21

Re: Primul meu acvariu

Nu e de supara, e doar faptul ca derutezi omul. Sa`ti vina sa crezi sau nu, candva, acum multi ani cand aveam un acvariu vai de mama lui, cu bolovani si sticla rotunjita de mare in el, avem echinodorus, care paradoxal a inflorit. Acum nu ma apuc sa recomand sa bage plante intre bolovani nu? Asa, mai bine zi sa nu ia nici macar nisip, sa lase planta`n pot si o vreme sigur creste...incerc doar sa spun sa nu mai derutezi oamenii, ca in general ce spunem si noi pe aici e incercat de altii de mai sus ca noi, ca si bagaj de cunostiinte, si intarit de noi insine prin experienta.

Etiamsi omnes, sed non ego.

22

Re: Primul meu acvariu

Bun venit! Vulcan...da...
Acvariul ,pentru a reusi cu acest colt de natura trebuie sa asimilezi multa informatie ,lucru foarte usor azi cand ai internetul langa si multi colegi de forum care vor sa te ajute.
In primul rand ,cand achizitionezi pesti trebuie sa te interesezi cum si in ce fel evolueaza,adica dimensiunea lor la maturitate,temperatura necesara,comportamentul lor,daca sunt agresivi sau daca sunt pesti de card ,calitatea apei necesare...si ar mai fi dar astea sunt cele mai importante.  :sok
Acum daca vrei ajutor de la noi,cel mai bine ar fi sa o iei de la capat.Scoti tot,dai pestii cel putin cei mari.Poti comanda pe net substrat JBL Aquabasis,desi dupa mine as prefera JBL Florapoll,atunci cand comanzi sa nu uiti si solutiile de fertilizare,Florapoll si 24Ferro drops.
Incearca adata cu setarea acvariului sa nu bagi decat pesti cava ma rezistenti cum ar fi Corry,3-4bc ,si cat mai multe plante care chiar daca nu iti plac te va ajuta sa treci de primele 2 luni oarecum lejer poate fara a te lovi de alge.Dupa cca o luna poti incepe sa adaugi pestii care ii doresti...daca vei avea plante recomand cativa SAE...Exclus sa recurgi la CO2 din prima si nici fertilizarile macro!Daca peste 2-3luni totul merge bine,si realizezi ca ai o atractie deosebita pt plante, oarecum mai atrasa de ele dacat de pesti abia atunci putem vorbii de co2 si macroelemente.Pana atunci apuca-te de acvatiu,aranjaza-l pune-i substratul,hotareste ce pesti vrei, comanda plante pe net,si nu in ultimul rand  lumina,un factor deosebit de important in evolutia plantelor si nu numai.
E mult de treaba si ca sa mearga trebuie intradevar pasiune! :sok  Spor!

23 Editat de Baracuda (2010-09-24 13:38)

Re: Primul meu acvariu

Cezara A scris:

Acum stii ce`ai facut? Ai tinut un intreg prolog fara scop si tinta. Un incepator are nevoie de idei exacte, ca daca`i spui baga orice iti vine in mana, ca eu zic ca tine, ajunge mai rau decat de unde a plecat. In loc sa filozofezi, da un sfat direct, ca n`or fi toti nebuni de folosesc anumite substraturi. Daca ai observat, pe casele vechi, pe acoperis creste iarba, asta nu inseamna ca e o idee sa arunca tigle in parc in loc de pamant. Sper ca m`am facut inteleasa....si fara suparare

Cezara, nu stiu daca "prolog" este cuvintul potrivit, cert este ca pasi_une a spus multe lucruri indoielnice, dar si citeva cu un simbure de adevar. Eu cred ca un incepator dispus si mai ales capabil sa invete, poate s-o faca selectind informatiile primite din diferite surse. Constat cu mare bucurie ca apar din ce in ce mai multi pasionati, dar din pacate, majoritatea lor se cantoneaza in atitudinea de a pune intrebari dupa intrebari, ceea ce reflecta lipsa minimei dorinte de a se informa pe cont propriu, slava Domnului, surse exista cu nemiluita in ziua de azi. De ce crezi tu ca exista useri, care dupa ani de zile de "bintuit" pe forumuri, continua sa puna intrebari de incepator? Hai sa incercam sa stimulam si sa formam obisnuinta de a afla un raspuns pe cont propriu, inainte de a fi comozi si de a pune intrebari. Sa nu fiu gresit inteles, sunt multe intrebari care se justifica, ele fac parte din tainele deslusite prin experienta si truda, raspunsurile la ele nu sunt la indemina oricui, si este normal sa fie adresate de incepatori. Daca vei avea curiozitatea sa cauti, ai sa vezi ca, majoritatea incepatorilor primesc ca prim indemn din partea avansatilor: "citeste si invata!" sau "citeste si baga la cap!". Citi dintre ei urmeaza acest sfat si citi dintre ei continua sa puna intrebari prin care dovedesc ca ramin vesnic la stadiul de incepator? Pentru mine este o taina, cum majoritatea userilor noi, nu au curiozitatea sa priveasca macar acvariile exceptionale prezentate pe acest forum, si sa incerce sa reproduca cel putin partial aceste set-up-uri. Ca nu se intimpla asta reiese din imaginile in care vedem substraturi colorate jalnic, epave de nave scufundate, plante artificiale, strumfi, amfore, bile de sticla, etc. Cu putina vointa, imaginatie, insotite de informare pe cont propriu si discernamint in selectarea informatiilor, sint sigur ca s-ar obtine rezultate de invidiat. Sper sa ma fi inteles corect in ceea ce am spus si sa avem parte de un "epilog" pozitiv.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Primul meu acvariu

