61

Re: Baby Shaq

In urma sugestiilor date de colegul andrei_0 m-am gindit sa va mai stresez cu ceva poze si sa va arat cum arata in realitate acvariu, fara poze "inrosite" de aparatul foto, chiar si pentru unii colegi asa mai sceptici referitor la adevarata provenienta a pozelor. smile No hard feelings!

http://i54.tinypic.com/t514hu.jpg

http://i56.tinypic.com/fwklz7.jpg

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

62

Re: Baby Shaq

Felicitari! :apl  :apl  :apl ....nu cred ca cineva s-a "îndoit" de veridicitatea acvariului tău!
PS. Rosul ala al tău ma zăpăcește! Ai vreo rețetă secreta? tongue

63

Re: Baby Shaq

Bobi este frumos acvariul tau, chiar daca tu crezi ca eu sunt din categoria scepticilor, stiu sa apreciez...Tu ai pretins altceva, dar acum m-am prins ca te ti de glume.
Asa ca Paule...cred eu ca rosul ala este Rosu de Gherla.... :apl

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

64

Re: Baby Shaq

frumos, frumos  :apl

Multi vad, putini cunosc !

65

Re: Baby Shaq

am facut si un set de teste si va arat si voua rezultatele obtinute dupa fertilizarea zilnica: NO3=10, PO4=1, Fe=0.2, kh=5, ph=6.3. valorile nutrientilor sunt relative, e greu de estimat pe scala JBL o valoare exacta.

poate va ajuta sa aflati de ce plantele mele se coloreaza asa frumos. eu zic ca e de la tuburile giesemann, care isi arata valoarea. in setupul trecut, unde foloseam tuburi JUwel, aveam aproximativ aceleasi valori, exceptind ph si kh, deci implicit si co2.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

66 Editat de bobi (2010-12-03 01:13)

Re: Baby Shaq

Astazi se pare ca m-au ajuns blestemele dusmanilor. Am ridicat capacul la acvariu si nu l-am rezemat cum trebuie de perete si acesta a vrut sa cada, sa se inchida la loc. Din reflex am bagat mina si capacul s-a izbit de cotul meu, rezultatul: un tub de neon spart. Cum in magazinele din Romania nu cred ca gasesc tuburi GIesemann, am comandat un Aquamedic Plant Grow de la reef. Sper sa fiu la fel de multumit ca si de Aquaflora.

Sau poate ca cioburile au scos ghinionul din viata mea, nu stiu ce sa cred smile

Am reusit sa scot toate cioburile din acvariu, dar acel praf alb a ajuns in apa. Sper sa nu afecteze viata vietuitoarelor.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

67

Re: Baby Shaq

Am montat acum 5 minute tubul nou cumparat.Am pus alaturat un Giesemann (care mi-a mai ramas) folosit deja 3 luni si un Aquamedic nou nout si diferenta, cel putin vizibila cu ochiul liber este in favoarea Giesemanului. Ma refer aici ca intensitate a luminii si culoare.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

68

Re: Baby Shaq

Pai nu ziceai chiar tu ..."sa vedem diferența dintre mercedes și logan"...acum bietul de tine ai și încercat-o pe pielea ta :fcry 
PS. Poate aduce moșu' tubul înapoi :sok !

69

Re: Baby Shaq

Asta am zis-o in alte parte. Nu mai da din casa, Paul.  smile Nu cred ca aduce mosul asa ceva, tindind cont ca trebuie sa vina cu noul Eheim si cu reactorul Sera. Nu mai are loc in sac....

