361

Re: salutare

O noua jucarie. Intre noi fie vorba, e o adevarata bijuterie. Va ilumina, nu stiu cand, un acvariu de 160 de litri. Mai am de cumparat mici accesorii: stand, acvariu, substrat  lol
http://www.greenaqua.hu/ro/quad-t5-2-39-watt.html

362

Re: salutare

:of

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.

363

Re: salutare

La masa...
http://img.plici.ro/images/2015/01/29/20150129_1654309b28f.md.jpg
http://img.plici.ro/images/2015/01/29/20150129_165442c4496.md.jpg
Si o viitoare mamica... nu si-a gasit alt loc decat tonina belem  tongue
http://img.plici.ro/images/2015/01/29/20150129_1655164dfbe.md.jpg

http://img.plici.ro/images/2015/01/29/20150129_1655041383a.md.jpg

364

Re: salutare

Foarte, foarte frumosi si... haiosi !

Nimeni nu e nascut invatat !

365 Editat de catalin818 (2015-01-30 13:46)

Re: salutare

Salutare George si scuze de off topic. Vreau sa o iau de la capat cu crevetii si sa amenajez un acvariu de 54 litrii numai pentru ei, iar asta vreau sa o fac mult mai bine de la inceput, pentru a nu mai avea dubii dupa. De exemplu in legatura cu substratul...ce substrat pot sa pun si cate kg imi trebuie ( in acvariul pe care il am acum, am un pietris negru cumparat din hornbach, care, dupa ce am sunat la magazin, am aflat ca e colorat si ma gandesc acum ca poate si de-asta nu traiau creveteii). Ma gandeam sa pun si un filtru de substrat inainte de pietris ! Ce yici ?!?Merci mult si scuze inca o data ! :noroc

Nimeni nu e nascut invatat !

366

Re: salutare

Multumesc Catalin. Nu e nicio problema cu acel pietris negru din Hornbach, si eu am avut acelasi lucru in acvariul de 54 pe care l-am desfiintat si crevetii au trait si s-au inmultit fara probleme. Il poti folosi cu incredere...
La tine problema e cu siguranta de alta natura (filtrare, apa de schimb - a propos, ai cumva tevi de cupru la instalatia sanitara? ).

367

Re: salutare

visiniu A scris:

Multumesc Catalin. Nu e nicio problema cu acel pietris negru din Hornbach, si eu am avut acelasi lucru in acvariul de 54 pe care l-am desfiintat si crevetii au trait si s-au inmultit fara probleme. Il poti folosi cu incredere...
La tine problema e cu siguranta de alta natura (filtrare, apa de schimb - a propos, ai cumva tevi de cupru la instalatia sanitara? ).

Ok. Am inteles ! Tevi de cupru in apartament nu am, insa nu stiu daca sunt la subsol sau pe coloana. Te rog sa-mi zici si mie cate kg de pietris imi trebuie pentru acvariul de 54 l si de unde pot sa cumpar un filtru de substrat din Bucuresti pentru a avea ambele filtrari ! Merci !

PS. Ar fi mai bine sa te sun sa te intreb mai multe chestii ?!?

Nimeni nu e nascut invatat !

368

Re: salutare

Ai nevoie de vreo 10-12 kg.
Filtru de substrat aveau in Coralis, dar am vazut mai de mult, Acum nu mai stiu.
Intreaba-ma aici si, daca ma pricep, iti raspund. Poate se mai foloseste cineva de "balariile" pe care le spun eu smile

369 Editat de catalin818 (2015-01-30 18:57)

Re: salutare

visiniu A scris:

Ai nevoie de vreo 10-12 kg.
Filtru de substrat aveau in Coralis, dar am vazut mai de mult, Acum nu mai stiu.
Intreaba-ma aici si, daca ma pricep, iti raspund. Poate se mai foloseste cineva de "balariile" pe care le spun eu smile

Ok! Si pe langa pietris ( o sa cumpar din hornbach tot pietris negru sau sa iau altceva: spartura de roca vulcanica sau altfel de pietris), mai trebuie sa pun si substrat aquabasis plus sau e destul sa pun pietris daca fertilizez in apa cu micro si macro?!? Merci !

PS.  Ce filtru trebuie sa pun pentru a avea filtrare biologica si filtrare mecanica?!? Filtru de substrat ma ajuta la ceva ?!?

Nimeni nu e nascut invatat !

370

Re: salutare

Poti merge foarte bine doar cu pietrisul, nu iti trebuie substrat fertilizant (eu nu folosesc). E chiar mai indicat, avand in vedere ca de fiecare data cand vei scoate o planta cu radacina vei face ceata in acvariu. Si... daca pui filtru de substrat, ce crezi ca o sa se intample.
Deci, clar, fara substrat fertilizant.

371 Editat de catalin818 (2015-01-30 20:19)

Re: salutare

In legatura cu folosirea  filtrului de substrat...sincer nu stiu ce rol are, am auzit de la un forumist, ca este bun pentru mizeria de pe substrat si ca este mult mai limpede apa. Deci, ce rol are ?!? E benefic la ceva ?!?

