Re: amd vs intel

O placa video buna pe cipset AMD este Placa video MSI Radeon HD6850 OC 1GB DDR5 256-bit, are interfata pe PCI Express 2.1, este din seria  Radeon HD 6k cu procesor grafic  Barts la o frecventa de 820 MHz si memorie de frecventa 4,4GHz de tip GDDR5. Intra-devar producatorul MSI nu este o firma de renume mondial dar nici rea nu este si pretul este in jur de 700RON (nu e chiar putin, dar daca vrei calitate...)

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

22

Re: amd vs intel

eu am gasit-o pe asta tot msi, un pic mai scumpa si nu cu mult mai buna. asta ma surprinde...

Re: amd vs intel

ai dreptate, nu e cu mult mai buna dar pretul e mult mai mare

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

24

Re: amd vs intel

cred ca pana la urma o sa raman la asta. ce zici ?

Re: amd vs intel

foarte bun. sa ai noroc de ea si bafta

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

26

Re: amd vs intel

mersi. si mersi si de ajutor si opinii smile

Re: amd vs intel

Intru si eu tarziu in discutia asta...
Din cate imi amintesc, pe undeva prin anii 90, AMD a cumparat procesoarele Alpha de la Digital. Linia asta a stat la baza procesoarelor AMD viitoare. Pe moment au avut avantajul vitezei fata de Intel ca si procesarea pe 64 de biti. Problema este ca Alpha erau RISC iar AMD a trebuit sa faca niste smecherii ca sa fie rulate programele clasice de Windows (majoritatea compilate sa mearga pe un amarat de 386 de la Intel, deci CISC). AMD avea un emulator intern...
Cam tot ce-am avut eu AMD a fost mai slabut ca performanta decat orice Intel la aceeasi frecventa. Nu a contat rating-ul deloc. Ma refer la performanta generala.
Pana acum 3 luni am folosit totusi AMD (vechiut totusi) dar am trecut de la desktop la laptop iar alegerea Intel mi s-a parut naturala (consum, racire, viteza, etc.), iar diferenta de pret nu a mai contat.