21 Editat de Baracuda (2010-11-24 19:36)

Re: Cantitatea de NO3...

A. Normal A scris:

"Am intrebat la asociatia pescarilor smile) si mi s-a zis ca ar ajuta vitamina C in apa ca face apa mai acida ... dar nu stiu ce sa zic, parca nu m-ash risca la aventuri cu Vit C in acvariu smile). "

ASTA E CEA MAI PENALA CHESTIE AUZITA PINA ACUM!!!
Colega, intreaba acvaristii nu pescarii.

Lipsa de comunicare isi spune cuvintul. Asa cum (presupun ca) nici tu nu le-ai spus ca faci fertilizare in acvariu, tot asa (presupun ca) nimeni nu ti-a spus ca tratamentele nu se fac in acvariul fertilizat, TOCMAI pentru ca aceste tratamente pot "contamina" fertilizantii, rezultind amestecuri "improprii vietii"

Am o rugaminte, daca este posibil sa se precizeze in ce consta incompatibilitatea dintre fertilizanti si medicamentele folosite pentru tratarea bolilor pestilor. Nu mi s-a intimplat, sa intilnesc pina acum un prospect al vreunui medicament, care sa interzica folosirea lui in prezenta fertilizantilor. Stiu ca exista interdictii referitoare la aditia de CO2, prezenta carbunelui activ, sterilizatoare UV, etc. Avind in vedere ca sunt extrem de multe cazuri, in care tratamentele se fac in acvariile comunitare (nu in cele spital), in care de multe ori se folosesc fertilizanti, riscul folosirii medicamentelor in doze prea mari, este deciclarea prin moartea bacteriilor utile si uneori deprecierea partiala a plantelor. Recunosc ca interactiunea dintre medicamente si fertilizanti este o necunoscuta pentru mine si as dori sa ma lamuresc. Asta nu inseamna ca, nevazind niciodata o camila, ii neg existenta... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

22 Editat de mirceajifcu (2010-11-26 16:36)

Re: Cantitatea de NO3...

Pot sa te ajut bradraqua cu o imagine legata, nu de interactiunea  fertilizantior cu medicamentele, ci de a doua ta nesiguranta smile)... Nici io nu credeam ca exista pana am fost nevoit sa o calaresc (desi nici atunci nu am fost 100% sigur ca nu e cal) si apoi la circ sa ii fac control de gestatie  (atunci de abia ceata s-a ridicat) smile)...

Re: Cantitatea de NO3...

Mersi mult Cipri si Cezara pentru SOLUTIE, nu pentru teorii fara sens.
Am citit prin prospectul lui Ichtyo Exit si nu zice nimic despre combinatia cu alte substante, gen fertilizanti, doar de faptul sa nu amesteci mai multe produse pentru aceeasi boala de la mai multe firme pentru ca vei obtine o frumoasa si periculoasa supradoza. In rest nimic de fertilizanti, dar am aplicat sfaturile colegilor de pe forum pentru ca ... de, de aia intru pe el.
Sarumana pentru sfaturi

24

Re: Cantitatea de NO3...

mirceajifcu A scris:

Pot sa te ajut bradraqua cu o imagine legata, nu de interactiunea  fertilizantior cu medicamentele, ci de a doua ta nesiguranta smile)... Nici io nu credeam ca exista pana am fost nevoit sa o calaresc (desi nici atunci nu am fost 100% sigur ca nu e cal) si apoi la circ sa ii fac control de gestatie  (atunci de abia ceata s-a ridicat) smile)...

Daca tot am aflat cum arata o camila, te-as intreba, daca cumva interactiunea dintre fertilizanti si medicamente, face parte din teoriile fara sens, pe care le pomenesti in multumirile adresate lui Ciprian si Cezarei? Remarca ta (probabil indreptatita), lasa loc de interpretari si toti cei care au intervenit in topicul tau, se pot simti vizati. Cred ca esti dator sa faci precizari.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

25 Editat de A. Normal (2010-11-26 19:32)

Re: Cantitatea de NO3...

Am o rugaminte, daca este posibil sa se precizeze in ce consta incompatibilitatea dintre fertilizanti si medicamentele folosite pentru tratarea bolilor pestilor.

Daca as fi chimist si as cunoaste in totalitate procesele din substrat si mediile de filtrare, poate as putea sa precizez care sunt aceste compatibilitati, dar cum chimia organica, imi suna mult mai straniu decit limba poporului 1/5 din populatia lumii, nu pot preciza. Cert este ca in general se prefera evitarea amestecului de mai multe chimicale, concomitent in acvariu, cel putin eu asa am fost invatat.

