Re: BINE V-AM GASIT!!!

ms de completari bondo,si da ai dreptate cand va creste pleco va face mare deranj si va fi chinuit in acvariul meu,insa pana atunci ma mai bucur si eu de el. Si cum anul asta termin facultatea si  decid ce fac raman in romania ca doctor(bleah) sau plec in germania,viitorul lui (fiind pestele meu preferat din acvariu) depinde de asta. Daca raman si scap de stat in chirie si ma vad la casa mea sigur va avea o casa mai mare,daca plec e cam greu sa ma mut ca tiganii cu cortul (nu vreau sa jignesc e doar o expresie) cu pesti cu acvariu cu tot...
cam multe povesti dar e mai greu sa incerci sa fii acvarist cand mai stai prin chirii si te mai si muti de la un an la altul big_smile
Oricum o sa incerc in o perioada cat mai scurta sa invat cat mai multe,dar asta cu ajutorul vostru. Asa ca mai astept un sfat o sugestie sau un doritor de gurami .  :s)
O intrebare as mai avea legata de substratul meu de cuart3mm. Ar fi bine veniti niste melci de substrat ca sa mai aeriseasca substratul ? Ca eu am mai observat ca se taseaza foarte tare si i-l mai agit eu ocazional.

Re: BINE V-AM GASIT!!!

Am inceput sa adaug easy carbo de 2 zile si abia astept sa vad rezultatele.
Ce plata de tip gazon recomandati (sa  creasca bine cu easy carbo si fertilizanti ca co2 la butelie nu am ) ca din cate observ cu glosostigma nu prea reusesc mare lucru.
Va intreb ca nu as vrea sa le iau eu pe rand pana imi iese cu una, nu de alta dar e mare chin cu pestii mei. De cand am plantat glosostigma in fiecare zi imi fac de lucru si mai replantez 3-4 smocuri ca al naibii scalar alb are o placere sa le scoata din nisip ceva de neinchipuit.  sad
Are norocul ca e mare si nu pot sa-l pun in fatatoare ca nici nu reuseste sa  se intoarca acolo cred,ca altfel era pedepsit de mult  mad

Re: BINE V-AM GASIT!!!

"planta" sory de greseala

24

Re: BINE V-AM GASIT!!!

just_sllick A scris:

Am inceput sa adaug easy carbo de 2 zile si abia astept sa vad rezultatele.
Ce plata de tip gazon recomandati (sa  creasca bine cu easy carbo si fertilizanti ca co2 la butelie nu am ) ca din cate observ cu glosostigma nu prea reusesc mare lucru.
Va intreb ca nu as vrea sa le iau eu pe rand pana imi iese cu una, nu de alta dar e mare chin cu pestii mei. De cand am plantat glosostigma in fiecare zi imi fac de lucru si mai replantez 3-4 smocuri ca al naibii scalar alb are o placere sa le scoata din nisip ceva de neinchipuit.  sad
Are norocul ca e mare si nu pot sa-l pun in fatatoare ca nici nu reuseste sa  se intoarca acolo cred,ca altfel era pedepsit de mult  mad

Exista mai multe metode pentru fixarea plantelor in substrat, eu iti recomand doua din ele, pe care le aplic cu rezultate f. bune. 1. Folosirea clemelor speciale de la JBL. 2. Infasurarea portiunii care se introduce in substrat, in vata perlon (o fisie taiata cu foarfeca si rasucita de 2-3 ori in jurul tulpinii). Ca plante pentru covor, mai putin pretentioase la aditia de CO2, ar fi Sagittaria Subulata si Echinodorus Tenellus.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: BINE V-AM GASIT!!!

De clemele de la jbl nici nu stiam ca exista asa ceva,insa daca tu zici ca vata perlon poate sa ajute o sa incerc ca doar am o ditamai punga (o folosesc la filtru si am de schimb). Dar nu imi pun mari sperante ca la forta sclarului cred ca o scoate si cu vata . neutral Singura varianta sigura ar fi sa bat plantele in cuie.  :stupid 
Oricum merci de sfat.
O intrebare: azi am vazut un melcisor maroniu mic pe o frunza de sagitaria. Poate fi pomaceea in conditiile in care eu am un singur melc pomaceea prin acvariu? Ca din cate stiu ca sa se inmulteasca pomaceea trebuie sa ai 2 (baietel +fetita) Chiar nu stiu de unde ar fi putut aparea melcul respectiv ca nu am mai introdus plante noi de ceva vreme si cand le introduc le spal foarte bine. Cochilia melcului desi e mic e spiralata si rotunda de aceea ma gnadesc la pomaceea.

