101

Re: primul acvariu...

pai revizia la o butelie se face din 10 in 10 ani deci pana in 2015.
totusi daca nu esti sigur de ea, ii mai poti face o verificare, costa cateva sute de mi.

Re: primul acvariu...

Salut,nu am mai postat de ceva vreme dar am revenit cu ceva poze

Re: primul acvariu...

Salut,nu am mai postat de ceva vreme dar am revenit cu ceva poze

104

Re: primul acvariu...

Marius Gabriel A scris:

Salut,nu am mai postat de ceva vreme dar am revenit cu ceva poze

   In continuare Scalari + Tetrazona? Alge din cele mai pacatoase pe Marsilea! Ai implinit doua luni de cind esti pe forum... la mai mare, cu folos!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: primul acvariu...

Daaa alge si nu scap de ele.Am incercat prin schimbul de apa mai des sa scap de alge si am inceput sa renunt la plantele afectate.Cat despre pesti,nu ma indur sa ma desparty

Re: primul acvariu...

Alga- BBA. Aditie co2 exista(PH 7),apa se schimba de doua ori pe saptamana,Ferropol si Ferropol 24-fara rezultat din pacate pana acum.

107

Re: primul acvariu...

Marius Gabriel A scris:

Alga- BBA. Aditie co2 exista(PH 7),apa se schimba de doua ori pe saptamana,Ferropol si Ferropol 24-fara rezultat din pacate pana acum.

   Citeste despre cauzele aparitiei acestor alge si poate vei descoperi, daca in perioada de tratament impotriva lor, se justifica aditia de fertilizant. La cum ai pus problema, se intelege ca Ferropol-ul folosit de tine, ar fi recomandat in combaterea algelor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: primul acvariu...

Salut,dupa o lunga absenta pe forum revin cu cateva poze ce descriu starea bazinului meu care este cei drept nu prea mare ,dar pot spune ca s-a maturizat, plantele cresc frumos si sunt sanatoase fara a avea o aditie deCO2.

Re: primul acvariu...

Salut ,de curand am cumparat o butelie de 0,5l cu suport de la Sebacka caruia ii multumesc si pe aceasta cale.S-a mai adaugat si un reductor de la JBL cu doua manometre si difuzorul ceramic pe care il aveam.Pana aici a fost ok,partea proasta a fost ca timp de doua saptamani in fiecare dimineata si-n fiecare seara eram nevoit sa inchid si sa reglez robinetul de reglaj fin.
SOLUTIA provizorie: un solenoid (imprumutat din industria auto) de actionat turbosuflanta alimentat de un incarcator cu iesire de 6V si o priza cu program.
Daca cineva este interesat de o solutie mult mai ieftina ce poate inlocui o electrolalva pot atasa ceva poze