101

Re: Acvariu traditional ?

Azi arata cum vedeti ! smile  Eu zic ca pina aici este ok si nu stiu ce pot sa mai fac pina voi trece la ceva mai mare .
Pestii au suportat cu bine mutarea , fara stres . Nu am decit xifo si neoni , nu vad sa mai " incapa " si altii . Au aparut si niste melci pomaceea . Plantele de fundal ma dispera cu ritmul de crestere dar este posibil sa fie si fertilizarea " vinovata " .
Am pus si o poza cu modificarea ! capacului pt colegul -cassian20-

--- pe undeva in Rahova ---

102

Re: Acvariu traditional ?

O rugaminte . Cum se poate ' coafa ' planta marcata din poza ...Zic planta deoarece nu cunosc numele ei .
A crescut peste masura si nu stiu ce sa fac cu ea .

--- pe undeva in Rahova ---

103

Re: Acvariu traditional ?

Mircea G A scris:

O rugaminte . Cum se poate ' coafa ' planta marcata din poza ...Zic planta deoarece nu cunosc numele ei .
A crescut peste masura si nu stiu ce sa fac cu ea .

   Pur si simplu ii tai tulpina la inaltimea pe care o doresti, obtinind un virf pe care il poti replanta si obtine astfel o noua planta. Tulpina ramasa va produce la rindul ei lastari, indesind coroana plantei. La fel, poti inlocui planta existenta, cu virful obtinut prin taiere, daca spatiul nu-ti permite sa suplimentezi numarul de plante. Planta se numeste Hygrophila corymbosa “angustifolia” (Temple plant)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

104

Re: Acvariu traditional ?

Asa am si procedat !
Plantele , ca orice planta stramutata ,  de apa sau uscat , se resimte , asa ca am procedat la o tundere masiva lasind numai lastari noi si sanatosi . Am inlaturat si decorurile ( mopanul si gardul de bambus ) care ocupau inutil spatiul , obturau vizibilitatea si , parerea mea , chiar nu-si aveau rostul .
Acum arata cam " chel " dar imi place mai mult .
In realitate arata mai bine decit in poza ... smile

--- pe undeva in Rahova ---

105

Re: Acvariu traditional ?

14 0ctombrie ...
Acvariul se prezinta ca in poza !
Plantele se dezvolta normal , pestii sint ok , nu am pierderi , n-a murit nimeni dintre locatari iar dupa cum ii vad eu , se simt mai mult decit bine chiar daca sint putin aglomerati.Populatia la ora asta
-4 zebre
-6 neoni
-2 calistus
-2 xifo rosu maturi ( femela are aproape 9 cm si pare uriasa fata de colocatari ! )
-2 xifo tuxedo pui ( parintii au fost donati )
multi pui de xifo pe care ii tot donez ....
...............
2 melci pomaceea
------------------------------------------------------------------
Populatia nedorita , niste melci dar pe care ii tin sub contraol ca numar si servesc drept masa proaspata locatarilor .
------------------------------------------------------------------
Nu m-au invadat algele . Singurele manifestari absolut normale intr-un mediu viu , citeva alge pe geam , doua trei puncte verzi ... fara importanta , si ceva alege pe frunzele ' batrine " la unele plante , iarasi fara importanta . Aspectul este absolut natural .
Nu folosesc si n-am folosit decit fertilizant .
------------------------------------------------------------------
Singurul produs folosit , a fost ContraSpot de la Tetra , preventiv.
------------------------------------------------------------------
Nu am apa tulbure , nimic . Nu trebuie sa stau toata ziua sa fac teste si analize , " functioneaza " singur .
............................................................................................
In principiu am realizat pina aici , ce mi-am dorit . Un acvariu stabil , fara probleme majore si fara investitii naucitoare .
Ce va fi mai departe , ramine de vazut .

--- pe undeva in Rahova ---

106

Re: Acvariu traditional ?

Probabil se refera la CO2...

107

Re: Acvariu traditional ?

Nu , nu folosesc co2 pt plante , nici alte solutii pt apa .

--- pe undeva in Rahova ---

108

Re: Acvariu traditional ?

Dupa aproape 1 ani si jumatate , am reamenajat acvariul ...din pacate nu pot posta poze ...indiferent de marimea lor , error, error.....

--- pe undeva in Rahova ---

Re: Acvariu traditional ?

si eu am patit asta, cred ca are forumul o problema..............

110 Editat de Mircea G (2013-01-06 12:44)

Re: Acvariu traditional ?

...........................................................................
Daca nu s-au incarcat imaginile , restul nu are rost .

--- pe undeva in Rahova ---

111

Re: Acvariu traditional ?

Ceva noutati?

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

112 Editat de Mircea G (2013-07-13 17:44)

Re: Acvariu traditional ?

...........................................

--- pe undeva in Rahova ---

113 Editat de Mircea G (2013-07-14 09:27)

Re: Acvariu traditional ?

Nimic nou , totul este ok , am ramas la acest acvariu mic . Ideea de unul mare nu a trecut , dar nu gasesc loc pentru el

--- pe undeva in Rahova ---