26

Re: BINE V-AM GASIT!!!

just_sllick A scris:

De clemele de la jbl nici nu stiam ca exista asa ceva,insa daca tu zici ca vata perlon poate sa ajute o sa incerc ca doar am o ditamai punga (o folosesc la filtru si am de schimb). Dar nu imi pun mari sperante ca la forta sclarului cred ca o scoate si cu vata . neutral Singura varianta sigura ar fi sa bat plantele in cuie.  :stupid 
Oricum merci de sfat.
O intrebare: azi am vazut un melcisor maroniu mic pe o frunza de sagitaria. Poate fi pomaceea in conditiile in care eu am un singur melc pomaceea prin acvariu? Ca din cate stiu ca sa se inmulteasca pomaceea trebuie sa ai 2 (baietel +fetita) Chiar nu stiu de unde ar fi putut aparea melcul respectiv ca nu am mai introdus plante noi de ceva vreme si cand le introduc le spal foarte bine. Cochilia melcului desi e mic e spiralata si rotunda de aceea ma gnadesc la pomaceea.

Pomacea, indiferent de dimensiune au culoarea galbui-portocaliu. Melcul in cauza poate a zacut pe undeva prin filtre sau cine stie pe unde si acum a gasit calea...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: BINE V-AM GASIT!!!

Am incercat faza cu vata perlon la radacini si a mers, in sensul ca nu mai sunt atat de multe scoase din radacini.
Aproape a trecut o saptamana insa nu vad nici un rezultat cu glosostigma ca si gazon. Nici macar un semn de inmultire desi stiu ca ea creste destul de rapid in conditii bune.

28 Editat de Baracuda (2010-10-25 14:06)

Re: BINE V-AM GASIT!!!

just_sllick A scris:

Am incercat faza cu vata perlon la radacini si a mers, in sensul ca nu mai sunt atat de multe scoase din radacini.
Aproape a trecut o saptamana insa nu vad nici un rezultat cu glosostigma ca si gazon. Nici macar un semn de inmultire desi stiu ca ea creste destul de rapid in conditii bune.

Nu am avut niciodata glossostigma, asteapta parerea celor care au sau au avut.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

29

Re: BINE V-AM GASIT!!!

just_sllick A scris:

Aproape a trecut o saptamana insa nu vad nici un rezultat cu glosostigma ca si gazon. Nici macar un semn de inmultire desi stiu ca ea creste destul de rapid in conditii bune.

mai trebuie sa astepti putin , ii ia o saptamana chiar mai mult sa se adapteze la conditiile oferite de bazinul tau. dar cand incepe, nu o mai poti opri. deci ......., rabdare......

Re: BINE V-AM GASIT!!!

Abia astept ziua aceea . Am vazut ca au aparut 2 mici palcuri de frunze noi la cam 1 cm departare de o planta mama. Dar tot ma gandesc daca niste melci de substrat ar ajuta plantele sa se extinda aerisind substratul mereu. Insa daca eu folosesc fertilizanti pastile care le pun in substrat ce s-ar intampla daca melcii tot ravasesc substratul si dau de ele? Teoretic ma gandesc ca ar ajuta nutrientii sa se imprastie mai uniform prin substrat.

31

Re: BINE V-AM GASIT!!!

just_sllick A scris:

Abia astept ziua aceea .

rabdare , si o sa vina. eu nu am citit de la inceput tot ce ai scris tu, asa ca nu stiu cam ce ai  pe acolo, dar sa stii ca gloso merge foarte bine intr-un substrat cu o granulatie cam cat un bob de orez, este mai aerisit si ii este mai comod sa se intinda cu o viteza mai sporita decat intr-un substrat nisipos.eu am folosit bonalit "parca asa ii zice ,si a mers foarte bine.

just_sllick A scris:

Am vazut ca au aparut 2 mici palcuri de frunze noi la cam 1 cm departare de o planta mama.

asta-i un semn bun.dai bataie inainte.

just_sllick A scris:

. Dar tot ma gandesc daca niste melci de substrat ar ajuta plantele sa se extinda aerisind substratul mereu. Insa daca eu folosesc fertilizanti pastile care le pun in substrat ce s-ar intampla daca melcii tot ravasesc substratul si dau de ele? Teoretic ma gandesc ca ar ajuta nutrientii sa se imprastie mai uniform prin substrat.

cu siguranta melcii au rolul lor in acvariu, dar eu zic sa-i lasi balta , sa faca ce vor ei, aici apar si dispar , daca ii ai deja lasa-i acolo, in caz contrar te sfatuiesc sa nu pui asa ceva in bazin.

sa auzim numai de bine.

32

Re: BINE V-AM GASIT!!!

