121 Editat de Ancistrus (2011-03-22 22:36)

Re: Caras cu dropsy

Noroc ca este un supravietuitor... a supravietuit bolii ca sa ramana in peisajul ala cu pietris albastru+broscute, si cu plantele alea verzi-plastic-kitsch... va supravietui si decorurilor tale sunt sigur :fok

122

Re: Caras cu dropsy

:apl dc esti man asa raw poate sarbatoresti si animalu ...a 2a nastere :acv lasa omu sa se bucure ...sincer eu ma bucur nu cred ca aveam atata rabdare ...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

123

Re: Caras cu dropsy

Pot sa spun in apararea lui ca asta e tot ce  poate face.Si eu am carasi si "pasc"orice e verde si viu,oricat am primit asigurari de la vanzatori ca planta e amara si nu o mananca nici un caras.Si atunci,ce sa  faci,sa lasi asa gol?Si dc mai pune si pietris natur arata mai saracacios fara plante.
  Trebuie sa se ascunda si ei dupa ceva,nu?
  Eu am pus nisip verde ca sa suplinesc lipsa de verdeata ,iar pt sanitari,in loc de chestii de plastic am confectionat "casute"din nuci de cocos.Arata bine si le place.Am si o buturuga frumoasa de mopan.
   Cred ca important e sa-i placa lui si,cel mai important,sa fie apa curata si pestii sanatosi.Cine suntem noi sa comentam gusturile cuiva?Omul nu a participat la concurs,a vrut doar pesti sanatosi si a manifestat bunavointa,a invatat multe despre ingrijirea micilor prieteni.
              Hai sa apreciem asta si sa ne bucuram pt pestisorul lui!

124 Editat de cosmin76 (2011-03-23 14:49)

Re: Caras cu dropsy

Multumesc tuturor pt tot!
Accept orice comentariu pozitiv sau negativ.

Eu consider(am dreptul acum),ca am facut totusi destule pt ei.
NU am stat cu mainile in san sa astept sa lupte singur sau sa vad ce o fii maine poimaine.
Am cumparat destule tratamente..continui tratamentul cu Bakto Tabs cel putin o luna pana se termina...schimb apa la 4 zile...bacterii,declorinatoare de firma,curatenie,etc.
Ce pot sa fac mai mult?

La oameni,daca o duc in lux si viata de calitate,nu se imbolnavesc deloc? Hai sa fim seriosi....fac boli ca si cei mai amarati.

Nu vroiam sa scriu asta,dar de ce nu: in petshopul de unde ma aprovizionez in general,a intrat o familie cu un copil de 4-6 ani. Acel copil a inceput sa urle exact ca un dement(scotea niste urlete de te inspaimantai).....ca el vrea pestele ala,si pe ala colorat si celalalt.
Taica-su,ca sa scape a zis ca ii ia,desi nu avea acvariu acasa.
Vanzatorul(ca nu pot spune altfel),a zis ca ii poate pune intr-un borcan,si sa le schimbe apa(atat a zis).
  Tot sotia(tot femeia a gandit ) a intervenit si a incercat sa ii explice copilului ca ii chinuie si ii omoara. Din pacate a inceput si mai rau sa faca,pur si simplu l-au scos din petshop de picioare si de maini. Batea cu mainile si pumnii in acvarii.

  Cine  e de vina? Parintii sau vanzatorii care mureau de ras dupa ce au plecat?


O zi buna si scuze de aceasta interventie!!

125

Re: Caras cu dropsy

roxi31 A scris:

Pot sa spun in apararea lui ca asta e tot ce  poate face.Si eu am carasi si "pasc"orice e verde si viu,oricat am primit asigurari de la vanzatori ca planta e amara si nu o mananca nici un caras.Si atunci,ce sa  faci,sa lasi asa gol?Si dc mai pune si pietris natur arata mai saracacios fara plante.
  Trebuie sa se ascunda si ei dupa ceva,nu?
  Eu am pus nisip verde ca sa suplinesc lipsa de verdeata ,iar pt sanitari,in loc de chestii de plastic am confectionat "casute"din nuci de cocos.Arata bine si le place.Am si o buturuga frumoasa de mopan.
   Cred ca important e sa-i placa lui si,cel mai important,sa fie apa curata si pestii sanatosi.Cine suntem noi sa comentam gusturile cuiva?Omul nu a participat la concurs,a vrut doar pesti sanatosi si a manifestat bunavointa,a invatat multe despre ingrijirea micilor prieteni.
              Hai sa apreciem asta si sa ne bucuram pt pestisorul lui!

