261

Re: Baby Shaq

Pai e dar cat de gros e stratul de material filtrant? Ca eu ma refeream la suprfata pe care imprastii materialul nu la suprafata lui ca zone disponibila colonizarii de catre bacterii.

Cica ar fi mai bine ca aria pe care ai materialul filtrant sa fie mai mare decat grosimea stratului.

262

Re: Baby Shaq

Asa e, dar asta a fost solutia pe care am avut-o cel mai la indemina. Sper sa iasa bine, si sa vad rezultate bune.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

263

Re: Baby Shaq

Cu roca vulcanica zic ca iese bine. Cum arata pe interior? Ai ceva ca niste sertare?

264

Re: Baby Shaq

Nu le-as numi sertare, mai degraba compartimente. Am cumparat un strecurator de vase din plastic din care am confectionat un fel de gratar de diametrul tevii pe care l-am imbracat cu plasa de tintari. Am pus unul aproape de fund, pentru decantarea mizeriei si unul aproape de capac ca sa protejez powerheadul, sa nu intre pietre in el

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

265

Re: Baby Shaq

Nu fiti rai, mie mi-e drag, mai ales ca se pare ca-si face treaba. E net superior oricarui filtru de pe piata, asta e doar parerea mea

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

266

Re: Baby Shaq

Mie mi se pare foarte bun filtrul, simplu si eficient.

267

Re: Baby Shaq

Multumesc Marius. Complicat nu e deloc, acum despre eficienta e prematur sa ma pronunt, las timpul sa-mi dovedeasca de ce-i in stare. Vreau sa va spun ca nu m-am apucat asa de nebun sa-l construiesc. Am vazut acvarii mai mici filtrate cu asemenea filtre si am vazut cea mai limpede apa din viata mea. Proprietarul nici nu se plingea de prezenta algelor, deci am zis ca merita riscul unei investitii.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

268

Re: Baby Shaq

In mod clar este mai eficient decat un tetratec cu mediile originale cum folosesc eu. Tot asa apa limpede si clara cum spui am vazut intr-un acvariu de 60 l care avea filtru jbl e900 mult peste necesarul acvariului.

269

Re: Baby Shaq

Deci se pare ca in cazult de fata, mari producatori pot inchide linistiti fabrica.  smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

270

Re: Baby Shaq

Bobi, nu deschizi o linie de productie ?  smile
Cred ca avantajul unui astfel de filtru este volumul mare pentru medii de filtrare, aici ma refer in special la filtrarea biologica. Debitul este abia pe locul al doilea.

271

Re: Baby Shaq

Nu prea am timp mai ales in perioada asta, dar va stau la dispozitie cu orice fel de informatie. Oricum, am mai corupt vreo 2 prieteni de prin zona sa isi faca si ei sunt super multumiti de el.

Costurile aproximative: 100 ron powerheadul, 80 ron pvc (tubul, mufa, 2 capace), 15 ron furtun siliconat, 20 ron fittinguri (robinet, aerisitor, conectori gardena pentru furtune), 120 ron materialul filtrant, 10 ron tub de silicon

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

272

Re: Baby Shaq

Pai mai bine scrii un articol. Ca sunt multe de intrebat despre cum l-ai realizat. Asta ca idee, desigur big_smile

273

Re: Baby Shaq

De vreo 2 zile ma bate-un gind: sa-mi schimb fauna din acvariu, Renunt la neoni, parca m-am plictisit de ei, as vrea ceva cit mai colorati, vioi, sa umble in banc si daca nu-s prea pretentios sa nu atace red cherry. Hemigramus bleheri (rhodostomus) pe care i-am mai avut, parca imi fac cu ochiul, dar astept de la voi propuneri, si daca e posibil si o sursa de achizitie.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

274

Re: Baby Shaq

Nu sunt cam periculosi pentru creveti? Din cate am auzit ataca si puii de 2-3 saptamani, maricuti deja. Sunt frumosi n-am ce zice dar greu de inmultit crevetii in acvariu cu ei. Eu am endleri curciti cu guppy, sunt micuti si destul de frumusei, nu ataca puietul de creveti. Problema este ca nu stau grupati.

275

Re: Baby Shaq

Marius, daca te referi la  Hemigramus bleheri (rhodostomus) confirm cele spuse de tine ... de cand ii am in acvariu nu am mai vazut pui de crevete  big_smile

276

Re: Baby Shaq

Ba da, sunt 100% convins ca vor minca puii de creveti, dar imi asum riscul. Oricum, am sute de red cherry prin acvariu, si o sa mai scape prin desisul plantelor. Ideea e ca nu-s hotarit ce sa cumpar, de aceea v-am intrebat pe voi, daca nu aveti ceva sugestii si o sursa sigura de unde-i pot achizitiona.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

277

Re: Baby Shaq

Pentru ca in seara dintre ani am stat acasa (ca pensionarii), zilele trecute mi-am comandat cu banii economisiti 2 neoane Giesemann Midday de 54 watti de la acvamax pe care le-am pus pe dulap la pastrare alaturi de cele 2 Narva Nature superb. Nu intentionez sa le montez prea curind, desi acest set de neoane pe care-l am acum sunt mai vechi de 1 an. Sunt bucuros de achizitie pentru ca, dintre toate tuburile folosite pina acum (Juwel, Aquamedic, Blau ) cu aceste tuburi am obtinut cele mai bune rezultate.

PS: De bucurie am sarit pe un picior pina era sa fac entorsa smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

278

Re: Baby Shaq

Mai ai rabdare? N-as pune neoanele alea pe dulap...direct in lampa cu ele!

279

Re: Baby Shaq

Le mai storc de puteri pe cele actuale, inca vreo 2-3 luni. Desi se spune ca tuburile T5 se schimba la 1 an,  eu m-am convis ca randamentul lor este in mare parte acelasi pentru o perioada cel putin dubla de timp

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

280

Re: Baby Shaq

Multumesc maestre. Eu am crezut intotdeauna in proverbul care zice ca-s prea sarac sa-mi cumpar lucruri ieftine, de aceea incerc sa ma folosesc de cele mai bune lucruri de pe piata.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"