Re: Radu va saluta pe toti!!

Azi am primit neonul!! :apl  :apl Am cumparat si balastul...acum trebuie doar sa il montez
Reflector nu am cumparat...doar sa confectionez eu unul dar nu prea cred..
M-am capatat si cu o alga..cred ca datorita luminii improprii si pentru ca nu folosesc inca fertilizanti..doar CO2

A da! era sa uit..am tratat o creanga interesanta(zic eu ) de vita de vie ...o voi mai lasa cateva zile in apa iar apoi o voi baga in acvariu(sper sa iasa ceva frumos)

Re: Radu va saluta pe toti!!

Poze de astazi de cand am pus neonul cel nou :fcool
Am o mica problema cu algele..si cu apa putin tulbure
Astept critici  ^:)^

Re: Radu va saluta pe toti!!

Cum as putea sa aranjez plantele din spate intr-un fel de tufa? sau ceva de genu deoarece imi par prea imprastiate..si s-au marit prea mult

64

Re: Radu va saluta pe toti!!

Pai sa le grupezi in functie de tip, toate de un fel sa fie intr`un signur loc, tufa tufa. Dar ai grija, sa dea doar impresia de tufa, dar intre fiecare fir sa existe un spatiu de 1cm, cam asa, sa aibe cum sa patrunda lumina pana la baza, altfel risti sa ramai fara frunzulitele de jos.

Etiamsi omnes, sed non ego.

65 Editat de guppymaster (2010-12-17 02:59)

Re: Radu va saluta pe toti!!

pff imi este destul de greu deoarece nu am o penseta dinaceea si imi este greu sa le dau efectul de tufa, nu au nici radacini..dar sunt destul de lungi..am vazut pe youtube cum se scurteaza aceste plante...sper sa ma descurc

66

Re: Radu va saluta pe toti!!

Sa zic sincer, eu am penseta, dar sunt praf la plantat cu ea. Cum necum reusesc mai mult sa dizloc substratul cand scot penseta, si mai bine cu degetele. Roaga`ti prietena/ sora sa te ajuta ca are degetele mai subtiri, si ar trebui sa mearga lol

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Radu va saluta pe toti!!

Am curatat bine plantele afectate de alge cu apa oxigenata si le-am reamenajat
Am inceput fertilizarea cu Micro si Macro de la Marian si ca lumina acum am neonul de 18W+ cel de 15W pe care am reusit sa il pun la capac
Am achizitionat si un Difuor ceramic (tot de la Marian)care dizolva Co2-ul foarte bine
Sper sa scap de algele ramase :pls  :pls dar apa tot are impuritati in ea..Poate voi reusi cu schimburi mici de apa zilnic.. :sok

68 Editat de guppymaster (2011-01-03 14:06)

Re: Radu va saluta pe toti!!

:frogp
Poze din a2-a zi a noului an!
Am rearanjat plantele si se dezvolta foarte repede iar algele au disparut
Ce ziceti?Cateva sugestii va rog! ^:)^  ^:)^
Si totusi plantele mele nu fac pearling si zic eu ca le-am oferit toate conditiile... mad  mad

Re: Radu va saluta pe toti!!

in aceasta vacanta mi-am dedicat tot timpul acvariului si cititului despre acesta.
Asa ca am lasat lumina doar 6h/zi urmand ca peste 2 saptamani sa mai maresc treptat cu 2h poate si sa adaug si pauza..iar apa am schimbat-o odata la 3zile si cred ca asa am scapat in mare parte de alge smile .O mare contributie cred ca a avut-o si Algolul:D
Pentru mine acest acvariu este cea mai mare realizare de pana acum si cred ca a meritat toata atentia mea :stupid , dar totusi pare neterminat si nu stiu cu ce l-as mai putea imbunatati dar cred ca este o chestiune de timp doar pana ce mai cresc plantele si v-a avea alt aspect.Poate in cele din urma vor aparea si primele bule de O2 ^:)^

70

Re: Radu va saluta pe toti!!

Se vede progresul la acvariul tau. big_smile  Incearca sa maschezi difuzorul. Cum citesti temperatura? Ai spatiu in stanga sa te uiti?