Era o regula a lui Murphy: cind nu sti ce faci, lucreaza ingrijit, iar daca un experiment reuseste, inseamna ca sun doua greseli care se compenseaza.

Nu mi s-a intimplat, sa intilnesc pina acum un prospect al vreunui medicament, care sa interzica folosirea lui in prezenta fertilizantilor.

DESIGUR!! intrucit se presupune ca tratamentul de face in acvariu de carantinare wink


REVENIRE
Nici in instructiunile de utilizare a cuptoarelor cu microunde nu se prevede strict ca nu se poate usca pisica proaspat scoasa de la spalat wink

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

26 Editat de Baracuda (2010-11-26 20:08)

Re: Cantitatea de NO3...

A. Normal A scris:

Am o rugaminte, daca este posibil sa se precizeze in ce consta incompatibilitatea dintre fertilizanti si medicamentele folosite pentru tratarea bolilor pestilor.

Daca as fi chimist si as cunoaste in totalitate procesele din substrat si mediile de filtrare, poate as putea sa precizez care sunt aceste compatibilitati, dar cum chimia organica, imi suna mult mai straniu decit limba poporului 1/5 din populatia lumii, nu pot preciza. Cert este ca in general se prefera evitarea amestecului de mai multe chimicale, concomitent in acvariu, cel putin eu asa am fost invatat.

Era o regula a lui Murphy: cind nu sti ce faci, lucreaza ingrijit, iar daca un experiment reuseste, inseamna ca sun doua greseli care se compenseaza.

Nu mi s-a intimplat, sa intilnesc pina acum un prospect al vreunui medicament, care sa interzica folosirea lui in prezenta fertilizantilor.

DESIGUR!! intrucit se presupune ca tratamentul de face in acvariu de carantinare wink

   1. Am fost indus in eroare de siguranta afirmatie: "TOCMAI pentru ca aceste tratamente pot "contamina" fertilizantii, rezultind amestecuri "improprii vietii", siguranta specifica unui grad mult mai inalt al cunoasterii fenomenelor, grad care vad ca... acum este negat.
   2. Revin la chestiunea cu prospectele pentru tratamente. In majoritatea cazurilor se recomanda: suspendarea filtrarii prin carbune activ, oprirea adtiei de CO2, oprirea lampilor UV, curatarea filtrelor (in special cele biologice), oprirea aditiei de ozon, etc. La toate acestea se mai adauga atentionarea ca, unele medicamente pot fi nocive pentru nevertebrate si plante. Si acum nelamurire: toate aceste interdictii se refera la acvariile spital? Acvariile spital sunt dotate cu accesoriile de mai sus si pot contine si nevertebrate si plante, sau mai degraba producatorii atrag atentia ca tratamentul se poate face si in acvariul comunitar, cu precautiile impuse prin prospect?
   3. In cazul in care tratamentele se fac in exclusivitate in acvariul spital, ce se intimpla cu acvariul comunitar, in care s-a declansat boala, care de cele mai multe ori ramine infestat de germenii unor boli contagioase? Pestii ramasi nu sunt in pericol sa contracteze boala, chiar dupa indepartarea celor bolnavi si tratati in acvariul spital?
   P.S. Citind chestiunea cu pisica, ma simt din ce in ce mai tentat sa abordez acelasi ton umoristic dar ma tem ca as deveni la fel de criptic.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

27

Re: Cantitatea de NO3...

siguranta specifica unui grad mult mai inalt al cunoasterii fenomenelor, grad care vad ca... acum este negat.

Tocmai pentru ca  NU STIU ce se "intimpla" acolo evit sa recomand cocktailul de substante in acvariul comunitar. Faptul ca nu sunt scolit intr-un domeniu, nu ma impiedica sa presupun cam ce se poate intimpla acolo, chiar si cu un nivel minim de cunostinte. Apropo, ai idee care este compusul de baza in solutia de aqua/tripa/xxxxxx/flavina wink

Revin la chestiunea cu prospectele pentru tratamente.
Prospectele sunt pentru americani, hai sa mai gindim si cu mintea noastra si sa vedem si ce-i dincolo de prospecte. Si despre margarina se spune pe prospecte ca este nemaipomenita.

P.S. Citind chestiunea cu pisica, ma simt din ce in ce mai tentat sa abordez acelasi ton umoristic dar ma tem ca as deveni la fel de criptic.

