21

Re: salut la toata lumea din nou

T-Spike A scris:

Salut din nou .....din ce vad plantele no sa iti supravietuiasca ....din cauza luminii neadecvate pentru plante si daca ma uit bine nu ai nici pamant (dedicat acvaristicii) sub nisip ....!
De unde ai cumparat nisipul ? Te-ai asigurat ca nu este calcaros ....din cate obser eu este exact ce am si eu calcaros ...

nisipul nu este cumparat. este de la o cariera de piatra si este bazalt. voi folosi fertilizanti pt plante si lumina ce e in poza a fost pusa doar pt acea poza, luni umeaza sa cumpar droserul pt neonul de 45w aqua-glo

Re: salut la toata lumea din nou

Ar merge un autocolant pe spate. Se vede urat lambriul ala.

23 Editat de dan zichi (2011-02-06 17:59)

Re: salut la toata lumea din nou

.ceva de genul  gasesti baumax la 15-20 de lei bucatahttp://www.bilwor.com/urun/20677/vito.v … matur.html se pot lega si in serie.depinde cate doresti

24

Re: salut la toata lumea din nou

Aqua Glo e un tub de neon destul de bun dar...dar cu un randament destul de slab ,cantitate de lumina destul de mica ,cam multi K ,deci cam mult "albastru",si se "termina" destul de repede.In schimb vei avea o culoare frumoasa la pesti!

25 Editat de cipi (2011-02-07 00:48)

Re: salut la toata lumea din nou

narcis.b A scris:

Aqua Glo e un tub de neon destul de bun dar...dar cu un randament destul de slab ,cantitate de lumina destul de mica ,cam multi K ,deci cam mult "albastru",si se "termina" destul de repede.In schimb vei avea o culoare frumoasa la pesti!

multumesc pt sfat. din cauza ca deja am achizitionat tubul de neon voi pune 2 neoane la acvariu, si tubul aqua-glo il voi tine doar pt prezentarea acvariului si pestisorului din acvariu (baietel de betta).
imi poti recomanda un tub de neon pt plante? si poate un site de unde sa comand?? nu de alta dar mam saturat sa tot fug la mures sa caut acolo, ca la sighisoara vanzatoarea din petshop nici macar un betta nu stie cum arata... neonul acesta l-am ales din cauza descrierii de pe ambalaj. ms mult

26 Editat de bobi (2011-02-07 01:23)

Re: salut la toata lumea din nou

desi nu le-am folosit pe toate, eu as alege in aceasta ordine: giesemann, denerle, narva, sylvania, aquamedic, osram, jbl, jjuwel

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

27

Re: salut la toata lumea din nou

bobi A scris:

desi nu le-am folosit pe toate, eu as alege in aceasta ordine: giesemann, denerle, narva, sylvania, aquamedic, osram, jbl, jjuwel

Hai mai Bobi...chiar asa Juwelu sunt ultimele mizerii? tongue

28

Re: salut la toata lumea din nou

Nu Paul, dar sa sti ca la fostul setup am avut juwel si nu m-au impresionat deloc. Din lista de mai sus enumerata n-am folosit decit 2 feluri de tuburi: giesemann si juwel. mie nu mi=a placut la ei ca au impartit spectru in 3, deci pentru o lumina "corecta" ai nevoie de 3 tuburi.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

29 Editat de Paul Hencz (2011-02-07 10:46)

Re: salut la toata lumea din nou

cipi A scris:
narcis.b A scris:

Aqua Glo e un tub de neon destul de bun dar...dar cu un randament destul de slab ,cantitate de lumina destul de mica ,cam multi K ,deci cam mult "albastru",si se "termina" destul de repede.In schimb vei avea o culoare frumoasa la pesti!

multumesc pt sfat. din cauza ca deja am achizitionat tubul de neon voi pune 2 neoane la acvariu, si tubul aqua-glo il voi tine doar pt prezentarea acvariului si pestisorului din acvariu (baietel de betta).
imi poti recomanda un tub de neon pt plante? si poate un site de unde sa comand?? nu de alta dar mam saturat sa tot fug la mures sa caut acolo, ca la sighisoara vanzatoarea din petshop nici macar un betta nu stie cum arata... neonul acesta l-am ales din cauza descrierii de pe ambalaj. ms mult

Pentru ca ai deja un aqua-glo, il poti folosi in combinatie cu un flora-glo, eu astea doua le folosesc si sunt multumit de ele. Asta ar fi valabil binenteles daca iti incap doua neoane sub capac.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

