41

Re: Primul acvariu facut de mine:D

froda A scris:

nimeni ?:(

Ba da! Eu! tongue
Ei bine, e destul de simplu, cel putin dupa prima experienta (de amorsare ma refer). Cred ca ar fi mai simplu sa comunicam pe mail, asa iti pot trimite si schema cum poti face un filtru extern... (marian_discus@yahoo.com). Daca nu, iti pot expllica si pe forum.

42 Editat de froda (2009-06-04 18:02)

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Sincer cred ca ai ajuta pe multi daca ai publica si pe forum. Sau pot pune eu cu acordul tau tongue (froda23@gmail.com dar cred ca ar fi mai bine sa vorbesti cu prietenul meu foravis25@gmail.com sau "foravis_25" yahoo mesenger big_smile)
Multumesc

I reject your reality and substitute it for my own !

43

Re: Primul acvariu facut de mine:D

problema mare...cand am ajuns aseara in academie mi-am gasit acvariul plin de alge...sau ce-o fi aia...era plin geamul de abia mai vedeai, pietrele plantele filtrul nici nu mai picura apa, pana si pe pesti era nenorocita. Bineinteles ca m-am speriat si am inceput sa scot tot de acolo si am spalat tot...cat de bine am putut...ca sa nu mai zic k aveam si subtrat pt plante si l-am scos cu tot ku pietris si am spalat bine...pe plante inca mai sunt urme...si sunt sigura k nici de pe pietris nu s a luat de tot.Problema este k am pus apa de la robinet pestilor , adik cu clor si destul de rece...am incalzit o cu un fierbator asa orientativ...sa nu fie bocna...dar pana am spalat io toate alea tot au stat in apa rece...Par sa supravietuiasca pestisorii orikum si intrebarea mea e : De unde si din ce cauza apare alga aia nenorocita???si kum scap de ea pe viitor daca mai patesc...

I reject your reality and substitute it for my own !

44

Re: Primul acvariu facut de mine:D

asa arata acvariul acum dupa ce l-am spalat! inainte nu l-am mai pozat k m-am speriat si am incepu sa scot din el:D

I reject your reality and substitute it for my own !

45

Re: Primul acvariu facut de mine:D

scalarii(poze un pic mai d ecalitate:D)

I reject your reality and substitute it for my own !

46

Re: Primul acvariu facut de mine:D

smile

I reject your reality and substitute it for my own !

47

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Iar mi s-a format nenorocita aceea de alga in acvariul mic ,cel de 36litri.Saptamana trecuta mi se arsese neonul si le-am lasat 3 zile cu o lampa de birou.Am inteles dc.Acum insa am 2 neoane de 12 W fiecare si nu vad care e problema.Am spalat acvariul complet lunea trecuta si am schimbat vineri inainte sa plec un sfert de apa si am spalat si filtrul din nou ca sa nu am probleme si aseara cand am venit din nou incepuse sa si faca loc.Nu asa multa ca data trecuta dar era.Plantele s-au dezvoltat foarte frumos si au crescut incredibil de mult in 3 zile cat am fost plecata dar a crescut si alga:D Mai astept pareri ...

I reject your reality and substitute it for my own !

48

Re: Primul acvariu facut de mine:D

a...si de mancare dau pestisorilor de 3 ori pe zi cate putin si lumina o las aprinsa de la 7.00-7.30 pana la 00.00.E prea mult?

I reject your reality and substitute it for my own !

49

Re: Primul acvariu facut de mine:D

asa arata acum .Ca sa vedetzi ca plantele mi-au crescut frumos.

I reject your reality and substitute it for my own !

50

Re: Primul acvariu facut de mine:D

smile

I reject your reality and substitute it for my own !

51 Editat de boogie (2009-06-16 20:34)

Re: Primul acvariu facut de mine:D

..lac rezistent la apa? Nu este chiar ceea ce ii trebuie unui acvariu. Pe decor trebuie dat cu vopsea pe baza de rasina. Lacul rezistent la apa poate o sa fie bun pentru protectia decorului insa nu stiu cat de buna va fi in timp pentru pesti..
Iar cu lumina, majoritatea recomanda 10-12 ore de lumina pe zi.

52

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Decorul despre care vorbesti e la acvariul de 200L. De o luna de zile n-au avut nimic pestii, nu mi-au murit decat cativa neoni din cauza gris-ului. Decorul a rezistat spre bucuria mea, lacul e la fel ca-n prima zi. Nu recomand modalitatea asta de fabricare a unui decor dar se poate daca ai rabdare vreo luna sa-l faci (cam atat a durat la mine big_smile). Lacul a stat cateva zile la uscat, dupa aceea am schimbat apa de vreo cateva ori inainte sa-l pregatesc pentru pesti.

I reject your reality and substitute it for my own !

53

Re: Primul acvariu facut de mine:D

mariane? problema mare.Unde gasesc si eu sa cumpar bureti pentru filtru? Prin practiker,obi,bricostore nu am gasit nimic iar la petshopuri bucatele destul de mici si scumpeee:D
ps:poate stie si altcineva nu numai marian:)

I reject your reality and substitute it for my own !

Re: Primul acvariu facut de mine:D

cu siguranta gasesti in hornbach, sunt bureti de la JBL

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

55

Re: Primul acvariu facut de mine:D

asa as fi vrut sa nu zicetzi hornbach...pt k eram in piteti si voiam sa gasesc ceva aici...dar daca numai akolo sunt,...o sa fac un efort sa ajung... sper ca sunt ceva mijloace de transport in comun pana akolo.

I reject your reality and substitute it for my own !

56

Re: Primul acvariu facut de mine:D

In vreo luna ma voi muta si voi aduce impreuna amandoua acvariile .Cel de 200 l si cel de 36l (+2 mici de vro 10 l unul plin cu pui de molly).Am in amandoua urmatoarele : 25 neoni,5 scalari,25 molly,2 gurami albastri si unul rosu,10 sanitari(diferiti 2 cate 2),10 zebre ,6 filighera,o ventuza(una a disparut subit),o pereke guppy,si vreau sa ii separ corespunzator.Astept sfaturi.As vrea sa ramana in cel mare scalarii cu neonii... si mai cu ce ar putearamane?
PS: nu prea am de gand sa renunt la vreun pestisor sau o specie.Eventual o sa mai cumpar:D

I reject your reality and substitute it for my own !

57

Re: Primul acvariu facut de mine:D

O intrebare: Am cumparat ieri 5 exemplare din aceasta specie pe care nu o cunosc...dacaati putea s ama ajutati.

I reject your reality and substitute it for my own !

58

Re: Primul acvariu facut de mine:D

nici acest peste nu stiu ce este.cel mai portocaliu cu o dungulita ,din mijloc.

I reject your reality and substitute it for my own !

59

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Buna. Acel peste sau acele exemplare pe care le-ai cumparat se numec xifo. Cred k sunt inruditi cu moli si plati.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

60

Re: Primul acvariu facut de mine:D

si nici acestia cu puncticele albe pe coada si apripioare

I reject your reality and substitute it for my own !