Re: Baby Shaq

ce inaltime are blyxa japonica? multumesc

Pescar hoinar

162

Re: Baby Shaq

Bobi, crede-ma ca te inteleg perfect, acum citeva luni de zile mi s-a rupt una din cele 4 urechi care prind capacul de canistra filtrului Eheim 2180. A trebuit sa comand intreaga canistra, urechea facind parte comuna cu aceasta, in zona in care s-a rupt. Vina mi-a apartinut, am manipulat gresit capacul filtrului.
   Nu cred ca datorita unor astfel de intimplari, putem eticheta Eheim, ca fiind o firma derizorie, orice produs, apartinind oricarei firme, are in componenta subansamble care pot ceda, intr-o situatie anume.
   Te sfatuiesc sa intri pe site-ul Eheim, la sectiunea "spare parts" si sa vezi daca au ce-ti trebuie si eventual sa comanzi piesa, daca nu ai incredere in reparatia facuta de tine.
   "La munte si la mare, in orice-mprejurare", tot Eheim e mai tare! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

163

Re: Baby Shaq

Lupule moralist, sincer n-am masurat-o. Are vreo 6-7 cm.

Radu: dezamagirea mea provine din faptul ca filtrul nu are mai mult de 1 an de folosinta. Cum sa crape, asa pe nepusa masa? Nici nu stiu daca mai are sau nu garantie....

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

164

Re: Baby Shaq

bobi A scris:

Lupule moralist, sincer n-am masurat-o. Are vreo 6-7 cm.

Radu: dezamagirea mea provine din faptul ca filtrul nu are mai mult de 1 an de folosinta. Cum sa crape, asa pe nepusa masa? Nici nu stiu daca mai are sau nu garantie....

   Toate lucrurile neplacute se intimpla pe nepusa masa, din pacate. Nici eu nu mai aveam garantie, am platit canistra si transportul, totul a costat cam jumatate din pretul unui filtru nou. Eu cred ca la nici un an, ai inca garantie dar va fi greu sa dovedesti ca nu a fost vina ta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

165

Re: Baby Shaq

Eu habar n-am cum stau cu garantia. Am cumparat filtrul anul trecut prin luna noiembrie de pe underwater-world. de, care apoi a devenit zoomundo.de si care acum nu mai exista. Azi le-am scris un mail celor de eheim, atasind si pozele cu filtrul rupt si cu partea lipsa. In alta ordine de idei se pare ca lipitura mea cu poxipol tine, filtrul merge ok de azi dimineata. Pe viitor de evitat acest model de filtru...

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

166

Re: Baby Shaq

Azi, cu ajutorul colegului Clau Truta, caruia ii multumesc inca o data pe aceasta cale, am achizitionat o sonda de sticla reincarcabila pentru masurarea ph, produsa de firma Hanna. Ea a venit sa inlocuiasca batrina mea sonda Pin point, care are aproape 2 ani de utilizare si careia nu am ce sa ii reprosez decit faptul ca e putin "mai mult" decalibrata: arata cu 0.2 unitati o valoare mai decit cea reala. Dupa aceasta schimbare de hardware m-am hotarit sa experimentez si eu tratamentul lui Claudiu impotriva stagiilor incipiente ale BBA-ului de la mine din acvariu. Am foarte putin, si asta doar pe sticla acvariului. Experimentul in sine este urmatorul: Claudiu zice ca exista o strinsa legatura intre cantitatea de Carbon din apa si BBA. Astfel, daca exista un surplus de carbon, aceasta alga prospera, daca in schimb nu bagam CO2 decit cit au nevoie plantele nu mai ramine carbon disponibil si pentru plante. Am masurat kh=3 si am setat ph=6.7. Sunt curios sa vad daca va dispare putinul BBA existent in acest moment.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

167 Editat de mirceajifcu (2011-11-23 03:36)

Re: Baby Shaq

bobi A scris:

Deci.....sunt foarte suparat. Azi am vrut sa-mi curat filtru Eheim 2036 pe care nu-l mai curatasem de ceva timp si iata ce am patit:
Asa cum probabil unii dintre voi va amintiti am cumparat acest filtru din Germania, in urma cu mai putin de 1 an si dupa citi bani am dat pe el si ce renume are firma Eheim chiar ma asteptam la alta calitate a materialelor din care este facut. Acum chiar nu stiu ce se va intimpla in continuare, nici nu stiu de ce imi pare mai rau: de banii dati pe filtru si aruncati pe geam sau de faptul ca risc sa deciclez acvariu folosind doar JBL e900 pe care il mai am. Cred ca asta e singura data in viata mea de acvarist cind ii dau dreptate colegului MOgo...dar cine face ca mine, ca mine sa pateasca. Alta data cit voi mai trai pe aceasta lume a acvaristicii eu bani pe filtre Eheim nu mai dau. M-am scirbit....