Sa sti ca situatia este cit se poate de reala. O baba a dat firma producatoare in judecata si a castigat wink Din aceasta cauza apar instructiuni de folosire care pe oamenii cu scaun la cap ii face sa zimbeasca.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

28 Editat de ciprian01 (2010-11-26 23:04)

Re: Cantitatea de NO3...

Se intampla ce se intampla smile de obicei atunci cand se face tratament in acvariul carantina si se lasa ,,acvariul neatins,,! Boala recidiveaza, doar ca, de multe ori, mai puternic. Acum toata lumea se leaga de filtrarea biologica si, ca sa nu o strice, nu trateaza acvariul. Dar daca ar tratat acvariul cum trebuie si ar face apoi, o perioada, schimburi frecvente de apa nu ar mai avea de ce sa se teama iar bacteriile s-ar reface.

Se face de multe ori confuzia intre acvariul carantina si acvariul spital. Carantina este (teoretic) obligatorie ori de cate ori aducem pesti noi. Dar carantina doar prin izolarea pestelui 2-3 saptamani nu e suficienta. Poti cel mult sa vezi daca pestele a avut ceva cand a venit. dar dupa ce il bagi in acvariu comunitar o sa schimbe cu restul pestilor tot ce a adus nou (bacterii, paraziti) si va primi in schimb ce nu avea. Carantina se face, in ultimele zile, prin adaugarea de cantitati mici de apa din acvariul comunitar in acvariul de carantina si invers, pt a da posib pestilor sa ia contact cu posibilii germeni si sa se imunizeze. Eventual se introduce un peste vechi langa cel nou si se urmareste cum reactioneaza fiecare.

Acvariul spital este acvariu unde se introduc pestii loviti, sau cu afectiuni necontagioase pt a fi mai atent tratati, feriti si urmariti.

Dar daca ai o boala transmisibila, cu vectori, acvariul carantina devine inutil! Tratamentul se face in bazinul comunitar. Eu folosesc formol ori de cate ori pot! Este cel mai bun in vederea decontaminarii de suprafata. Rapid, sigur daca e facut cu atentie si fara sa dezvolte rezistenta germenului.

Legat de medicamente....

Multe reactioneaza cu lumina si se recomanda sa fie stinsa.
Altele isi schimba molecula sub actiunea UV.
Sunt care dau reactii chimice cu ingrasamintele.
Etc.

Un principiu sanatos ar fi sa nu se inroduca 2 sau mai multe medicamente odata, ci pe rand, dupa ce ai vazut ce efect a avun/sau nu a avut primul. Altfel, din ,,ghiveciul,, rezultat nu se va intelege nimic. Iar vindecarea, daca rareori apare, nu va putea fi atribuita niciunui medicament.

29

Re: Cantitatea de NO3...

Ai scris de parca eu as fi gindit wink Iata ce inseamna sa ai mai multe cuvinte in gura si sa sti sa le folosesti la momentul oportun! :apl  ^:)^

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

30 Editat de pelly67 (2010-11-27 15:30)

Re: Cantitatea de NO3...

A. Normal A scris:

Ai scris de parca eu as fi gindit wink Iata ce inseamna sa ai mai multe cuvinte in gura si sa sti sa le folosesti la momentul oportun! :apl  ^:)^

Pai nu e normal sa fie asa....doar nu e degeaba doctor :sok
PS.Te țin și eu de vorba pana dimineața dacă discutam de pocnitori tongue

31

Re: Cantitatea de NO3...

Paul, nu le dai idei. Ca acum te intreaba cineva de vorba, si maine poimaine ajung sa`si bubuie acvariile lol  lol

Etiamsi omnes, sed non ego.

32

Re: Cantitatea de NO3...

...ca veni vorba de idei...! Stiti cat de simplu se face TNT? smile
Daca reusiti sa gasiti toluen...e ca si rezolvata... Acid azotic va dau eu!

33

Re: Cantitatea de NO3...

ciprian01 A scris:

...ca veni vorba de idei...! Stiti cat de simplu se face TNT? smile
Daca reusiti sa gasiti toluen...e ca si rezolvata... Acid azotic va dau eu!

Mai Cipi termina cu prostiile....mai încearcă careva acasă, Doamne ferește sad

34 Editat de ciprian01 (2010-11-27 16:27)

Re: Cantitatea de NO3...

Merge in cada, la baie, cu usa inchisa...! smile
Pa pariu ca se deschide singura...de perete?! smile De vreun perete...!

Re: Cantitatea de NO3...

