Re: acvariu in formare

Asa cum spunea si "laum" tetrtecurile din ultimele luni au mari probleme de etansare, noi am renunt de ceva vreme la ele in dauna celor de la JBL.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: acvariu in formare

mi-am mai luat zilele astea 25 kg pietris de granulatie 1-2mm o punga de jbl aquabasis plus de 6 kg si 5 kg de pietris negru 2-3 mm ce spuneti imi ajunge punga de jbl pt substrat?
va multumesc

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: acvariu in formare

iti recomand inca o punga

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

24 Editat de broschi526 (2009-06-29 23:05)

Re: acvariu in formare

am cumparat de curand o radacina de mar speciala pentru acvariu  din hornbach  am pus de 2 ori apa clocotita peste ea si a iesit umpic de culoare (nu am un recipient asa de mare ca sa o pun la fiert)si acum a bagat-o intr-un acvariu mai vechi si am de gand sa o las 2 saptamani are o zi de cand sta in apa si nu a ingalbenit apa.ce spuneti am procedat corect,trebuie sa mai pun sare in apa sau albastru de metil?
stima

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: acvariu in formare

nu trebuie sa mai pui nimic in apa laso asa in acvariu si vezi cum se comporta.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: acvariu in formare

k mersi

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: acvariu in formare

mi-am mai luat un incalzitor tetratec ht150, de fat eu vroiam un jbl dar nu am gasit pe nicaieri in brasov.foloseste cineva tetratec?ce parere aveti despre el?
stima

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: acvariu in formare

pentru moonlight incearca asa ceva...e cel mai bun...am incercat toate variantele pana sa ajung la el...e vreo 40 lei /buc si are 20 led-uri albastre...eu am pus 3 si se vede super noaptea

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: acvariu in formare

...asta este rezultatul...iti mai trebuie 1 transformator de 12 V...gasesti oriunde si e 10-20 lei

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: acvariu in formare

inainte sa pui substratul din punga mare incearca sa pui si asa ceva...vreo 3 cutii...sa ramana vreo 3-4 mm uniform pe fundul acvariului...si daca iti permiti ia si un incalzitor de substrat...de la jbl e vreo 200 lei dar e f bun pentru plante

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: acvariu in formare

...incalzitorul de substrat(cablurile alea) si stratul de florapol concentrat

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

Re: acvariu in formare

broschi526 A scris:

mi-am mai luat un incalzitor tetratec ht150, de fat eu vroiam un jbl dar nu am gasit pe nicaieri in brasov.foloseste cineva tetratec?ce parere aveti despre el?
stima

Jbl are sediul in Brasov, iar magazinul de prezentare este chiar langa gara.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: acvariu in formare

yikes na ca nu stiam de magazinul ala
mersi si toata stima

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

34 Editat de broschi526 (2009-06-30 18:39)

Re: acvariu in formare

super faina chestia aia cu leduri,pe ce site as putea gasi asa ceva?
va ,ultumesc mult pentru sfaturi
stima

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: acvariu in formare

fratilor ajutati-ma si pe mine,am luat o radacina din hornbach de vreo 3 luni si a tot stat in apa de atunci si tot iese tanina din ea am lasat-o si de patru ori in apa fiarta problema este ca nu am un recipient asa mare sa o fierb,dar totusi are trei luni de cand sta in apa,ce sa-i mai fac?
stima

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

36

Re: acvariu in formare

Orice buturuga lasa tanin la inceput. Esti sigur ca este special pentru acvaristica? Astea nu trebuie fierte. Adica pe ale mele din Hornbach nu le-am fiert. Daca nu ai pus-o inca in acvariu, o poti pune deja. Apa o sa prinda o tenta galbuie, dar in timp, cu schimburi de apa saptamanale (20-30% pana la 50%) o sa se limpezeasca.

Re: acvariu in formare

da sunt sigur ca este pentru acvaristica,chiar am intrebat si acolo si mi-au aratat si alte tipuri de radacina care nu erau pt acvariu erau pt terariu.o sa ma risc sa o bag in acvariu.
mersi de sfat

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: acvariu in formare

radacina cu pricina

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

39

Re: acvariu in formare

Bag-o fara grija. In timp se stabilizeaza.

Re: acvariu in formare

va salut.mi-am luat un filtru extern jbl e900 si am vazut ca printre materialele filtrante nu are si perlon si as vrea sa-i pun.la ce compartiment ma sfatuiti sa pun perlonul?
stima

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp