Re: Acvariul meu 220 L

Deocamdata este liniste in acvariul meu .Oricum deocamdata se inteleg bine scalarii cu neonii , scalarii sunt mici si i-am introdus odata cu neonii.

Re: Acvariul meu 220 L

Am umblat azi in tot orasul si nu am gasit hrana vie pentru pesti .Sa inteleg ca iarna este mai greu sa procuri hrana vie ?

Re: Acvariul meu 220 L

este cineva din Sibiu pe site???

24

Re: Acvariul meu 220 L

frate e primavara lol:lol::lol:nu e iarna cool

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

Re: Acvariul meu 220 L

La cum a nins saptamana trecuta nu pot sa zic ca e primavara.

Re: Acvariul meu 220 L

Baieti ieri am introdus 7 noi pesti in acvariu , de ce 7 am auzit ca trebuie sa ai multiplu de 7 in acvariu dupa practicile chinezesti , oricum nu asta e problema printre astia 7 era si un plecostomus pe care nu-l mai gasesc in acvariu ... a disparut pur si simplu .Am ceva pietre in acvariu si nu le-am scos nu am vrut sa deranjez aranjamentul , este posibil sa stea ascunt ?
Nu am mai crescut plecostomus si stiu foarte putine lucruri despre iei .Unde o fii???

27

Re: Acvariul meu 220 L

7 ..ce ? ce pesti ..?
plecostomus....de obicei sunt activi noaptea ...posibil sa fie dupa filtru ..sau prin decor

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

28

Re: Acvariul meu 220 L

MARIUS200L A scris:

Baieti ieri am introdus 7 noi pesti in acvariu , de ce 7 am auzit ca trebuie sa ai multiplu de 7 in acvariu dupa practicile chinezesti , oricum nu asta e problema printre astia 7 era si un plecostomus pe care nu-l mai gasesc in acvariu ... a disparut pur si simplu .Am ceva pietre in acvariu si nu le-am scos nu am vrut sa deranjez aranjamentul , este posibil sa stea ascunt ?
Nu am mai crescut plecostomus si stiu foarte putine lucruri despre iei .Unde o fii???

stai linistit ca e ascuns:)))apare el mai devreme sau mai tarziu

Re: Acvariul meu 220 L

lol Eu trei zile nu i-am vazut pe ai mei. Dupa ce au prins curaj i-am mai vazut si ziua prin acavriu. Si eu i-am cautat de nebun. Unul era cu capul in jos sub filtru si celalalt sub buturuga.

plecostomus sunt niste pesti pe care-i bagi in acvariu nu sa te bucuri de ei toata ziua ci sa-ti curete sticla de alge si alte depuneri. Noaptea ies la lucru.

Re: Acvariul meu 220 L

Salut Laurentiu multumesc pentru sfaturi .Nu stiu ce sa mai cred nu l-am vazut de vineri , am ridicat buturugile m-am uitat peste tot , nu e si pace .Posibil sa-l fii mancat ceilalti ??? Cu toate ca nu am patit pana acum asa ceva!!!Este un loc in spatele filtrului in care nu reusesc sa vad foarte bine poate e acolo , totusi trebuia sa-l vad macar odata tot acest timp!!!!

31

Re: Acvariul meu 220 L

pai spune ce pesti mai sunt in acvariu...:) dar sigur este dupa filtru ..al meu tot dupa filtru sta toata ziua...cum opresc neonele dupa cateva minute incepe si misuna prin acvariu..face treaba nu gluma

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

Re: Acvariul meu 220 L

Am scalari ,neoni , betta , sanitari , gurami dar cred ca este dupa filtru .Sper sa socializeze rapid cu restul pestilor sa ma pot bucura si eu de el.

Re: Acvariul meu 220 L

Gata baieti a aparut plecostomusul meu , era dupa filtru astazi l-am vazut la treaba .Asadar formatia este iar completa si e 'armonie in casa noastra ....... si stelele e sus pe cer' big_smile.

Re: Acvariul meu 220 L

am gasit o buturuga vreau sa o bag in acvariu cum procedez?
Trebuie sa o fierb sa o dezinfectez cumva ?sa o tin in apa o perioada de timp ?

35

Re: Acvariul meu 220 L

fierbeo 1 ora in apa cu sare

36

Re: Acvariul meu 220 L

MARIUS200L A scris:

am gasit o buturuga vreau sa o bag in acvariu cum procedez?
Trebuie sa o fierb sa o dezinfectez cumva ?sa o tin in apa o perioada de timp ?

cauta pe forum:).soto_san a exlicat cum se procedeaza.bafta

Re: Acvariul meu 220 L

Salut baieti nu am mai scris de ceva timp insa acum am nevoie de ajutorul vostru .Am 4 scoici de la noi de la mare vreau a le pun in acvariu , dauneaza cumva pestilor???
Multumesc.

38

Re: Acvariul meu 220 L

scoicile de la mare sunt pentru acvariile cu apa sarata(marine0 nu pentru acvariile de apa dulce.(strica compozitia apei si au de suferit pestii tai de apa dulce.o zi buna

laura-rac

Re: Acvariul meu 220 L

Multumesc Laura se pare ca definitia mea de start nu este tocmai corecta ma refer la "salut baieti"
Nu voi repeta pe viitor aceiasi gresala .