Re: un decor din ANTRACT,rezista in apa

aspi, nu te supara dar ceea ce ai vazut tu se referea la model/culoare, si nicidecum la materialul din care este facuta faianta. Vezi http://www.valeacascadelor.ro/cauta.php?keyword=faianta MODENA ANTRACIT

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

22

Re: un decor din ANTRACT,rezista in apa

O sa ma mai uit odata la   acel decor eventual o sa fac o poza,o sa vb dupa,poate ma insel eu.Ms pa pa

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

23

Re: un decor din ANTRACT,rezista in apa

Paul Hencz A scris:

din cate stiu eu antracitul e de fapt carbune de pamant de culoare neagra, cu continut mare de carbon (f. bun combustibil). Cred ca se dizolva in timp in apa dar s-ar putea sa ma insel, nu sunt chiar sigur

   
   Antracitul este folosit printre altele si ca mediu de filtrare (sub forma de pulbere), in filtrele industriale pentru tratarea apelor industriale (a nu se confunda cu carbunele activ in aceasta aplicatie!). De asemenea se foloseste ca mediu de filtrare chimica in filtrele pentru acvaristica (de asemenea a nu se confunda cu carbunele activ!). Carbunii sunt compusi din: carbon, hidrogen, azot, oxigen, sulf. Antracitul are in compozitie 90-96% carbon, din aceasta cauza nefiind nociv in acvariu.
Si, nu se dizolva in apa!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: un decor din ANTRACT,rezista in apa

bradraqua A scris:
Paul Hencz A scris:

din cate stiu eu antracitul e de fapt carbune de pamant de culoare neagra, cu continut mare de carbon (f. bun combustibil). Cred ca se dizolva in timp in apa dar s-ar putea sa ma insel, nu sunt chiar sigur

   
   Antracitul este folosit printre altele si ca mediu de filtrare (sub forma de pulbere), in filtrele industriale pentru tratarea apelor industriale (a nu se confunda cu carbunele activ in aceasta aplicatie!). De asemenea se foloseste ca mediu de filtrare chimica in filtrele pentru acvaristica (de asemenea a nu se confunda cu carbunele activ!). Carbunii sunt compusi din: carbon, hidrogen, azot, oxigen, sulf. Antracitul are in compozitie 90-96% carbon, din aceasta cauza nefiind nociv in acvariu.
Si, nu se dizolva in apa!

Sunt perfect de acord cu tine (mea culpa), stiam ca se foloseste in medile de filtrare si trebuia sa-mi dau seama deci, ca nu se dizolva in apa. In rest cred ca am si eu dreptate cu ce am spus

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

25

Re: un decor din ANTRACT,rezista in apa

am fost de m-am mai uitat o data..pooi mei scrie cva de bio... nu stiu cum antracit..:-??..nu scrie ca din asta e facut ....scrie placa de antracit pt decor (case) nu acvariu..eh infine..-??...ms

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!