221

Re: mamica de caras bolnav

buna seara smile John este bine, nu am mai pus poze cu pata pentru ca.. nu mai are nici o pata  lol dupa ce s-a zbatut bine sa dovedeasca o frunza de salata firicelul de acolo i-a disparut si acum nu mai are nimic. a devenit mai vioi de cand ii dau spirulina, i-am dat salata, castravete, banana (doar putin), mazare i-am luat 2 variante de spirulina tablete si i-am redus temperatura la 23 de grade.
este vesel, mult mai vioi, mai cauta de mancare pe jos. astazi a fost ziua de pauza si  a cersit toata ziua de mancare smile
maine oricum voiam sa ii fac poze noi, am impresia ca are vinisoare rosii pe coada, acum nu stiu daca este normal dat fiind ca este aproape de baza ei ori indica o problema.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

222

Re: mamica de caras bolnav

ma bucur sa aud ca este vioi si ca mananca,nu cred ca trebuie sa-ti faci multe griji dar urmarestl.Sifo are cam acelas lucru si eu il urmaresc,dar am citit ca poate sa fie aproape normal la aceasta specie(se poate sa fi avut o,imi scapa cuvintul"cum este cresterea tensiuni la om") si acele vinisoare sa ranina asa sau in unele cazuri poate fi mai rau.Nu cred ca este cazul lui.Mai sta cu capul in jos??? smile

223

Re: mamica de caras bolnav

o da, pozitia lui preferata, numai asa sta. si cand inoata nu are mare echilibru, trage in laterale, se rasuceste.
am sa continui sa il urmaresc, la cate probleme a avut saracul, era sa ramana fara codita, o fi normal sa fie vascularizata la greu acuma cand ii creste la loc.
doamne de ar incepe sa ii creasca si dorsala, as fi cea mai fericita. deja solzii in proportie de 90% sunt refacuti si saracul pe partea dreapta nu mai avea deloc, nici unul

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

224

Re: mamica de caras bolnav

rabdare,rabdare ca nu poate si el sa le refaca pe toate odata smile a avut zile,se face el bine.Mai fa-i o cura de vitamine,astept sa-l vad in pozele care vor veni .O seara buna va urez. :kiss

225

Re: mamica de caras bolnav

multumim mult  :kiss eh saracul, la cat s-a recuperat in 2 luni de cand il am, ma mir si eu  lol mai ales ca nimeni nu ii dadea sanse, ma uitam la el plin de mucus si mi se facea rau.
are solzi, codita in formare, se face el bine.

v-am pupat, pe tine si pe Sifonel (genial nume, il ador!! big_smile )

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

226

Re: mamica de caras bolnav

:flove

227

Re: mamica de caras bolnav

Ma bucur sa aud ca John este bine!

Sa stiti ca intr-o anumita masura este normal sa se vada niste vene rosii in codita.
Pielea este atat de transparenta, incat pur si simplu se vad, si asta pana la urma este un lucru normal.

In schimb, cand aceste vene par umflate sau ingrosate, sau absolut toata codita pare rosie din cauza retelei de vene inrosite, atunci este o problema.

Allexya se poate ca tu sa fi intuit bine faptul ca John se reface iar atunci este o oarecare concentrare a sangelui catre codita.
De exemplu dragul de Jim, a fost supus unor tratamente in bazinul comunitar "volens-nolens", iar baza cozii i-a ramas rosie.
Si apoi, am mai vazut poze de reclama pe internet, sau filmulete cu caraseii, iar unora dintre ei li se vedeau niste vene...

Ma bucur sa aud ca John a cersit de mancare!  smile
Am citit undeva ca: "Un carasel sanatos este acela care pare tot timpul flamand"... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

228

Re: mamica de caras bolnav

Buna Allexya

vad ca stai in sectorul3,ai gasit in zona mancare de la Hikari???

229

Re: mamica de caras bolnav

Lucia multumesc big_smile stii cum facea azi cand m-am dus la el? lol ieri a avut ziua de pauza dupa o zi de mazare, astazi cand m-a vazut s-a pus sa faca tumbe lol saracul n-are echilibru si cand incearca sa inoate repede se da peste cap.

Ma bucur ca este ok cu vasele de sange. Totul merge spre bine momentan, sunt incantata smile

Iuliana nu am gasit  :omfg de aceea il tin pe legume si spirulina, ma gandeam sa incerc la Auchan ca au Pet Center sau la Animax de la Iancului sau Stefan cel Mare.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

230

Re: mamica de caras bolnav

si eu caut,daca aflu ceva te anunt si pe tine :fok

231

Re: mamica de caras bolnav

mersi big_smile am sa dau un mail la animax sa intreb unde si daca au, asa merg la tinta. sunt de treaba, si cand cautam fertilizanti mi-au zis excat unde sa ma duc.
si la auchan sper sa ajung azi sau maine, daca au (desi am vazut ca au doar JBL, Sera) iti zic smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

232

Re: mamica de caras bolnav

pentru ca inca nu am ajuns sa iau Hikari si vreau sa ii variez cat mai mult alimentatia, ii dau cat mai multe legume. dar cum plutesc (fir-ar sa fie) el nu le lua.

asa ca am luat astazi castravete taiat fasii subtiiiri de tot, le-am bagat intr-un bat de frigaruie (fara varf ascutit desigur) si i le-am dus la nas. si a papat big_smile ma bucur tare mult

am sa ii mai dau si ridichie, ardei gras big_smile fiert ca e cam  tare si fara pielita. sa vad daca ii plac big_smile in sfarsit incepe sa se dea si el pe legume, ii place salata si spirulina supe rmult big_smile
insa se satura repede tongue nu mananca pana pica

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

233

Re: mamica de caras bolnav

Hikari Goldfish eu am gasit la magazinele online gen Pepika.
E posibil ca voi, fiind din Bucuresti, sa nu platiti costul transportului. smile

Cea mai buna hrana din gama Hikari este Saki Hikary Fancy Goldfish.
Daca nu o veti gasi, nu-i nimic... tot nu raman ei flamanzi.

