21 Editat de Baracuda (2011-02-02 13:08)

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

badboy20cm A scris:

Noutati am mai cumparat aspirator de la sera pt pietris si un set de carbuni activ de la tera ,asta pana vor aduce siporax ca nu aveau.

   Scuze dar achizitiile sunt semiutile (aspiratorul) si inutile (carbunele activ). De unde pina unde, carbunele activ poate inlocui siporaxul? Cu banii cheltuiti pe aceste "mofturi", cred ca puteai realiza ceva mult mai util pentru acvariul tau.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

22

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

TweeTy A scris:

sal deci in primul rand BINE AI VeNIT .
nu comentezdecizia ta de a tine carasii dar gadeste-te la finantare ....eu sunt om de afaceri ..iar sa rin atatia carasi chiar si singuri in acvariu ....e cam scump...si nu se dezvolta frumos ....mai ales cu scalarul ala agresiv ...eu vreau sa tin 5-6 carasi singuri in acvaiu de 150l ma gandesc daca  sa las si 2 per de gurami langa ei in per intermediara reproducerii guramilor .. scz de cicaleala dar ...prefer sa ma pomenesti acum decat sa regreti mai tz

   Sper din tot sufletul (pentru binele tau) ca, in postura de "om de afaceri" te descurci mai bine decit ca acvarist. Daca ai bunavointa, mai citeste o data ce ai scris, sper ca-ti vei da seama de greseli!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

23 Editat de narcis.b (2011-02-02 12:09)

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

bradraqua A scris:

[   Sper din tot sufletul (pentru binele tau) ca, in postura de "om de afaceri" te descurci mai bine decit ca acvarist. Daca ai bunavointa, mai citeste o data ce ai scris, sper ca-ti vei da seama de greseli!

:sok  lol Experienta de viata cat si de acvarist,nu gluma!! :apl  lol  lol
Asta e partea proasta cu oglinda,nu reflecta dacat chipul...altfel...muuuulte s-ar mai sparge :stupid
PS : Radu,nu cred ca are cum!

24

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

narcis.b A scris:
bradraqua A scris:

[   Sper din tot sufletul (pentru binele tau) ca, in postura de "om de afaceri" te descurci mai bine decit ca acvarist. Daca ai bunavointa, mai citeste o data ce ai scris, sper ca-ti vei da seama de greseli!

:sok  lol Experienta de viata cat si de acvarist,nu gluma!! :apl  lol  lol
Asta e partea proasta cu oglinda,nu reflecta dacat chipul...altfel...muuuulte s-ar mai sparge :stupid
PS : Radu,nu cred ca are cum!

   Narcis, imi pare rau ca mi-am iesit din pepeni, poate omul ne-a adus la cunostinta pozitia lui sociala, fara intentia de a ne impresiona. Nu asta este problema, au mai facut-o si altii, problema este ca, suntem pe un forum de acvaristica, unde cunostintele in materie, trebuie sa aiba prioritate si sa fie dezbatute cu competenta necesara. Pozitia sociala a fiecaruia din noi nu trebuie clamata, nu intereseaza pe nimeni!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

25

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

badboy20  atat timp cat nu vei respecta un necesar minimum minimului pentru a construi  un acvariu si implicit un biotop ca pana la urma urmei asta este nu veti avansa nicicum in acest sens. vei ramane doar la stadiul de incepator si acvariul la un renume de fake. scuza limbajul dar acesta este adevarul.

cum naiba ai apa curata la cati carasi sunt acolo ?? un amic are 2 carasi in 120 de litri si toata ziua curata dupa ei.

26 Editat de sTTTk (2011-02-02 14:20)

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

iti recomand sa pastrezi maxim 4 carasi si sa imbunatatesti filtrarea deoarece o sa ai probleme cu ei; eu aveam 8 carasi in 400 litrii cu supra-filtrare si imi scosesera peri albi (sunt putin maniac cu calitatea apei).
iti mai recomand pt ei :
- aerare buna
- sa ai grija cu temperatura (vara este mortala pentru ei)

Multi vad, putini cunosc !

