41

Re: Acvariul meu

Concluzia dupa nenumarate discutii pe aceasta tema este:
   Se recomanda inlocuirea cit mai masiva dar nu totala, a buretilor existenti, cu medii de filtrare biologica, de calitate [Siporax (Sera), Matrix (Seachem), Eheim Pro Biomedium]. Aceste medii trebuie sa reprezinte cantitatea majoritara in filtru, pastrindu-se minimul de bureti necesari filtrarii mecanice.
   Aceasta recomandare este valabila in cazul existentei unui singur filtru extern, acesta fiind unicul mijloc de filtrare al apei din acvariu.
   In cazul existentei mai multor filtre [externe, extern + intern(e)], se poate proceda la inlocuirea in totalitate a buretilor filtrului (unuia din ele) extern, raminind ca celalalt (celelalte) filtru/filtre sa preia in totalitate filtrarea mecanica.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

42

Re: Acvariul meu

Merci de raspuns  Mr. B.
Dar inelele ceramice cu care vine e700 sunt bune de ceva sau ar trebui si ele inlocuite ?

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

43

Re: Acvariul meu

liloss A scris:

Merci de raspuns  Mr. B.
Dar inelele ceramice cu care vine e700 sunt bune de ceva sau ar trebui si ele inlocuite ?

  Sint bune dar trebuie privite ca dotare minimala in cazul majoritatii filtrelor externe, pentru obtinerea unui pret de vinzare cit mai accesibil.
   Daca-ti permiti, inlocuieste-le cu medii biologice de calitate superioara, filtrarea biologica este cea mai importanta conditie pentru a avea un acvariu fara probleme.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

44

Re: Acvariul meu

Ai andarstend.
Merci

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

45

Re: Acvariul meu

liloss A scris:

Ai andarstend.
Merci

Con piacere! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

46

Re: Acvariul meu

Floare de Anubias si o vedere generala

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

47 Editat de bogdivaio (2011-10-30 00:34)

Re: Acvariul meu

Felicitari!  :apl  ... frumoase si santoase plantele tale  :fok

P.S.eu as pune un background de culoare mai inchisa negru sau wenge pentru as scoate in evidenta mai bine verdele crud al plantelor  :smoke

48

Re: Acvariul meu

Mda. La urmatorul reset sigur o sa incerc si cu un autocolant negru. dar acum nu pot sa il schimb.

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

49 Editat de liloss (2011-11-01 00:54)

Re: Acvariul meu

http://www.youtube.com/watch?v=J7EKcFjTl14
zici ca e difuzor ceramic floarea de anubias

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

50

Re: Acvariul meu

Nu te-ar tenta sa spargi monotonia aceea de verde cu ceva plante rosii? Cred ca impactul ar fi pozitiv.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

51

Re: Acvariul meu

O sa incerc si cu o tufa rosie dar sa fie ceva cu frunze mici si cat mai compacte.
Sa vad ce gasesc.

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

52

Re: Acvariul meu

Rotala macranda

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

53

Re: Acvariul meu

Rotala macranda ma gandeam si eu dar se pare ca vrea PO4 mai mare si eu il am cam mic. Probabil va trebui sa mai adaug ceva supliment de PO4 ca sa devina rosie

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

54

Re: Acvariul meu

liloss A scris:

Rotala macranda ma gandeam si eu dar se pare ca vrea PO4 mai mare si eu il am cam mic. Probabil va trebui sa mai adaug ceva supliment de PO4 ca sa devina rosie

   Eu zic sa iei in considerare faptul ca plantelor rosii le tebuie un surplus de nitrogen si mai ales fier.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

55

Re: Acvariul meu

Noutati
Volcanit in loc de pietris negru
plantele cresc OK .... putina GSA mai mult pe Anubias si putin pe geam.
O mica problema am.... Didiplis Diandra se innegreste aproape de radacina si putrezeste desi in sus planta continua sa se dezvolte normal. Citisem pe undeva pe aici de problema asta dar nu mai gasesc unde.
Valori normale teste de apa in afara de NO3 care e cam mare
PH 6.8
Fe 0.15
PO4 1.2
NO3 30
Lumina 2x18W 865 si 965(cu reflector) CO2 butelie

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

56

Re: Acvariul meu

http://www.acvariidevis.ro/forum/uploads/2012_07/dscn3413_b_1.jpg

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

57

Re: Acvariul meu

Daca faci rocada intre Ceratopteris-ul (sau Hygrophila, nu-mi dau seama)din partea dreapta si Didiplis, cea din urma se va dezvolta corespunzator. In momentul de fata Didiplis este umbrita in partea de jos de catre Anubias.
   Plantele stem (cu frunze amplasate pe tulpina) au nevoie de iluminare pe toata inaltimea tulpinii, lumina venita si din lateral, ceea ce la tine, este obstructionata de Anubias.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

58

Re: Acvariul meu

Oricum am de gand sa inlocuiesc 965-ul pentru ca desi nu are decat vreo 6 luni se vede clar ca a scazut intensitatea luminoasa.
Sa le plantez in substrat mai rare firele de didiplis, sa intre lumina mai bine? Eu acum prind in penseta 2-3 fire si le infig intr-un loc.

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

59

Re: Acvariul meu

Vezi ca t5-ul e un tub care da randament maxim dupa ce se incalzeste. Daca te-ai uitat la el imediat dupa ce s-a aprins o sa-ti lasa impresia ca a obosit. In mod normal tubul ala trebuie sa te tina cam 1an jumate. Greu de crezut c-a obosit dupa 6 luni.

Didiplis cu lumina 6500k creste tufa mare si nu va putrezi de la radacina chiar daca iti lasa impresia ca nu are lumina la baza. Am avut si eu tufa de Didiplis si am vazut si la altii. Uita-te la Tonin in poze si o sa vezi ca nu-i problema cu tulpina smile

60

Re: Acvariul meu

Nu e T5 e T8 de 18 W.
6500 sunt ambele tuburi
abia de curand adica 1 luna si ceva a inceput sa faca figura cu putrezitul ca pana acum crestea frumos, am donat vagoane la prieteni

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!