Eu am cumparat deja 3 galeti pentru acest model de filtru! Sustin si eu ideea de a se evita acest model, pentru ca plasticul din care e facut galeata e o porcarie foaret subtire.
Am incercat sa lipesc partea de sus si cand am amorsat filtrul s-a crapat pana la mijloc. Am lipit iar si tot degeaba. A doua galeata s-a rupt ireparabil. Acum vad ca a treia tine bine, dar nu am deschis-o de cand a ajuns  lol .
In comparatie, JBL-urile le-am scapat si pe jos si nu s-a intamplat nimic  :sok .

168

Re: Baby Shaq

bobi A scris:

Azi, cu ajutorul colegului Clau Truta, caruia ii multumesc inca o data pe aceasta cale, am achizitionat o sonda de sticla reincarcabila pentru masurarea ph, produsa de firma Hanna. Ea a venit sa inlocuiasca batrina mea sonda Pin point, care are aproape 2 ani de utilizare si careia nu am ce sa ii reprosez decit faptul ca e putin "mai mult" decalibrata: arata cu 0.2 unitati o valoare mai decit cea reala. Dupa aceasta schimbare de hardware m-am hotarit sa experimentez si eu tratamentul lui Claudiu impotriva stagiilor incipiente ale BBA-ului de la mine din acvariu. Am foarte putin, si asta doar pe sticla acvariului. Experimentul in sine este urmatorul: Claudiu zice ca exista o strinsa legatura intre cantitatea de Carbon din apa si BBA. Astfel, daca exista un surplus de carbon, aceasta alga prospera, daca in schimb nu bagam CO2 decit cit au nevoie plantele nu mai ramine carbon disponibil si pentru plante. Am masurat kh=3 si am setat ph=6.7. Sunt curios sa vad daca va dispare putinul BBA existent in acest moment.

   
   Spre rusinea mea, eu nu pricep cum se reincarca o sonda pt. pH! Spun asta, deoarece stiu ca sondele au un termen de valabilitate (cele din plastic - 1 an, cele din sticla - 2 ani). Plecind de la aceasta perioada maxima de functionare, deduc ca prin reincarcare, termenul se prelungeste (cu cit?), sonda devenind practic una cu termen de functionare perpetuu? Ce rost mai are mentiunea cu valabilitatea sondei?
   Afirmatia precum ca, orice element fertilizant, aflat in exces in acvariu, favorizeaza dezvoltarea algelor, s-a mai facut pe acest forum si este exacta, raminind de stabilit daca fiecare element fertilizant incurajeaza cu predilectie o anumita grupa de alge. Relatia intre pH si absorbtia CO2 de catre plante este: absorbtia maxima (100%) se desfasora la un pH cuprins intre 5-7. Inafara acestor valori, absorbtia scade drastic.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

169

Re: Baby Shaq

Mircea: eu inca astept un raspuns, de orice fel, din partea celor de la eheim. a trecut mai bine de o saptamina si nimic....daca pina maine nu primesc nimic o sa ivat niste injuraturi in germana.

Radu: totul e un experiment. colegul si prietenul meu Claudiu Truta a studiat pe acvariul lui cele scrise de mine mai sus si eu am fost curios sa vad daca merge si in cazul meu. Este evident faptul ca acest tratament nu are efect acolo unde BBA-ul perleaza (am vazut asta 1 singura data in viata mea). Nu trebuie sa-ti fie rusine ca nu sti cum se incarca o sonda reincarcabila.....sa fiu sincer, nici eu nu stiu :noroc ..dar am prieteni care stiu si in momentul in care o sa vad ca o ia razna o voi reincarca. Oricum pretul a fost super bun si n-am rezistat tentatiei big_smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