Bine zis domnu' Radu + :sok

25

Re: Primul meu acvariu

Sunt complet de acord cu ce spui, sau sa zic mai corect "spuneti" Dnul Radu. N`as contesta dorinta de a ajuta, si da, intradevar, trebuie putina documentare, dar nu mi se pare ok, ca sfaturile, daca tot ai buanvointa de a le da, sa fie derutante. Ca eu una daca as fi fost in locul ei, si ma incredeam putin in ce zicea mai sus, acum in loc sa dau un ban pe substrat si pietris, aruncam niste nisip de mare si gata. Era si gratis si la indemana. Raman la o singura parere, trebuie bunavointa multa din partea cui intreaba, si sfaturi la obiect din partea cui raspunde, nu cine stie ce experimente, care paradoxal au dat rezultate, in cazuri particulare. Multumesc, si sper sa nu luati raspunsul meu ca un atac la ceea ce ati spus.

Etiamsi omnes, sed non ego.

26 Editat de pelly67 (2010-09-24 17:09)

Re: Primul meu acvariu

Draga Cezara, dacă nu te-ai răzgândit cu marina militara, prin prisma relațiilor care le am pot sa vorbesc sa faci în prima faza stagiul pe tun super-rapid 76 mm Oto Melara de pe fregatele TIP 22  :sok
PS. cu perucile blonde și cu țiglele de azi mai dat gata forever  lol  lol  lol

27

Re: Primul meu acvariu

Da...fac si eu ce pot. Cu "esti blonda" m`a dat pe mine gata, tinand cont ca aveam poza la avatar, si cu tiglele, mi`a venit in cap, ca am fost de curand la tara si pe o cosmelie veche crescuse niste iarba. Hai sa nu stricam topicul, vroiam sa ajut nu sa creez discutii. Multam` ptr oferta dnu` Paul.

Etiamsi omnes, sed non ego.

28 Editat de Baracuda (2010-09-24 17:38)

Re: Primul meu acvariu

Cezara A scris:

Sunt complet de acord cu ce spui, sau sa zic mai corect "spuneti" Dnul Radu. N`as contesta dorinta de a ajuta, si da, intradevar, trebuie putina documentare, dar nu mi se pare ok, ca sfaturile, daca tot ai buanvointa de a le da, sa fie derutante. Ca eu una daca as fi fost in locul ei, si ma incredeam putin in ce zicea mai sus, acum in loc sa dau un ban pe substrat si pietris, aruncam niste nisip de mare si gata. Era si gratis si la indemana. Raman la o singura parere, trebuie bunavointa multa din partea cui intreaba, si sfaturi la obiect din partea cui raspunde, nu cine stie ce experimente, care paradoxal au dat rezultate, in cazuri particulare. Multumesc, si sper sa nu luati raspunsul meu ca un atac la ceea ce ati spus.

Esti un om de calitate si-mi este greu sau chiar imposibil sa ma simt atacat de tine. Sunt citiva useri de virsta ta, care m-au cunoscut personal si continua sa mi se adreseze cu "Tu", imi face placere, asa ca...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Primul meu acvariu

Si eu daca am deranjat pe cineva imi cer scuze.Vroiam doar sa  o ajutam.Va gasi multe raspunsuri pe acest forum,dar parca este mult mai bine daca iti sar 2,3 persoane in ajutor.Toti am fost incepatori la inceput si am plecat de jos.Pacat ca degenerat o mica cearta.Multa bafta tuturor si ape limpezi  :acv

Re: Primul meu acvariu

lup cosmin A scris:

JBL AquaBasis plus si JBL Manado poti gasi la noi la Deva iar fertilizanti poti gasi pe forum la userul marian4232.Si eu tot de la el am luat si sunt foarte multumit.Poti incerca si tu daca vrei.


Am comandat de la net :Dmultumesc mult pt sfaturi

Re: Primul meu acvariu

lup cosmin A scris:

Si eu daca am deranjat pe cineva imi cer scuze.Vroiam doar sa  o ajutam.Va gasi multe raspunsuri pe acest forum,dar parca este mult mai bine daca iti sar 2,3 persoane in ajutor.Toti am fost incepatori la inceput si am plecat de jos.Pacat ca degenerat o mica cearta.Multa bafta tuturor si ape limpezi  :acv


Iti multumesc si apreciez ceea ce ati zis !