   "cel mai important,sa fie apa curata si pestii sanatosi" -  din pacate singura fraza demna de luat in seama. In rest, toate erorile si ezitarile le pun pe seama lipsei de cunostinte, in ceea ce priveste modul de aranjare a unui set up onorabil, din care sa lipsesca artificialul.
   "Cine suntem noi sa comentam gusturile cuiva?" - domnisoara, suntem tocmai cei indreptatiti s-o facem, altfel fiecare din noi si-ar pastra pentru intimitatea personala acvariile, nu le-ar mai face publice pe forum si ar fericiti pina la adinci batrineti, cu ideea ca au un acvariu perfect. Dupa parerea ta, fenomenul "critica" ar trebui sa dispara? Critica de film, de moda, de arta, etc.?
   O sa introducem o regula, conform careia, acvariile nu pot fi comentate, decit daca participa la concursuri. lol In felul asta putem elimina si multe rubrici devenite inutile, dupa pararea ta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

126

Re: Caras cu dropsy

cosmin76 A scris:

Multumesc tuturor pt tot!
Accept orice comentariu pozitiv sau negativ.

Eu consider(am dreptul acum),ca am facut totusi destule pt ei.
NU am stat cu mainile in san sa astept sa lupte singur sau sa vad ce o fii maine poimaine.
Am cumparat destule tratamente..continui tratamentul cu Bakto Tabs cel putin o luna pana se termina...schimb apa la 4 zile...bacterii,declorinatoare de firma,curatenie,etc.
Ce pot sa fac mai mult?

La oameni,daca o duc in lux si viata de calitate,nu se imbolnavesc deloc? Hai sa fim seriosi....fac boli ca si cei mai amarati.

Nu vroiam sa scriu asta,dar de ce nu: in petshopul de unde ma aprovizionez in general,a intrat o familie cu un copil de 4-6 ani. Acel copil a inceput sa urle exact ca un dement(scotea niste urlete de te inspaimantai).....ca el vrea pestele ala,si pe ala colorat si celalalt.
Taica-su,ca sa scape a zis ca ii ia,desi nu avea acvariu acasa.
Vanzatorul(ca nu pot spune altfel),a zis ca ii poate pune intr-un borcan,si sa le schimbe apa(atat a zis).
  Tot sotia(tot femeia a gandit ) a intervenit si a incercat sa ii explice copilului ca ii chinuie si ii omoara. Din pacate a inceput si mai rau sa faca,pur si simplu l-au scos din petshop de picioare si de maini. Batea cu mainile si pumnii in acvarii.

  Cine  e de vina? Parintii sau vanzatorii care mureau de ras dupa ce au plecat?


O zi buna si scuze de aceasta interventie!!

Parintii sunt imbecili de doua ori: prima data ca nu si-au educat copilul, a doua oara ca au ezitat, inainte sa ia masurile care se impuneau!!!!! Ma gindesc ca astfel de copii, devin citeodata useri pe forumuri de acvaristica si se comporta asa cum au fost educati.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

127 Editat de Ancistrus (2011-03-23 15:18)

Re: Caras cu dropsy

cosmin76 A scris:

Multumesc tuturor pt tot!
Accept orice comentariu pozitiv sau negativ.

Eu consider(am dreptul acum),ca am facut totusi destule pt ei.
NU am stat cu mainile in san sa astept sa lupte singur sau sa vad ce o fii maine poimaine.
Am cumparat destule tratamente..continui tratamentul cu Bakto Tabs cel putin o luna pana se termina...schimb apa la 4 zile...bacterii,declorinatoare de firma,curatenie,etc.
Ce pot sa fac mai mult?