27

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

sTTTk A scris:

iti recomand sa pastrezi maxim 4 carasi si sa imbunatatesti filtrarea deoarece o sa ai probleme cu ei; eu aveam 8 carasi in 400 litrii cu supra-filtrare si imi scosesera peri albi (sunt putin maniac cu calitatea apei).
iti mai recomand pt ei :
- aerare buna
- sa ai grija cu temperatura (vara este mortala pentru ei)

   Gabi, poate trebuia sa amintesti temperatura maxima, admisa de carasi, poate asa vor intelege cei care-i tin impreuna cu Scalarii (din pacate multi), la ce chinuri isi supun pestii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

28 Editat de sTTTk (2011-02-02 20:58)

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

bradraqua A scris:
sTTTk A scris:

iti recomand sa pastrezi maxim 4 carasi si sa imbunatatesti filtrarea deoarece o sa ai probleme cu ei; eu aveam 8 carasi in 400 litrii cu supra-filtrare si imi scosesera peri albi (sunt putin maniac cu calitatea apei).
iti mai recomand pt ei :
- aerare buna
- sa ai grija cu temperatura (vara este mortala pentru ei)

   Gabi, poate trebuia sa amintesti temperatura maxima, admisa de carasi, poate asa vor intelege cei care-i tin impreuna cu Scalarii (din pacate multi), la ce chinuri isi supun pestii.

Bineinteles nea Radu, voi preciza ca un scalar are nevoie de o temperatura cuprinsa intre 24 si 28 grade(temperatura de depunere fiind de aproximativ 28-30 grade) , iar un caras o temperatura cuprinsa intre 15 si 18 grade(exemplare deosebite gen oranda au nevoie de apa putin mai calduta de 20-22 grade- este si temp optima pentru depunere la carasi); aceste valori fiind +,- 1 grad insa carasii cu siguranta nu se vor simtii bine la temperaturi ridicate + ca sunt pesti frumosi dar care fac multa mizerie si sunt cam ''tolomaci'' :fbr

Multi vad, putini cunosc !

29

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

grea e viata de acvarist si bussines man pe criza asta. noi sa fim sanatosi, ca de pesti cui ii pasa? :noroc

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

30

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

sTTTk A scris:
bradraqua A scris:
sTTTk A scris:

iti recomand sa pastrezi maxim 4 carasi si sa imbunatatesti filtrarea deoarece o sa ai probleme cu ei; eu aveam 8 carasi in 400 litrii cu supra-filtrare si imi scosesera peri albi (sunt putin maniac cu calitatea apei).
iti mai recomand pt ei :
- aerare buna
- sa ai grija cu temperatura (vara este mortala pentru ei)

   Gabi, poate trebuia sa amintesti temperatura maxima, admisa de carasi, poate asa vor intelege cei care-i tin impreuna cu Scalarii (din pacate multi), la ce chinuri isi supun pestii.

Bineinteles nea Radu, voi preciza ca un scalar are nevoie de o temperatura cuprinsa intre 24 si 28 grade(temperatura de depunere fiind de aproximativ 28-30 grade) , iar un caras o temperatura cuprinsa intre 15 si 18 grade(exemplare deosebite gen oranda au nevoie de apa putin mai calduta de 20-22 grade- este si temp optima pentru depunere la carasi); aceste valori fiind +,- 1 grad insa carasii cu siguranta nu se vor simtii bine la temperaturi ridicate + ca sunt pesti frumosi dar care fac multa mizerie si sunt cam ''tolomaci'' :fbr

   Multumesc Gabi, sa vedem insa, ce efect vor avea informatiile, asupra celor care incalca regulile cu nepasarea data de "pestii mei se simt excelent impreuna, mi-au spus-o chiar ei..." lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

31 Editat de iuliana-24 (2011-02-03 12:57)

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

Buna ziua
esti de apreciat Radu,in tot ce zici si tot ce faci.O mare problema o ai cand nu sti sa primesti  ce ti se da si mai ti si coada pe sus.De multe ori la cei inganfati ,nu au efect informatiile doar ce fac ei si parerea lor conteaza,faptul ca incearca sa comunice,de fapt, cred ca-si omoara timpul care-l mai are ne ocupat.


