141

Re: salutare

visiniu A scris:

de cand cu masuratoarea asta, mi-am scos din cap CRS, CBS, etc... si am inceput sa ma gandesc la cardinal shrimps.  lol

   Stii cum e treaba, adica la cardinali o sa iti arate pH sub 7 lol  Dar macar te scoti cu caldura care vine smile

142

Re: salutare

Murphy n-a murit...  lol

Re: salutare

visiniu A scris:

Ieri, la o vizita prin Hornbach, mi-am permis aroganta de a-mi cumpara un test de ph.
In ambele acvarii, atat aseara cat si azi dimineata, arata asa:
http://www.plici.ro/thumbs/2014052009.jpg

Concluzia: mai bine nu stiam.  mad

P.S.: de cand cu masuratoarea asta, mi-am scos din cap CRS, CBS, etc... si am inceput sa ma gandesc la cardinal shrimps.  lol

da, nu e bine  hmm , dar ma mir cum naiba le merg plantelor de arata extraodinar

144

Re: salutare

Marius, intrebarea asta mi-am pus-o si eu dupa ce am facut testul... si cred ca am gasit si raspunsul: le place fatza mea lol
Acum, sincer, tot timpul am crezut ca am undeva in jur de 7-7.2, nu ma asteptam sa fie asa mare. Intre timp am testat si apa de la teava: 7.4.

145 Editat de mariuspopa69 (2014-05-20 19:06)

Re: salutare

visiniu A scris:

Marius, intrebarea asta mi-am pus-o si eu dupa ce am facut testul... si cred ca am gasit si raspunsul: le place fatza mea lol
Acum, sincer, tot timpul am crezut ca am undeva in jur de 7-7.2, nu ma asteptam sa fie asa mare. Intre timp am testat si apa de la teava: 7.4.

atunci... dai inainte, inseamna ca s au invatat ca tiganul descult prin zapada smile)))))))) pe bune! oricum vad ca proserpinaca palustris cuba e rosie, pe cand a bitanului era verde ca lucerna smile)))))))))

146

Re: salutare

mariuspopa69 A scris:

atunci... dai inainte, inseamna ca s au invatat ca tiganul descult prin zapada smile)))))))) pe bune! oricum vad ca proserpinaca palustris cuba e rosie, pe cand a bitanului era verde ca lucerna smile)))))))))

Marius, nu face o asemenea comparatie... Bitanu e unul dintre cei mai buni acvaristi iar eu sunt muuuult in urma lui atat ca dotari, cat si ca nivel de cunostinte in domeniu.
Asta o sa fac, merg mai departe... plantele s-au invatat cu "raul" din acvariile mele.  tongue

147

Re: salutare

Hai ma George ce naiba las-o balta cu dotarile si cunostintele ca nu e chiar asa, numai fi modest ca nu tine

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: salutare

visiniu A scris:
mariuspopa69 A scris:

atunci... dai inainte, inseamna ca s au invatat ca tiganul descult prin zapada smile)))))))) pe bune! oricum vad ca proserpinaca palustris cuba e rosie, pe cand a bitanului era verde ca lucerna smile)))))))))

Marius, nu face o asemenea comparatie... Bitanu e unul dintre cei mai buni acvaristi iar eu sunt muuuult in urma lui atat ca dotari, cat si ca nivel de cunostinte in domeniu.
Asta o sa fac, merg mai departe... plantele s-au invatat cu "raul" din acvariile mele.  tongue

nu ma intereseaza dotarile si potentialul unui om, pe mine m a dezamagit cu ultima prezentare, de aia a si disparut smile)) ma asteptam sa crape forumul in doua dar nu a fost asa. nu are rost sa vb pe seama lui acum, scuze fusese doar o parere.

149 Editat de visiniu (2014-05-20 19:44)

Re: salutare

rodoselada A scris:

Hai ma George ce naiba las-o balta cu dotarile si cunostintele ca nu e chiar asa, numai fi modest ca nu tine

Dorin, multumesc...

150 Editat de rodoselada (2014-05-20 19:46)

Re: salutare

oricum si faptul ca cresti plante fara Co2 si cu ph-ul ala si acele culori e tot din modestie nu?  lol  lol  lol

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

151

Re: salutare

Dorin, asa s-a nimerit sa fie... sa nu am CO2.  smile

Hottonia inflata:
http://www.plici.ro/images/2014052017.jpg

152

Re: salutare

Arata foarte bine planta :apl. Ce mai conteaza testul...

153

Re: salutare

foarte frumoasa si nimerita pe deasupra :apl  :apl  :apl

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: salutare

:apl

155

Re: salutare

Creste, tundem, crestem... in continuare fara CO2:
http://img.plici.ro/images/2014/05/28/20140528_2021207dccf.jpg

156

Re: salutare

Foarte frumos si cu mult gust colega  :sok

Re: salutare

cum naiba poate sa ti creasca hc cu ph de 7,5 banuiesc? formidabil! eu o gadil de nu mai stiu cum si abia acum a inceput s o ia din loc cu ph de 6,2.  hmm  oricum te felicit pt ce acvariu ai  :apl

Re: salutare

Aceeasi intrebare am si eu....
Esti formidabil !!!

marian37

159 Editat de visiniu (2014-06-01 13:58)

Re: salutare

Ca sa fim exacti, pH-ul este de 7.6. Masurat cu test la picatura JBL, scala intre 6 si 7.6. Mi-a dat cel mai albastru, posibil sa fie si mai sus...

Cosmin, Marius, Marian, multumesc ! Cred ca e doar o chestie de adaptare. smile

160

Re: salutare

Imi place imaginea de ansamblu, de plante nu mai zic...sanatoase tun. Felicitari! :apl