Anormal, daca ai fi un chinez rupt de foame si ai avea o pisica si un cuptor cu microunde , nu ti s-ar parea asa amuzanta combinatia wink.
   Revenind la treburi mai serioase, daca imi apare un peste bolnav in acvariu, trebuie sa il alerg prin acvariu (360l) , pe dupa plante si tot setupul si cand e pe jumatate mort si slabit, il bag in acvariul "spital" si il indop cu medicamente nu?! Si pot fi sigur ca maine nu repet miscarea pentru ca boala nu a provenit din acvariu , ci de la dumnezeu cu dedicatie pentru el!? Fiti seriosi. Nu am experienta mare in acvaristica, dar mie imi suna putin ciudat chestia asta, avand in vedere ca la pesti apar boli parazitare, bacteriene transmisibile.
   Parerea mea, si vreau daca se poate pareri pro si contra (o contabilizez pe a lui ciprian pro), e ca cel mai bine, cu riscul de a decicla putintel acvariul (desi substantele de la firmele profesioniste, daca sunt facute pentru o boala, ma gandesc ca trateaza boala), sa tratezi direct in acvariul mare si apoi sa reglezi situatia cu schimburi de apa.
   Acvariul carantina are rolul de a tine sub observatie pestii noi veniti cateva saptamani, timp in care, daca au vre-o boala, apuca sa se manifeste. (este la fel ca si la animale) Si spre, deosebire de animale, se adauga apa treptat din acvariu pentru a-l pune la punct pe el cu sistemul imunitar (un fel de vaccinare). Dar vreau sa va spun ca am tratat pestii mei de gris, si am adus altii noi, pe care degeaba i-am tinut in carantina ca acum au inceput sa se frece de substrat sad si sunt in acvariul mare deja.

36 Editat de mirceajifcu (2010-11-28 18:14)

Re: Cantitatea de NO3...

bradraqua, faza cu camila era o gluma, si din posturile tale am observat ca ai simtul umorului cand e cazul, de aceea mi-am permis sa o fac, iar legat de teoriile fara sens, m-am exprimat  eu eliptic, si imi cer scuze daca am lasat loc de interpretari. Nu ma refeream la discutia despre interactiunea medicamentelor cu fertilizantii, ci la genul de comentarii agresive de genul exemplului citat , fara nici o sustinere, bazate doar pe "eu cred, hai sa ne gandim, lasati prospectele ca sunt pentru americani, nu mai cititi prospecte de margarina!". Nefiind in domeniu, banuiesc ca nu stii ca firmele de medicamente platesc o gramada de bani sa iasa pe piata cu un medicament nou (si nu ma refer la partea materiala gen foi, cerneala si sticle ci la testele facute)  ... dar nu vreau sa intru mai departe in subiect.
Ex:
"ASTA E CEA MAI PENALA CHESTIE AUZITA PINA ACUM!!!
Colega, intreaba acvaristii nu pescarii.
Lipsa de comunicare isi spune cuvintul. Asa cum (presupun ca) nici tu nu le-ai spus ca faci fertilizare in acvariu, tot asa (presupun ca) nimeni nu ti-a spus ca tratamentele nu se fac in acvariul fertilizat, TOCMAI pentru ca aceste tratamente pot "contamina" fertilizantii, rezultind amestecuri "improprii vietii" "

Ma bucur ca ai deschis discutia asta legata de medicamente ca ma intereseaza parerile voastre (de fapt cred ca de aia suntem toti pe forum, sa aflam si alte pareri) si imi da de gandit nu numai ca acvarist, ci si ca medic. Accept  orice idee sustinuta cu argumente serioase si cu exemple din experienta proprie a tuturor (nu amestecati tratamentul de la Ichtyo cu bile JBL ca o sa se tranforme gupy in beta de exemplu smile))

37

Re: Cantitatea de NO3...

Da!! Se pare ca sugestia mea de a folosi chimicalele cu grija si discernamant, fapt sustinut cu mult mai multe argumente si de Ciprian, Tocmai pentru ca asa cum am scris, nu se pot cunoaste in totalitate procesele care au loc in acvariu, sunt neavenite.

Intr-adevar, Delma, ESTE BINE SA MANINCI MARGARINA !!