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

70

Re: Baby Shaq

Desi credeam ca odata cu spargerea neonului de saptamina trecuta am scapat de ghinioane, se pare ca ele nu au trecut, ba din contra s=au amplificat. Am facut un schimb de butelii  astazi cu ajutorul colegului clau truta, eu intrind in posesia uneia mai mare decit aveam pina acum. Am incercat sa o leg la instalatia de co2 existenta, dar am constatat cu stupoare ca nu mai functioneaza. Unul din cele 2 ceasuri ale reductorului arata 50 bari, celalalt 0, cu electrovalva deschisa. Cu electrovalva inchisa, daca invirt robinetul de reglaj de pe reductor intr-o pozitie oarecare ceasul 2 isi mareste indicatia, chiar si pina la 1. In momentul in care electrovalva deschide cade brusc in 0. Desi pina acum ceasul al 2-lea, care indica presiunea dupa reductor avea obiceiul sa scada in momentul deschiderii electrovalvei el nu a afisat niciodata valoarea 0. Nu am numarator de bule si nu pot sa imi dau seama cite bule intra in reactor, asa ca am desfacut tubul de co2 din fata electrovalvei (pentru a elimina si supozitia in care electrovalva e stricata si nu mai deschide) si am introdus furtunul de co2 intr-o sticla cu apa. Surpriza.....nici o bula. Nimic. PAuza. Apoi m-am gindit ca robinetul de pe butelie e stricat si nu deschide. Am demontat reductorul si l-am deschis. S-a auzit un fiiiiisssssss puternic. Deci robinetul deschide.....

Singura concluzie pe care o trag e ca s-a dus reductorul pe apa simbetei. sad

Daca aveti si alte pareri, idei despre ce s-a intimplat sau cum sa imi dau seama ce s-a defectat v-as ruga sa le expuneti aici.

Multumesc.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

71

Re: Baby Shaq

Pentru ca am zis ca oricum nu mai am ce pierde si de stricat mai rau nu am ce sa stric m-am gindit sa desfac bucati reductorul. Ajutat de un cleste si ceva chei potrivite l-am desfacut si am descoperit surprins ca era plin de span (produs de pilitura). Cum a ajuns spanul in reductor sincer, nu-mi dau seama. L-am curatat, l-am asamblat la loc si se pare ca functioneaza. Merge de vreo 3 ore si pare a fi in ordine. Il mai tin sub observatie sa vedem ce se intimpla.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Baby Shaq

asadar nu s-a spart degeaba neonul....gata ai trecut de ghinion....asta a fost!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

73

Re: Baby Shaq

Șpanul este rezultatul unei filetări anterioare ori în urma unei strângeri defectuoase a reductorului. La instalațiile de firma acest aspect cred ca este de neiertat mai ales ca oricând se pot produce "necazuri" având în vedere ca este totuși un recipient sub presiune.
Probabil la ultima încărcare te-ai procopsit cu ceva mizerie de la centrul de umplere.

74

Re: Baby Shaq

se poate sa ai dreptate. asta se intimpla cind te duci sa incarci butelia la centrele din romania, de parca am avea alta alternativa tongue

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Baby Shaq

cred ca mi-ai transmis ghinionul.....mi-au bubuit si neoanele , si balastul...

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

76

Re: Baby Shaq

cum s-a intimplat asta?
si drosere si neoane deodata?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

77 Editat de remus242004 (2010-12-08 21:46)

Re: Baby Shaq

nu stiu cum s-a intamplat...dar in calitate de pompier pot zice ca a plecat de la droser....care era in afara, deci nu avea legatura cu umezeala...etc...noroc ca am fost acasa si nu a ars toata casa...!...si droser de la osram ..adica........

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

78

Re: Baby Shaq

tinind cont ca e topicul meu sper sa nu se considere offtopic  smile continuarea discutiei.

si eu am drosere osram si sunt inafara capacului. dar le-am izolat toate conexiunile cu silicon inclusiv cele de la neoane. chiar nu imi explic ce ai patit si nici cum s-a intimplat. e prima oara cind aud asa ceva.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Baby Shaq

big_smile privind acum in urma....trebuia sa fie si un inceput nu??...sau poate entitatile!!! smile)...ce sa zic...asta este...o galetusa de lavabil de 3 kg....si o instalatie noua...de data asta merg pe t8...cu ocazia asta mai facem si probe sa vedem in favoarea ccui se inclina balanta in rezultate...t8 sau t5

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

80

Re: Baby Shaq

daca vorbim de cantiatea de lumina, lumeni, sigur balanta va inclina in favoarea t5. dar nu doar lumenii inclina balanta: irc, temperatura de culoare, etc. sper ca vei face o alegere reusita smile daca ar fi sa-ti recomand ceva, sti ce as spune:)

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"