21

Re: salutari la toata lumea

ms de sugestie KilleRiTzZa, dar momentan acvariul acesta mai asteapta putin. acuma am la cilcat un mic acvariu de 20l unde voi baga un baietel de betta. cand voi incepe si acvariul acesta voi tine cont si de sugestia facuta de tine

22

Re: salutari la toata lumea

Paul, nu vreau sa fac nici un fel de polemica cu tine, aici suntem pe un forum public, dar e al 2-lea post pe ziua de azi in care spui niste lucruri pe care nu le cunosti indeajuns.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

23 Editat de Paul Hencz (2011-02-05 10:53)

Re: salutari la toata lumea

bobi A scris:

Paul, nu vreau sa fac nici un fel de polemica cu tine, aici suntem pe un forum public, dar e al 2-lea post pe ziua de azi in care spui niste lucruri pe care nu le cunosti indeajuns.

Nici o problema, asa cum ai spus e un forum public si micile polemici apar chiar daca nu vrei (nici mie personal nu-mi plac, dar uneori astea fac deliciul tuturor dezbaterilor). Cat despre postarile de care aduci vorba, chiar daca nu sunt expert sau ma rog, avansat in ale acvaristicii, nu vad unde am gresit. Chiar daca sfaturile si/sau parerile mele n-au fost 100% exacte sau complete, n-au fost nici gresite, cu atat mai mult rau intentionate. Important e ca din multele sfaturi primite de la fiecare, cel care are nevoie de ele, sa poata lua ce e mai bun si mai folositor pentru el. Iar ceea ce e gresit sau incomplet sa fie completat si reparat de ceilalti colegi cu mai multa experienta.In definitiv, dupa parerea mea, asta inseamna un forum si pana la urma din greseli invata omul (si din documentare).
Sa ne-auzim cu bine.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

24

Re: salutari la toata lumea

Asa e Paul, dar am si eu o rugaminte, daca crezi ca e posibil: tocmai pentru ca nu esti inca un expert sa te limitezi in a da sfaturi incepatorilor cum ca nu e bine sa foloseasca co2 intr-un bazin plantat. ok? crezi ca se poate?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: salutari la toata lumea

bobi A scris:

Asa e Paul, dar am si eu o rugaminte, daca crezi ca e posibil: tocmai pentru ca nu esti inca un expert sa te limitezi in a da sfaturi incepatorilor cum ca nu e bine sa foloseasca co2 intr-un bazin plantat. ok? crezi ca se poate?

Foarte mare dreptate ai, o sa fiu mai atent pe viitor, cu observatia ca nu am specificat ca nu e bine sa foloseasca co2 intr-un bazin plantat, nu am recomandat din motivele enumerate mai sus, fiind un incepator (din postarile lui se intelege ca nu avea nici cea mai mica informatie legata de acvaristica), iar postul meu s-a vrut mai mult o explicatie la sfaturile colegului imi. Repet, voi fi mult mai atent pe viitor.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

26 Editat de T-Spike (2011-02-05 16:52)

Re: salutari la toata lumea

In primu rand bun veni!  :noroc  Cu totii avem de invatat !
Ti s-au dat sfaturi bune .... insa vreau sa te previn si eu in legatura cu nisipul de 2-3mm, cand il vei cumpara ... ai grija sa nu fie calcaros, vei avea probleme cu alge !
Am nisip calcaros si am destule probleme ! Abea astept reinceperea acvariului !
Si eu am inceput fara sistem co2, am cumparat pachet de plante nepretentioase  (nu au nevoie mare de co2) de la colegi si nu am avut pb cu ele, dar in shimb nu se dezvolt asa frumos ca si cum ai avea sistem co2 ! Ma uitam la plantele mele frumoase si la altora care erau crescute cu co2 ... se vedeau ca au mai multa viata fata de ale mele. de 1 saptamana mi-am trminat si eu sistem co2 si incep sa se vada rezultatele asupra plantelor big_smile!
Bun...inafara co2 care este optional docamdata si foarte scump, urmeaza iluminatul pe care nu sa specificat pana acum .
Vei avea nevoie de anumita lumina pentru a creste plantele.
Sunt neoane speciale pentru plante fata de neoanele care le cunosti si le intalnesti zi de zi ! Si aici ar trebuii sa te documentezi inainte sa incepi sa iti faci lumina in capacul acvariului !
In rest ape lipezi si sa ne auzim numa de bine cea ce este cam greu big_smile probleme vor fi , ar fi prea simpla acvaristica fara probleme  :noroc  !


Daca se poate un Admin/Moderator sa mute postul la Prezinta-te si prezinta-ti acvariul !