Glosso are nevoie de aditie de CO2 si multa lumina,fara aceste 2 elemente nu va creste sau va creste neplacut.O planta de covor ,ceva mai putin pretentioasa este Marsileea Hirsuta.
In ceea ce priveste fertilizarea...din puntul meu de vedere recomand JBL,cu rezultate bune vazute in multe acvarii plantate,ma refer atat la substratul fertil cat si la schema de fertilizare.

33

Re: BINE V-AM GASIT!!!

narcis.b A scris:

Glosso are nevoie de aditie de CO2 si multa lumina

:apl  :apl  :apl  :apl

scuze de Off-Topic
cand ne intanlim si noi la  :noroc  :noroc

Re: BINE V-AM GASIT!!!

as fi venit si eu la o bere sad in cta dar facultatea vietii...
:omfg
oricum cred ca la plante le merge bine deoarece am vazut ca au icneput sa creasca un pic mai repede iar altele deja se coloreaza in rosu

Re: BINE V-AM GASIT!!!

Ma confrunt cu o noua problema sper sa ma ajutati cu o sugestie sau doua .
Mai concret problema o reprezinta personalitatea unei tetrazoane care imi tot ciupeste scalarul negru. Celelalte sunt ok poate la mancare mai i-l ciupeste una dar foarte rar,in rest i-l ignora insa cea mai mica dintre ele parca a prins gustul de coada de scalar. I-l alearga mereu si dureaza un pic pana se multumeste. Am inchis-o in fatatoare momentan (dar si al naibii scalar fix in fata ei sta si ii face in ciuda ca nu mai poate sa-l muste) si ma gandeam sa o donez la un petshop si sa iau alta sau 2 in loc.
Intrebarea mea fiind: daca iau 2 tetrazoane se vor integra in grup vor fi acceptate de restul sau ma aleg cu un scandal in acvariu? Intreb pentru ca din cate am citit e cam greu sa introduci pesti noi in acvariu atata timp cat ai tetrazoane,dar oare frati de ai lor accepta?

36 Editat de Baracuda (2010-11-19 16:54)

Re: BINE V-AM GASIT!!!

just_sllick A scris:

Ma confrunt cu o noua problema sper sa ma ajutati cu o sugestie sau doua .
Mai concret problema o reprezinta personalitatea unei tetrazoane care imi tot ciupeste scalarul negru. Celelalte sunt ok poate la mancare mai i-l ciupeste una dar foarte rar,in rest i-l ignora insa cea mai mica dintre ele parca a prins gustul de coada de scalar. I-l alearga mereu si dureaza un pic pana se multumeste. Am inchis-o in fatatoare momentan (dar si al naibii scalar fix in fata ei sta si ii face in ciuda ca nu mai poate sa-l muste) si ma gandeam sa o donez la un petshop si sa iau alta sau 2 in loc.
Intrebarea mea fiind: daca iau 2 tetrazoane se vor integra in grup vor fi acceptate de restul sau ma aleg cu un scandal in acvariu? Intreb pentru ca din cate am citit e cam greu sa introduci pesti noi in acvariu atata timp cat ai tetrazoane,dar oare frati de ai lor accepta?

Imi pare rau ca s-a ajuns la situatia asta dar s-a discutat pe forum, de foarte multe ori despre asocierea acestor specii. De fiecare data a existat cite un "cunoscator" care a negat incompatibilitatea spunind: "nu este adevarat, la mine in acvariu se impaca bine". Eu afirm inca o data: Scalari + Tetrazone = greseala de asociere. Mai devreme sau mai tirziu, apar probleme de genul celei pe care o discutam acum. Cam asta despre incompatibilitatea din punct de vedere al comportamentului. Sa mai amintim insa si despre zonele total diferite din care provin cele doua categorii de pesti (Asia si America de Sud), zone care impun in acvariu conditii de viata diferite pentru Scalari si Tetrazone.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

37

Re: BINE V-AM GASIT!!!

Salut si bine ai venit! Ai un acvariu frumos si vad ca a si ambitie spre a evolua. Despre tetrazoni si scalari pot spune ca asocierea e un pic gresita pentru ca tetrazonii traiesc in bancuri si sunt foarte vioi, activi in schimb scalarul e un pic pe dos ii place apa mai linistita fara sa fie alergat. Eu cred ca daca scapi de tetrazon si iei altul sau altii sunt sanse marisoare sa te trezesti cu aceeasi problema. Am avut tetrazoni cu gurami si gurami chiar daca sunt mari sunt si sfiosi si tot timpul cand ii hraneam tetrazonii erau primii care mancau si agitau apa de parca erau pirania (adevarul e ca aveam 6 big_smile )si m-am gandit spre reorganizarea acvariului. Am scapat cu greu de ei pentru ca ma atasasem si crescusera mari si in plus mi-au placut asa mult ca luasem si botia dar a trebuit sa ii dau.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: BINE V-AM GASIT!!!