La oameni,daca o duc in lux si viata de calitate,nu se imbolnavesc deloc? Hai sa fim seriosi....fac boli ca si cei mai amarati.

Am apreciat lupta care ai dus-o cu boala caraselului, dar ce nu inteleg este de ce continui sa-l tii in acel decor artificial... sincer eu as scoate tot de acolo, as vopsi spatele acvariului si baza cu negru, si as avea un adevarat acvariu in care-mi pot admira caraseii, acvariu dedicat pestilor, si nu peisajelor sau decorurilor. Deci concluzia mea este ca tie chiar iti place nisipul ala colorat (care sigur este mai scump ca un nisip natural quartz wink), broscuta aia si plantele de plastic, fapt pentru care ma retrag din discutie, si sa ma scuzi daca te-ai simtit jignit :sok

128

Re: Caras cu dropsy

Stai linistit,nici tu nici altcineva nu m-au facut sa ma simt jignit.
Eu am inceput sa scriu,recunosc,din cauza caraselului bolnav. Desi,citeam de mult timp acest forum.
Dar imi este greu sa ii las intr-un acvariu gol,fara nimic in el.
Ca si cum un om ar sta intr-o garsoniera fara nimic in ea.

129

Re: Caras cu dropsy

cosmin76 A scris:

Stai linistit,nici tu nici altcineva nu m-au facut sa ma simt jignit.
Eu am inceput sa scriu,recunosc,din cauza caraselului bolnav. Desi,citeam de mult timp acest forum.
Dar imi este greu sa ii las intr-un acvariu gol,fara nimic in el.
Ca si cum un om ar sta intr-o garsoniera fara nimic in ea.

   Din toate discutiile asta ai retinut tu? Ca trebuie sa-l tii neaparat intr-un acvariu gol-golut? Aceea a fost o recomandare, una din posibilitati, nu reteta unica. Reteta unica s-a referit la artificialul din acvariul tau, care oricum ii face mult mai rau, decit un acvariu gol!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

130

Re: Caras cu dropsy

Acum, pentru ca pestele s-a insanatosit, cred ca putem nitel la deviem de la subiect..
Ref la carasi - am un carasel cam de vre-o 4 ani. Face parte dintr-un lot de vre-o 200 de bucati luate pe atunci. Asta saracu a ramas mic , corpul are cam 3 cm diametru (Ryukin auriu) si nu mai creste, a imbatranit mic. a ramas la mine pentru ca nu l-a vrut nici un client.. Il tin intr-un acvariu comunitar cu mai multe specii (cory, xipho, Sae) -- acvariu cam de 50 -55 l. Filtru Hang-on. Interesant e altceva, in acvariul ala am plantat de fiecare data "resturile" ramase de la piata (valisneria, cateva soiuri de Cryptocorine, alternathera etc) - si culmea, caraselul s-a obisnuit sa NU devasteze plantele. La inceput imi rodea plantele, dar eu insistam sa le schimb de fiecare data. Practic i-am introdus in acvariu mult mai multe plante decat ar fi putut el sa haleasca. Acum aproape ca nici nu mai are probleme cu plantele, isi vede de treaba lui pe acolo, plantele cresc nestingherite.

131 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:44)