Allexya, acuma nu trebuie sa cauti Hikari in exclusivitate.... smile
Merge si Sera, sau alta firma, doar sa fie granule care se scufunda.
Sau oricum le poti combina, sau diversifici in fiecare zi.

Iti dai seama ca nici eu nu am de ales cu hrana cumparata.
Tot la ei ajunge, doar ca mai rar.
Le dau si din aceea plutitoare asa, cand imi aduc aminte, sau cand sunt in pana de idei... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

234 Editat de allexya (2010-12-27 13:06)

Re: mamica de caras bolnav

Lucia am fost in pet shop-uri mari si nu am dat de Hikari asa ca, drept cadoul de Craciun, tot i-am luat ceva. Am gasit Tetra Animin Goldfish Sticks "pentru sanatate, culoare si vitalitate, aliment complet pentru pesti de apa rece sub forma de sticks-uri, creste vitalitatea si rezistenta pestilor"
De la hikari doar plutitoare am gasit ca altfel ii luam alt produs, am intrebat de ce mi-ai recomandat tu si cica momentan nu se gaseste la producator si nu aduc  :fconf

Asa, cum nu scria daca pluteste sau nu, i-am luat-o. Eh, pluteste logic lol am zis ca o las la inmuiat si se duc ele la fund, pe naiba, nici de-ale naibii nu se duc lol asa ca le tin 10-15 minute la inmuiat pana se fac moi complet, le infig pe un bat de frigaruie si le servesc lol lol nu face fitze al meu John, le infuleca tongue

Si asa am rezolvat problema lol asa ii servesc si castravetele, salata, i-am dat gutuie, mandarina (ceva dulce de sarbatori tongue stiu trebuie cantitate mica si rar, o data pe saptamana). i-am dat ridichie, ardei gras. Spirulina de la JBL nu ii mai place, o scuipa, o prefera pe cea de la Sera ca e mai moale lol

E asa haios cum pana acum tragea sa moara si manca doar niste granule, iar acum isi permite sa faca ifose la mancare lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

235

Re: mamica de caras bolnav

Ce figura este John!  smile

Ma bucur sincer din toata inima!..

Si eu am luat teapa cu Tetra animin...   lol 
Mie in schimb nu mi-a dat prin minte sa le infig intr-o frigaruie..:D asa ca in zilele urmatoare, fishies vor papa frigarui.. Yummy! Multumesc pentru idee!:)

Si John chiar a mancat ridiche?

Si ai mei au primit portocala ieri.. smile Doar ca ar fi vrut-o pe toata, nu doar o feliuta..

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

236

Re: mamica de caras bolnav

Sa le fie de bine portocala smile fructul de sezon tongue si al meu adora fructele, incepe sa faca tumbe si sa fie mai vioi cand ii dau lol

eee e pretentios rau John al meu! ii place castravetele crud, i-am mai dat, astazi cand sa ii dau nu voia sa manance. nu avea el pofta de castravete lol i-am dat spirulina, imediat a papat lol doamne, e mai ceva ca un copil razgaiat lol

a mancat ridichie big_smile si gutuie big_smile cu salata ma chinui putin, nu prea e pe gustul lui.

atunci le urez pofta buna de pe acum la frigadui lol lol eu doar asa il pot hrani, altfel fruntele, legumele zboara peste tot si nu le mananca. asa daca ii duc la gura papa tot tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

237

Re: mamica de caras bolnav

Buna Allexya

ma bucur sincer sa aud ca John este bine,ce-i mai face codita,a mai crascut?Din cate am citit eu, tot cu capul in jos sta?Va urez numai bine  :kiss

238

Re: mamica de caras bolnav

Buna iuliana smile da, a mai crescut codita, nu mult, dar se vede ca nu mai este doar ciotul. dorsala inca nu da nici un semn ca ar creste. si tot cu capul in jos sta sad mai intoata el in pozitia normala, dar tot asa ajunge. mananca, e haios rau cand se bate cu legumele de oe batul de frigaruie si are pretentii mari la mancare lol

multumim mult de urari  :kiss numai sanatate voua, un pupic lui sifonel  :kiss

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

239

Re: mamica de caras bolnav

astazi John a avut in meniu ardei gras, crud, fara coaja. N-a facut nazuri big_smile  a papat tot, ca un pestisor cuminte ce e el.
Am observat ca ii face foarte bine spirulina, excreta foarte mult cand o mananca. de la legume cred ca are tendinta de constipare, nu prea elimina multe cand ii dau.
maine, zi de mazare smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

240

Re: mamica de caras bolnav

Sanatate lui John si lui Sifonel! :hug

Sunt mari norocosi fiindca va au pe voi! :flove

Anul Nou ce va veni, sa va aduca bucurii!
:of  :bf  :of

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.