Re: tritonii mei, georgel si georgica

bine ai venit printre noi.
parerile sa stii ca ar fii aceleasi ca a colegilor.
si eu la inceput am facut destule greseli, acum am schimbat inclusiv si acvariul. tot timpul vom avea ceva de invatat.
incearca sa faci schimbarile care tiau fost sugerate, si o sa vezi ca si tu vei fi multumita.
multa bafta si pesti sanatosi

Re: tritonii mei, georgel si georgica

Vorbeam mai sus de unul dintre colegii nostri de pe forum ce a schimbat total fata acvariului dupa criticile aduse de ceilalti. Asa arata acvariul atunci cand el l-a postat prima oara pe forum.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: tritonii mei, georgel si georgica

Cateva zile mai tarziu, spre surprinderea toturor, acest om a inteles ce este mai bine pt. pestii sai. Iar acvariul arata ceva de genul acesta. Acum ramane sa faci tu comparatiile.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

24 Editat de rudy2279 (2009-03-25 17:18)

Re: tritonii mei, georgel si georgica

Bine a-i venit printre acvaristi , am urmarit mesajele care le-ai primit si imi dau seama ca nu te ajuta cu prea mult, inafara de mesajele  lui "schlafen"si a lui "acvariidevis " big_smile. Este destul de greu sa amenajezi un acvariu daca nu ai habar si daca nu ai vreun prieten care sa te ajute la amenajarea lui.Acvaristica este ca o arta, iar daca nu ai inclinatii nu iese nimic frumos . smile
In primul rand trebuie sa imi sustin si eu punctul de vedere ca cavariul tau nu arata deloc bine. Am sa argumentez putin : faptul ca nu arata natural cred ca l-ai mai auzit, de aici vom incepe...  eu as da jos fundita aia rosie care nu are nici o treaba cu natura si pestii, scoate afara tritonii aia ca nu au ce cauta in acvariu, filtrul aseaza-l intr-un colt ca asa nu este deloc estetic, pune langa el cateva plante sa il mascheze putin , termometrul aseaza-l intr-un loc mai ascuns dar accesibil, substratul eu l-as schimba cu totul sau macar scoate toate chestile alea artificiale. Tot legat de schimbari iti propun sa inlocuiesti filtrul acela cu unul mecanic, se gasesc peste tot si sunt mult mai eficiente. O buturuga si  cateva plante ar prinde bine deasemenea. Incearca sa folosesti ceva solutii pentru tratarea apei Tetra EasyBalance macar, am obesrvat ca apa ta este destul de tulbure.
Si am un mesaj si pentru beietii rautaciosi: Uitati-va si in gradina voastra ca aveti si voi ce schimba.
Zicea unul dintre noi , citez: "un lucru important este sa stii sa respecti"
Ps. Mai am inca o observatie. iluminatul nu cred ca este ok. in primul rand neonul este mult mai scurt decat acvariul si nu ai suficienta lumina pe marginile acvariului.Nu stiu daca ai posibilitatea sa il schimbi cu unul mai lung dar cred ca ar fi recomandat. Depinde cat esti dispusa sa investesti.

http://www.youtube.com/user/rudy2279#p/a/u/0/EiNPfu9SBEM

25

Re: tritonii mei, georgel si georgica

prima schimbare

26

Re: tritonii mei, georgel si georgica

vreau sa rectific o eroare...m-am informat mai bine iar tritonii mei sunt salamandre chinezesti cu burta de foc care se vor muta cat de curand intr-un paladariu

27

Re: tritonii mei, georgel si georgica

rudy, de ce sa schimb substratul?este pietris natural, nu esta colorat artificial.mai am si eu o intrebare, ce fel de lemn pot pune in acvariu?

28

Re: tritonii mei, georgel si georgica

Bravo,
Incepe sa arate bine. Uite ce as mai face eu: as pune o banda autocolant neagru ca sa nu se mai vada unde suprafata apei, ca inteleg ca mai mult nu il poti umple ca dai in neon.
O zi buna...

Re: tritonii mei, georgel si georgica

se pare ca incepe sa arate a acvariu, ne bucura faptul ca ai tinut cont de sfaturile noastre, mai ai de lucru cate putin la el dar este pe cale cea buna.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: tritonii mei, georgel si georgica

felicitari pentru schimbari.
lemn poti folosi orice fel de lemn inafara de brad, rasinoase nu se folosesc in general, dar ai mare grija cum il prepari gasesti pe saitul acesta tot procesul de pregatire pentru folosire .
multa bafta. wink

Re: tritonii mei, georgel si georgica

Eu iti recomand sa cumperi un lemn/buturuga dintr-un petshop. Sunt lemne deja tratate si nu iti vor putrezii in acvariu. Atentie !!! Dupa ce cumperi o buturuga, dupa gustul tau, trebuie fiarta in apa. Ca sa iasa taninul, negreala, din ea.

P.S. Arata bine acvariul. Felicitari pentru schimbari. Imi place si pietrisul.