Re: Primul meu acvariu

narcis.b A scris:

Bun venit! Vulcan...da...
Acvariul ,pentru a reusi cu acest colt de natura trebuie sa asimilezi multa informatie ,lucru foarte usor azi cand ai internetul langa si multi colegi de forum care vor sa te ajute.
In primul rand ,cand achizitionezi pesti trebuie sa te interesezi cum si in ce fel evolueaza,adica dimensiunea lor la maturitate,temperatura necesara,comportamentul lor,daca sunt agresivi sau daca sunt pesti de card ,calitatea apei necesare...si ar mai fi dar astea sunt cele mai importante.  :sok
Acum daca vrei ajutor de la noi,cel mai bine ar fi sa o iei de la capat.Scoti tot,dai pestii cel putin cei mari.Poti comanda pe net substrat JBL Aquabasis,desi dupa mine as prefera JBL Florapoll,atunci cand comanzi sa nu uiti si solutiile de fertilizare,Florapoll si 24Ferro drops.
Incearca adata cu setarea acvariului sa nu bagi decat pesti cava ma rezistenti cum ar fi Corry,3-4bc ,si cat mai multe plante care chiar daca nu iti plac te va ajuta sa treci de primele 2 luni oarecum lejer poate fara a te lovi de alge.Dupa cca o luna poti incepe sa adaugi pestii care ii doresti...daca vei avea plante recomand cativa SAE...Exclus sa recurgi la CO2 din prima si nici fertilizarile macro!Daca peste 2-3luni totul merge bine,si realizezi ca ai o atractie deosebita pt plante, oarecum mai atrasa de ele dacat de pesti abia atunci putem vorbii de co2 si macroelemente.Pana atunci apuca-te de acvatiu,aranjaza-l pune-i substratul,hotareste ce pesti vrei, comanda plante pe net,si nu in ultimul rand  lumina,un factor deosebit de important in evolutia plantelor si nu numai.
E mult de treaba si ca sa mearga trebuie intradevar pasiune! :sok  Spor!


Mutumesc pt sfaturi !O sa i-au totul de la zero iar cu ajutorul sfaturilor voastre o sa am un "acvariu de vis"
mutumesc inca o data

33 Editat de pasi_une (2010-09-26 02:48)

Re: Primul meu acvariu

ancaparalita A scris:
narcis.b A scris:

Bun venit! Vulcan...da...
Acvariul ,pentru a reusi cu acest colt de natura trebuie sa asimilezi multa informatie ,lucru foarte usor azi cand ai internetul langa si multi colegi de forum care vor sa te ajute.
In primul rand ,cand achizitionezi pesti trebuie sa te interesezi cum si in ce fel evolueaza,adica dimensiunea lor la maturitate,temperatura necesara,comportamentul lor,daca sunt agresivi sau daca sunt pesti de card ,calitatea apei necesare...si ar mai fi dar astea sunt cele mai importante.  :sok
Acum daca vrei ajutor de la noi,cel mai bine ar fi sa o iei de la capat.Scoti tot,dai pestii cel putin cei mari.Poti comanda pe net substrat JBL Aquabasis,desi dupa mine as prefera JBL Florapoll,atunci cand comanzi sa nu uiti si solutiile de fertilizare,Florapoll si 24Ferro drops.
Incearca adata cu setarea acvariului sa nu bagi decat pesti cava ma rezistenti cum ar fi Corry,3-4bc ,si cat mai multe plante care chiar daca nu iti plac te va ajuta sa treci de primele 2 luni oarecum lejer poate fara a te lovi de alge.Dupa cca o luna poti incepe sa adaugi pestii care ii doresti...daca vei avea plante recomand cativa SAE...Exclus sa recurgi la CO2 din prima si nici fertilizarile macro!Daca peste 2-3luni totul merge bine,si realizezi ca ai o atractie deosebita pt plante, oarecum mai atrasa de ele dacat de pesti abia atunci putem vorbii de co2 si macroelemente.Pana atunci apuca-te de acvatiu,aranjaza-l pune-i substratul,hotareste ce pesti vrei, comanda plante pe net,si nu in ultimul rand  lumina,un factor deosebit de important in evolutia plantelor si nu numai.
E mult de treaba si ca sa mearga trebuie intradevar pasiune! :sok  Spor!


Mutumesc pt sfaturi !O sa i-au totul de la zero iar cu ajutorul sfaturilor voastre o sa am un "acvariu de vis"
mutumesc inca o data

de scalari te pot scapa eu daca ai pe cineva care vine prin bucuresti sau invers...
iti ofer plante incat sa iti plantezi tot acvariul sau pesti la alegere din ce am pe forum la schimburi  :-