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Radu va saluta pe toti!!

Da.. am amplasat termometrul in asa fel incat sa pot citi temperatura. Difuzorul mi-a scapat..Il pun dar sa ii gasesc o pozitie strategica si ascunsa astfel incat filtrul sa valureasca apa si sa imprastie si bulele de co2

72

Re: Radu va saluta pe toti!!

Nu am zis nimic de pozitie, e pus :sok  :apl numai ca acum fiind mai putine plante se vede daca mai pun un ''smoc'' ar mai masca si furtunul incearca sa il prinzi cu o ventuza o sa arate super big_smile In rest  :apl  :sok

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Radu va saluta pe toti!!

Multumesc frumos de sugestii :hug

74

Re: Radu va saluta pe toti!!

Ca sa vada toata lumea ce era si ce ai acum. Oricum de munca mai ai si tu stii bine asta dar cu rabdare, ambitie si sa nu uitam bani o sa ai un acvariu ca al celor ''mari'' de aici lucru la care aspir si eu. Ce conteaza e ca esti pe drumul cel bun :apl

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Radu va saluta pe toti!!

:bf Inainte de a incepe lucru la acvariu ma gandeam ca va fi foarte greu si nu voi face niciodata ceva frumos din el. Dar daca iti doresti si vrei sa iasa ceva bine cu siguratna asa va fi.Cel mai greu lucru este inceputul adica primul pas...apoi totul vine de la sine
Cu siguranta fara sfaturile si incurajarile voastre nu faceam nimic ^:)^  :noroc asa ca va multumesc enorm!

Re: Radu va saluta pe toti!!

evolutie evidenta...e loc si de mai bine totusi wink

77 Editat de Cezara (2011-01-10 15:13)

Re: Radu va saluta pe toti!!

E de bine ce vedem, dar in legatura cu filtrul... Daca il pui sa`ti valureasca apa bagi degeaba co2, pentru ca prin valurire iese prea repede din apa, neapucand sa se dizolve, si implicit sa ai rezultate.

Etiamsi omnes, sed non ego.

78

Re: Radu va saluta pe toti!!

Cezara A scris:

... in legatura cu filtrul... Daca il pui sa`ti valureasca apa bagi degeaba co2, pentru ca prin valurire iese prea repede din apa, neapucand sa se dizolva, si implicit sa ai rezultate.

Are dreptate Cezara dar cred ca se refera la o valurire puternica. Filtrul, pe langa rolul sau de baza, mai are si ''rolul'' de a misca suprafat apei (atunci cand e pus mai sus) pentru a putea preveni aparitia biofilmului care nu e prea placut.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

79

Re: Radu va saluta pe toti!!

pelly67 A scris:

Tuburile T8 au urmatoarele dimensiuni/puteri:

http://img18.imageshack.us/img18/8462/15eiwyf.jpg

Tuburile T5HO si HOC au urmatoarele dimensiuni/puteri:

http://img707.imageshack.us/img707/8431/u0eg6.jpg

*sunt tuburi dedicate pentru acvaristica cu dimensiuni non standard. Se folosesc in special la capacele de acvarii Juwel.

Tuburile T5 câștiga din ce in ce mai mult teren, in dauna celor T8, datorita randamentului superior și faptului ca se depreciază mai greu. Se recomanda înlocuirea tuburilor T5 după circa un an de funcționare, in timp ce tuburile T8 se recomanda a fi inlocuite dupa
maxim 8 luni de funcționare in cazul celor daylight si dupa maxim 4 luni de functionare in cazul tuburilor horticole de tipul Osram Flora 77.

   Bravo Paul, excelente informatii! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Radu va saluta pe toti!!

Horia A scris:

Are dreptate Cezara dar cred ca se refera la o valurire puternica. Filtrul, pe langa rolul sau de baza, mai are si ''rolul'' de a misca suprafat apei (atunci cand e pus mai sus) pentru a putea preveni aparitia biofilmului care nu e prea placut.

Da l-am pus doar cat sa miste suprafata apei si sa nu se formeze acel biofilm in care se opresc unele bule de co2 sau o2 si nu e chiar estetic