30

Re: salut la toata lumea din nou

maine se face o saptamana de cand nu am mai bagat mana in acvariu si am hranit zilnic cat pentru 1-2 pestisori, lumina aprinsa de la 6 dimineata (atunci plec la lucru) pana la 10 seara. tot maine voi schimba si 30% din apa dupa cum scrie in "reteta" pt ciclarea acvariului.
cu toate ca e numa 1 saptamana am bagat primele 2 vietati in acvariu (2 melcisori pomacea cred, 1 sigur e dar al doilea are culoarea mai inchisa la cochilie in rest e indntic)

neonul flora-glo de care zicea Paul Hencz inca nu e in posesia mea din pacat (am batuto la cap pe vanzatoarea de la petshop toata saptamana pana sa hotarat sa faca comanda pt un neon cum vreau eu big_smile) dar va ajunge marti sper... din pacate nici autocolant albastru nu am gasit (nici macar negru...), dar am gasit carton colorat la librarie, am luat o coala A2 de carton colorat "albastru". albastru e intre ghilimele pt ca asa am cerut in librarie, dar a scos de dupa tejghea (eu eram atent la alte prostii pe acolo pana la impachetat) cartonul, impachetat frumos am achitat pretul si am plecat. acasa am constatat ca in loc de albastru e mov... am incercat cu cartonul acela dar nu imi place cum arata asa ca lam dat jos... a 2 zii merg iara la librarie sa mai cumpar o coala, de data asta albastru vanzatoarea scoate iara o coala mov. o intreb daca nu are albastru, nu mov cum e asta si ce sa vezi... nici de dinasta nu am noroc... mai caut....

poze la acvariu nu mai are rost sa pun deocamdata deoarece nu am adus schimbari importante in el, singura schimbare e cei 2 melcisori

31

Re: salut la toata lumea din nou

Ar trebui sa mai reduci din intervalul de iluminarea, chiar daca esti inca in perioada de ciclare. Rezuma`te la 8, hai 10 ore maxim.

Etiamsi omnes, sed non ego.

32

Re: salut la toata lumea din nou

chiar si 8 ore e mult cezara in aceasta perioada.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

33

Re: salut la toata lumea din nou

cipi A scris:

din pacate nici autocolant albastru nu am gasit (nici macar negru...), dar am gasit carton colorat la librarie, am luat o coala A2 de carton colorat "albastru". albastru e intre ghilimele pt ca asa am cerut in librarie, dar a scos de dupa tejghea (eu eram atent la alte prostii pe acolo pana la impachetat) cartonul, impachetat frumos am achitat pretul si am plecat. acasa am constatat ca in loc de albastru e mov... am incercat cu cartonul acela dar nu imi place cum arata asa ca lam dat jos... a 2 zii merg iara la librarie sa mai cumpar o coala, de data asta albastru vanzatoarea scoate iara o coala mov. o intreb daca nu are albastru, nu mov cum e asta si ce sa vezi... nici de dinasta nu am noroc... mai caut...

Iti recomand ca in loc de autocolant sa folosesti vopsea spray auto (se usuca repede, si se curata bine in caz ca renunti la ideea de background colorat). Cartonul nu cred ca o sa-l poti face vreodata sa arate bine, trebuie sa stea foarte bine presat pe geam, altfel se vede urat. Autocolantul la fel, daca nu este presat bine bine de tot (umezit in prealabil cu solutii de apa+sapun) se vede tot lipiciul de pe el. Cu spray rezolvi imediat si arata bestial, doar sa degresezi bine de tot geamul inainte de aplicare. Succes!

34

Re: salut la toata lumea din nou

bobi A scris:

chiar si 8 ore e mult cezara in aceasta perioada.

Eu mai am de invatat cu iluminarea, asta e realitatea. Daca stii mai bine cum merge treaba, recomanda`i colegului cat de mult ar trebui sa o reduca :fok

Etiamsi omnes, sed non ego.

35

Re: salut la toata lumea din nou

nu exista o perioada standard, o reteta de succes, dar dupa parerea mea, ar trebui sa inceapa cu 5 orre (3+2) ore /zi in prima saptamina dupa care sa creasca cu 1 ora/zi/saptamina treptat pina la 9-10 ore maxim/zi

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

36

Re: salut la toata lumea din nou

deocamdata programu asta mil permite timpul... programu de lucru e de la 6 la 16 si mam gandit ca daca tot ajung acasa la 16 cand imediat se intuneca am zis sa il las aprins pana la 22. am mai trecut ceva pe lista, o priza programabila pt a putea asigura un program decent de lumina big_smile multumesc pt sfaturi

37

Re: salut la toata lumea din nou

primul pestisor, dupa o lunga perioada in care ma uitam la acvariu plin cu apa si plante si ma intrebam cand va veni timpul pt pestisorul meu??
uite ca a venit si timpul, cred ca mam grabit putin din cauza ca acvariu a stat la ciclat doar 1 saptamana si jumatate, totusi mam gandit inainte sa iau pestisorul, ca acvariu trebuie sa stea la ciclat in functe de marimea lui, fiind un acvariu de 25 litri (atat a intrat in el cu tot cu ce contine in interior) am zis ca ar cam ajunge (sper sa nu fi gresit cu asta). si uite asa a venit acasa si brimul betta.
in zilele urmatoare voi lipi si autocolantu (am gasit intr-un sfarsit, dar de culoare neagra nu albastra cum vroiam eu)

Scuzati-mi mizeria de la suprafata apei, dar nu am mai avut rabdare sa plantez 2 plante care au iesit cand am bagat pestisorul.