170

Re: Baby Shaq

Bobi, de fapt prin "mi-e rusine" am vrut sa spun ca:
   - ori aceste sonde sint foarte recent fabricate si pe internet nu au aparut inca informatii despre ele
   - ori notiunea "reincarcabila" nu este corect interpretata
   - ori este vorba despre o noua "ghidusie" a producatorilor, care cam induc in eroare cumparatorii

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

171

Re: Baby Shaq

Bobi, raspuns nu vei primi pentru ca ... nu contezi (nu tu ca persoana, ci ca si cumparator Eheim) sau vei primi un raspuns automat de la un robot. Si ei stiu ca plasticul ala e de kkt si au pregatit scuza: nu l-ai folosit cum trebuie, ai incercat sa il deschizi cu robinetii inchisi, ai fost prea brutal, beat, drogat  lol si mii alte motive pentru caer nu vei primi o alta galeata. Eu sincer iti urez succes si daca reusesti, le trimit si eu doua bucati smile) pe care le folosesc pe post de cos de gunoi pentru birou.

172

Re: Baby Shaq

salut1
spune mi te rog frumos ce planta e aia verde de pe buturuga?
nu fel de moss??/??
acvariul tau este de  :apl  :apl  :apl  :apl
FRUMOS

173

Re: Baby Shaq

adilipu: sunt 2 feluri de microsorum. cel din stinga este pteropus iar cel din dreapta pteropus ptetit, cred ca asa se numea....poate gresesc big_smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

174

Re: Baby Shaq

bobi A scris:

adilipu: sunt 2 feluri de microsorum. cel din stinga este pteropus iar cel din dreapta pteropus ptetit, cred ca asa se numea....poate gresesc big_smile

ma refer la muschiul prins de cele doua crengi  alea din partea de sus a acvariului seamana a muschi care e denumirea? :smoke
merci

175

Re: Baby Shaq

adilupu A scris:
bobi A scris:

adilipu: sunt 2 feluri de microsorum. cel din stinga este pteropus iar cel din dreapta pteropus ptetit, cred ca asa se numea....poate gresesc big_smile

ma refer la muschiul prins de cele doua crengi  alea din partea de sus a acvariului seamana a muschi care e denumirea? :smoke
merci

am aflat e flame moss
scuze de deranj   :sok

176

Re: Baby Shaq

ai aflat corect. smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

177

Re: Baby Shaq

Am achizitionat azi un filtru Eheim 2073 care i-a luat locul accidentatului 2036. COnsider asta un fapt demn de luat in seama pentru viata acvariului meu si de aceea m-am gindit sa nu las acest eveniment neconsemnat in jurnal. Acum astept citeva ssaptamini pentru a se cicla si el si abia apoi o sa vad ce poate cu adevarat.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

178

Re: Baby Shaq

Au trecut aproape 3 saptamini de cind am filtrul cel nou si am observat o imbunatatire vizibila a aspectului apei, anume ea a devenit mult mai limpede. Desi la inceputurile mele acvaristice tindeam sa cred ca debitul unui filtru este calitatea cea mai importanta a acestuia, ulterior cu timpul si cu experienta acumulata am concluzionat ca suprafata de filtrare, volumul mediilor filtrante este primordial.

Pentru ca azi nu am participat la producerea de prajituri si sarmale, ca sa nu stau degeaba, mi-am inlocuit cele 2 tuburi "rosii" si anume Giesemann Aquaflora si Aquamedic Plant Grow, care erau deja imbatrinite (15 luni) cu 2 buc Narva Nature Superb 54 wati si 3400 lumeni, al caror spectru, cel putin ochiometric este identic cu cel a lui Giesemann. Tuburile sunt in functiune de 2 ore si deja pot spune ca plantele perleaza mult mai tare decit in seara precedenta, iar cantitatea de lumina este si ea ochiometric mai mare. Ciclurile de on-off ale electrovalvei sunt mult mai dese....Sa vedem ce va urma!

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

179

Re: Baby Shaq

Arata-ne și noua acvariul tău prietene simt ca ne pregătești ceva tare  :sok

180

Re: Baby Shaq

Promit ca ii fac ceva poze, zilele urmatoare, dar nu puteam divulga toate surprizele intr-o singura seara.  smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"