bradraqua crede-ma ca pana sa ii pun impreuna am citit foarte mult si eram constient de riscuri. Si chiar visam noaptea cum merg la petshop si imi iau tetrazoane si se vor impaca. Sunt speciile mele preferate si am incercat cat am putut sa le fac sa convietuiasca in pace. Parca acvariul era incomplet fara tetrazoane iar acum nu ma vad dand scalarii (cel putin nu pe amandoi atata timp cat cu fata de cel alb nu au pic de agresiune,insa nu se stie dupa plecarea celui negru ce se va intampla). Nu m-am dat drept cunoscator doar am vrut sa experimentez ca doar asa a inceput toata pasiunea pana la urma.

Oricum pentru binele lor sunt dispus sa-i dau impreuna cu gurami ca ocupa mult spatiu dar in clujul asta nu gasesc cui sa-i dau nici ca donatie  mad
S-a ajuns si sa dai pesti mari pe moca sa fie greu  :stupid  iar la pet shop nu-i duc ca am dus o data 2 xipho si 2 masculi guppy foarte frumosi toti de a ramas vanzatoarea cu gura cascata.In plus i-a si vandut a 2 zi iar mie macar un fir de planta sau ceva nu mi-a oferit. Cea mai mare nesimtire mi s-a parut ca pestii primiti ca donati ei sa-i vanda in loc sa-i doneze la randul lor.
Deci clar nu le duc 3 gurami pe care ei sa-i vanda cu nesimtire cu 15 lei bucata si 2 scalari cu 20 bucata si mie un multumesc sa nu-mi zica.

39 Editat de Baracuda (2010-11-19 19:36)

Re: BINE V-AM GASIT!!!

just_sllick A scris:

bradraqua crede-ma ca pana sa ii pun impreuna am citit foarte mult si eram constient de riscuri. Si chiar visam noaptea cum merg la petshop si imi iau tetrazoane si se vor impaca. Sunt speciile mele preferate si am incercat cat am putut sa le fac sa convietuiasca in pace. Parca acvariul era incomplet fara tetrazoane iar acum nu ma vad dand scalarii (cel putin nu pe amandoi atata timp cat cu fata de cel alb nu au pic de agresiune,insa nu se stie dupa plecarea celui negru ce se va intampla). Nu m-am dat drept cunoscator doar am vrut sa experimentez ca doar asa a inceput toata pasiunea pana la urma.

Oricum pentru binele lor sunt dispus sa-i dau impreuna cu gurami ca ocupa mult spatiu dar in clujul asta nu gasesc cui sa-i dau nici ca donatie  mad
S-a ajuns si sa dai pesti mari pe moca sa fie greu  :stupid  iar la pet shop nu-i duc ca am dus o data 2 xipho si 2 masculi guppy foarte frumosi toti de a ramas vanzatoarea cu gura cascata.In plus i-a si vandut a 2 zi iar mie macar un fir de planta sau ceva nu mi-a oferit. Cea mai mare nesimtire mi s-a parut ca pestii primiti ca donati ei sa-i vanda in loc sa-i doneze la randul lor.
Deci clar nu le duc 3 gurami pe care ei sa-i vanda cu nesimtire cu 15 lei bucata si 2 scalari cu 20 bucata si mie un multumesc sa nu-mi zica.

Marius, cind am spus "cunoscatori" nu m-am referit la tine, daca vroiam sa fac asta ti-o spuneam mult mai soft, nu-mi sta in obisnuinta sa agresez nici macar verbal.
In privinta experimentelor si eu sint adeptul lor cu o singura conditie: sa nu incalce in mod flagrant principiile acvaristicii, promovate si consacrate cu mult inainte ca noi sa avem aceasta pasiune. :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: BINE V-AM GASIT!!!

Nici eu nu am zis-o cu rautate stai linistit   :fok
Doar ca nu vreau sa par genu care arunca cu pesti in acvariu si apoi se intreaba ce si cum.
Stiam ca erau sanse de 99% sa ajunga asa dar am sperat ca poate norocul sau ceva va influenta rezultatul . De fapt m-am bazat pe marimea scalarilor si faptul ca tetrazoanele erau mici cand le-am introdus dar pana la urma firea lor a iesit la suprafata in cele din urma(cel putin a uneia).
Si pe net am gasit multi care zic ca tetrazoanele ciupesc cozile doar cand sunt mici in joaca apoi cand devin mature isi pierd obiceiul si am incercat si eu.
Sper sa devina cineva interesat si de scalarii si guramii mei . Daca as avea o poza cu scalarul negru de acum o luna (inainte de ciupituri) cred ca iese pe primul loc la miss scalar big_smile