii care au spus ca nu te ajuta prea mult filtrul ala intern (din proprie experienta) si o sa ai probleme... Ape limpezi si numai bine

se pare ca in acvariul meu merge ff bine. cu cele doua fluval am si filtrare ff buna si oxigenare prin valuri de suprafata (am scos pompa de aer, fara bule e mai frumos dupa mine). :noroc