Inca ceva,eu una ma gindesc cu groaza la momentul cand ,vor depune,ce va fi acolo !(o ciorbita de peste)? :fconf

32 Editat de Edisonjohn86 (2011-02-03 14:01)

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

Nu prea am inteles eu ce vroia sa zica prin om de afaceri legat de finantare de cativa carasi dar vb aia toti romani sunt oameni de afaceri, cum au zis cei de la vacanta mare " Eram 800 de patroni in fabrica dar ne-a dat directorul afara  :omfg

Satul de Romania !!!

33 Editat de Baracuda (2011-02-03 14:46)

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

iuliana-24 A scris:

Buna ziua
esti de apreciat Radu,in tot ce zici si tot ce faci.O mare problema o ai cand nu sti sa primesti  ce ti se da si mai ti si coada pe sus.De multe ori la cei inganfati ,nu au efect informatiile doar ce fac ei si parerea lor conteaza,faptul ca incearca sa comunice,de fapt, cred ca-si omoara timpul care-l mai are ne ocupat.


Inca ceva,eu una ma gindesc cu groaza la momentul cand ,vor depune,ce va fi acolo !(o ciorbita de peste)? :fconf

   Va multumesc stimata doamna/domnisoara Iuliana, eu sint platit pe acest forum sa mentin echilibrul... lol De aceea, citeodata sint mai dur in exprimare si deranjez sensibilitatile unora. Cine vrea si mai ales cine poate, o sa ma inteleaga corect.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

34 Editat de badboy20cm (2011-05-02 16:24)

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

:acv Salutare oameni buni !!CE m-ai face-ti ?

Am achizitionat un sertarel de siporax,o pompa mica de aer .

Am acum 2 pompe de aer ,Pompa aer Resun Ac960 si inca una mica conectate la 3 perdele de aer .

CE parere aveti sa renunt la aia mica si sa cumpar inca un Pompa aer Resun Ac960???

In curand voi achizitiona inca un filtru extern jbl e 900 pt o suprafiltrare .Deocamdata am decat un jbl e 900 si schimb 40 % apa saptamanal

35 Editat de Ancistrus (2011-05-02 21:31)

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

badboy20cm A scris:

Am achizitionat un sertarel de siporax,o pompa mica de aer .
Am acum 2 pompe de aer ,Pompa aer Resun Ac960 si inca una mica conectate la 3 perdele de aer .
CE parere aveti sa renunt la aia mica si sa cumpar inca un Pompa aer Resun Ac960???

   Salut Ionut, ai bagat in acvariu 3 perdele de aer? Am inteles ca vrei sa ai in 180 litri 11 carasi (chestie care o sa-ti treaca odata ce vor creste pestii)... dar care este treaba cu perdelele de aer? Mie sincer mi se par groaznice... cu bulele alea agitand apa inutil, in fine deci de la inceputul topicului pana acum noutatile sunt ca ai umplut acvariu de "perdele"? lol, pune o pompa de apa (powerhead) sa valureasca suprafata apei din acvariu daca simti ca nu te ajuta debitul filtrului extern, in felul asta oxigenezi bine si nu cu pompe de aer+perdele, si asa poate mai reusesc si pestii aia sa inoate si nu sa fie "amestecati" de vreun tsunami de bule. Te rog sa pui o poza (sau de ce nu 2-3), chiar sunt curios cum arata un acvariu cu 3 perdele de aer :omfg

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

:noroc  vad ca nu ii deranjeaza ,,,m-ai mult ii deranjeaza acel filtru intern care totusi face un mic curent in apa si nu le place sa inoate contra .

Noutati nu am altceva:D serios,,,pot sa zic ca le schimb 40 % apa saptamanal ,