Pietrisul ,inainte sa il bag in acvariu, doar il spal sau il si fierb ?!?

Nimeni nu e nascut invatat !

372

Re: salutare

Daca pana la urma te hotarasti sa pui filtru de substrat, foloseste spartura de lava sau volcanit (ideea e sa fi cat mai poros). Substratul tau se va transforma intr-un mare filtru biologic. Trebuie doar spalat putin...

373

Re: salutare

visiniu A scris:

Daca pana la urma te hotarasti sa pui filtru de substrat, foloseste spartura de lava sau volcanit (ideea e sa fi cat mai poros). Substratul tau se va transforma intr-un mare filtru biologic. Trebuie doar spalat putin...

1. Sa inteleg ca e de bine daca folosesc spartura de lava sau volcanit si voi pune filtru de substrat?!?
2. Iar daca folosesc pietris din hornbach nu are rost sa mai pun filtru de substrat?!?
3. Filtrarea mecanica se face prin filtrul intern sa inteleg?!?
4. Cum mai pot avea filtrare biologica in afara de cele prezentate la punctul 1 ?!?

Imi cer scuze pentru atat de multe intrebari, dar inainte de a da drumul acvariului vreau sa stiu toate cele necesare, pentru a nu mai gresi cu ceva !

Nimeni nu e nascut invatat !

374

Re: salutare

1. Da
2. Poti folosi, dar nu mai are aceeasi eficienta
3. Da
4. Filtru extern (eu am folosit la 54 l un Eheim Ecco Pro 130)

375

Re: salutare

visiniu A scris:

Filtru extern (eu am folosit la 54 l un Eheim Ecco Pro 130)

Exista si filtre interne de la care sa obtii filtrare biologica si mecanica ?!? Daca da, care ?!?

Nimeni nu e nascut invatat !

376

Re: salutare

Da, cauta gama Aquael Turbo.

377

Re: salutare

George, m-am hotarat sa dau drumul la proiectul urmator in care o sa fie creveti red cherry, doar sa-mi zici daca e cat de cat ok.
- Una bucata acvariu 54 l cu capac ce contine 2*15 w t8( unul de 6500k , iar celalalt 4300k).
- Ca substrat m-am hotarat la pietrisul negru din hornbach( chiar daca imi e teama ca am auzit ca e vopsit )
- filtru aquael turbo 350 ( am inteles si am citit ca are 3 tipuri de filtrare )
- incalzitor de 50 w sau 100w
- bomba co2
- dozare easy carbo
- dozare vimi all in red sau macro si micro pipiplant ( nu stiu exact care e mai easy pentru rcs )
- 2 buturugi mopan ( 1 acoperita cu christmas moss )
- diferite plante ( poate imi spui ce se preteaza la acest acvariu si la rcs ).

Nimeni nu e nascut invatat !

378

Re: salutare

catalin818 A scris:

George, m-am hotarat sa dau drumul la proiectul urmator in care o sa fie creveti red cherry, doar sa-mi zici daca e cat de cat ok.
- Una bucata acvariu 54 l cu capac ce contine 2*15 w t8( unul de 6500k , iar celalalt 4300k).
- Ca substrat m-am hotarat la pietrisul negru din hornbach( chiar daca imi e teama ca am auzit ca e vopsit )
- filtru aquael turbo 350 ( am inteles si am citit ca are 3 tipuri de filtrare )
- incalzitor de 50 w sau 100w
- bomba co2
- dozare easy carbo
- dozare vimi all in red sau macro si micro pipiplant ( nu stiu exact care e mai easy pentru rcs )
- 2 buturugi mopan ( 1 acoperita cu christmas moss )
- diferite plante ( poate imi spui ce se preteaza la acest acvariu si la rcs ).

George, daca te deranjeaza ca am pus aici imi cer scuze si daca crezi ca e mai bine sa fie topic nou, te rog sa-l muti daca se poate! Merci ! O seara faina !

Nimeni nu e nascut invatat !

379

Re: salutare

Suna promitator, mai putin bomba. Iti creeaza fluctuatii de CO2 si poate fi una din cauzele disparitiei crevetilor tai.
Si, daca nu ai foarte multe plante rosii, mergi pe Vimi All in One.

380

Re: salutare

visiniu A scris:

Suna promitator, mai putin bomba. Iti creeaza fluctuatii de CO2 si poate fi una din cauzele disparitiei crevetilor tai.
Si, daca nu ai foarte multe plante rosii, mergi pe Vimi All in One.

Ok, o sa incerc fara bomba co2, care oricum,aseara cand am amenajat acvariul, a inceput sa rasufle pe la dopul lipit cu silicon.
Nu o sa mai bag nici vimi all in red. dar pana cumpar de la cristi vimi all in one, pot sa fertilizez cu macro si micro pipiplant sau pipiplant-ul au mai mult cupru decat vimi all in one?!? Merci mult pentru raspuns !

Nimeni nu e nascut invatat !