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

38

Re: Cantitatea de NO3...

mirceajifcu A scris:

bradraqua, faza cu camila era o gluma, si din posturile tale am observat ca ai simtul umorului cand e cazul, de aceea mi-am permis sa o fac, iar legat de teoriile fara sens, m-am exprimat  eu eliptic, si imi cer scuze daca am lasat loc de interpretari. Nu ma refeream la discutia despre interactiunea medicamentelor cu fertilizantii, ci la genul de comentarii agresive de genul exemplului citat , fara nici o sustinere, bazate doar pe "eu cred, hai sa ne gandim, lasati prospectele ca sunt pentru americani, nu mai cititi prospecte de margarina!". Nefiind in domeniu, banuiesc ca nu stii ca firmele de medicamente platesc o gramada de bani sa iasa pe piata cu un medicament nou (si nu ma refer la partea materiala gen foi, cerneala si sticle ci la testele facute)  ... dar nu vreau sa intru mai departe in subiect.
Ex:
"ASTA E CEA MAI PENALA CHESTIE AUZITA PINA ACUM!!!
Colega, intreaba acvaristii nu pescarii.
Lipsa de comunicare isi spune cuvintul. Asa cum (presupun ca) nici tu nu le-ai spus ca faci fertilizare in acvariu, tot asa (presupun ca) nimeni nu ti-a spus ca tratamentele nu se fac in acvariul fertilizat, TOCMAI pentru ca aceste tratamente pot "contamina" fertilizantii, rezultind amestecuri "improprii vietii" "

Ma bucur ca ai deschis discutia asta legata de medicamente ca ma intereseaza parerile voastre (de fapt cred ca de aia suntem toti pe forum, sa aflam si alte pareri) si imi da de gandit nu numai ca acvarist, ci si ca medic. Accept  orice idee sustinuta cu argumente serioase si cu exemple din experienta proprie a tuturor (nu amestecati tratamentul de la Ichtyo cu bile JBL ca o sa se tranforme gupy in beta de exemplu smile))

Mircea, stai linistit, bineinteles ca am luat-o in gluma, stiu eu cind cineva este sarcastic sau nu... smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

39 Editat de Baracuda (2010-11-29 16:03)

Re: Cantitatea de NO3...

A. Normal A scris:

siguranta specifica unui grad mult mai inalt al cunoasterii fenomenelor, grad care vad ca... acum este negat.

Tocmai pentru ca  NU STIU ce se "intimpla" acolo evit sa recomand cocktailul de substante in acvariul comunitar. Faptul ca nu sunt scolit intr-un domeniu, nu ma impiedica sa presupun cam ce se poate intimpla acolo, chiar si cu un nivel minim de cunostinte. Apropo, ai idee care este compusul de baza in solutia de aqua/tripa/xxxxxx/flavina wink

Revin la chestiunea cu prospectele pentru tratamente.
Prospectele sunt pentru americani, hai sa mai gindim si cu mintea noastra si sa vedem si ce-i dincolo de prospecte. Si despre margarina se spune pe prospecte ca este nemaipomenita.

P.S. Citind chestiunea cu pisica, ma simt din ce in ce mai tentat sa abordez acelasi ton umoristic dar ma tem ca as deveni la fel de criptic.

Sa sti ca situatia este cit se poate de reala. O baba a dat firma producatoare in judecata si a castigat wink Din aceasta cauza apar instructiuni de folosire care pe oamenii cu scaun la cap ii face sa zimbeasca.

   Cu modestie recunosc ca, nu stiu care este compusul de baza al "aqua/tripa/xxxxxx/flavina".
   In egala masura nu cunosc daca pulverizatoarele din lemn de tei pot concura cu cele cu membrana ceramica pentru difuzia de CO2; nu cunosc daca formolul are alte intrebuintari (in acvaristica), in afara conservarii vietuitoarelor din muzeele de istorie naturala; nu cunosc daca tratamentul bolilor pestilor se poate face si in acvariul comunitar; nu cunosc care este diferenta dintre acvariul spital si acvariul de carantina; nu cunosc interactiunea dintre medicamente si fertilizantii folositi in acvariu.
   Fata de toate lacunele mele intr-ale acvaristicii si nu numai, am avut intotdeauna bunul-simt, sa fiu rezervat in a recomanda fara drept de apel, ceva ce-mi depaseste competenta.
   Am convingerea ca mai am de invatat extrem de mult in privinta acestui hobby (acvaristica) si in egala masura, in ceea ce priveste identificarea unui dialog lipsit de valoare, drept pentru care ma opresc aici!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Cantitatea de NO3...

Aici sunt total de acord cu bradraqua, ne invartim intr-un cerc care nu duce nicaieri cu  "am glumit, hai sa mancam margarina etc". Ar fi interesant sa aflam si alte pareri legate de interactiunea mediamentelor cu fertilizantii cu exemple concrete, ca presupun ca asta ne intereseaza pe toti. Pana la noi idei, va salut.