Re: Caras cu dropsy

:fmad

132 Editat de Gabii (2011-03-25 11:50)

Re: Caras cu dropsy

Acvariul cu channa- e ...simplu.
Pana mai gasesc cativa channa- ca sa fac o pereche - il tin singur intr-un acvariu steril - de vre-o 45 -50 de l. O simpla piatra de aerare, 2 -3 ghivece de plante (de-alea pe care le tot plimb prin piata duminica - eleocaris ) si vre-o 3 -4 fire de Valisneria gigantea pe care le las sa pluteasca cum vor ele..
Am mai pus 3 -4 pietroaie obisnuite (deci nu lav asau alte chestii).
Si din balta (am omis pana acum - in curte in urma cu 6 ani am escavat o balta cam de 25 / 10 pe panza freatica unde am caras obisnuit si crap cteno, oglinda si crap romanesc - da une au tot venit rate salbatice si mi-au adus niste pestisori care nu cresc mai mari de 5 cm- aia s-au inmultit ca sobolanii, cand bag plasa adun cu zecile de mii fara nici un fel de exagerare) - din balta asta ma aprovizionez cu pestisori de-stia mici, sticleti el zi eu, pe care ii pun in acvariu la channa.. ca sa nu se plictiseasca saraca. sta toata ziua si leneveste intre frunzele de valisneria, de multe ori o vad cum sta jumate complet iesita din apa, pur si simplu leneveste sau isi face siesta. Nu prea ataca in prezenta mea, dar vad ca dispar sistematic din sticleti.
Nu pot sa o tin in acvariu cu substrat, pentru ca face multa mizerie, practic mananca hrana vie, multa proteina, multe fecale, apa se tulbura , trebe sa aspir cam la 3 zile. Nu ii bag filtru ca nu-i place, plus c anu are nevoie de multa oxigenare, sta si respira la suprafata (cica rezista mult si bine fara pic de apa).
Cam atat despre channa. poate la unii nu le place ideea de a tine peste rapitor in acvariu, eu am tinut timp de 3 ani clarias batrachus albino.. da s-au facut ca porcii de mari si am renuntat la ei. Iar pestisorii aia de la mine din balta sunt chiar invazivi, trebe sa ma scap cumva de ei pentru ca imi halesc toate icrele de la crapi si carasi. Plus c adepun cam o data pe luna, deci rata lor d einmultire depaseste orice imaginatie. Daca ar fi cunoscuti ca pesti de acvariu- probabil caacum eram un bogatan cu burta mare si cu jeepan la poarta.

133 Editat de cosmin76 (2011-05-21 22:31)

Re: Caras cu dropsy

Buna ziua tuturor,

Stiu ca nu postez unde trebuie,dar doresc sa aflu ceva.
Cei doi carasei ai mei sunt ok,zburda si isi baga nasul peste tot.
Azi de dimineata am observat ceva.....cel fost bolnav,se tot tine dupa celalalt....il "miroase si ciupeste" sa zic asa de fund.  Il urmareste prin acvariu,peste tot.
E de bine,de rau?

Multumesc!!

Revin tot eu cu raspunsul.....au depus si nu stiu ce sa fac acum...sunt pt prima data bunic smile)...continua sa o fugareasca si ea depune incontinuu.

Acum cateva luni avea dropsy si acum se pregateste sa devina tata smile)...deh,vitaminele si sera bactotabs smile)

134

Re: Caras cu dropsy

Buna seara DRagii mei ,scuzati-ma de offtopic dar vreau sa multumesc lui iuliana-24 si Lucia pt detaliile si incurajarile date colegului cosmin.

Vreau sa spun ca si eu am o problema de ceva timp (1-2-3 luni) cu 2 dintre caraseii mei ,m-ai exact 1 care a devenit ff apatic,retras si are probleme cu vezica(sta intr-o parte),sau o boala bacteriana ,cel de al doilea avea o tumoare pe codita de ff mult timp iar de vreo 4-5 zile pe acea tumoare i-au aparut pete negre si are probabil inceput de dropsy sau probabil ca acea tumoare este m-ai degraba ceva bacterian,are solzii sbarliti dar nu exact asa de rau ca si colegul cosmin,dar nu neaparat solzii sbarliti pot insemna ca e 100%dropsy.
Cu ajutorul iuliana-24 pe pm,care m-a sfatuit si invatat ,am incercat sa le aduc caraseiilor un trai m-ai bun,am inceput de 1-2 luni sa schimb apa 70% in fiecare saptamana,le tin post negru 1 zi pe saptamana ,le dau 1 zi pe saptamana diverse legume fara a da altceva.

De ieri am inceput sa caut iar ceva referitor la ce am si eu ,,si iata ca am gasit acest topic din care am invatat cate ceva ,m-ai ales din spusele LUCIei cand spunea de pestisorul NEMO.
  Am inceput si eu de ieri tratament cu back to pour direct ,avand acvariu de 180-200 l am pus 4 pastilute in el ,asta ca sa fiu sigur ca nu sunt si altii infectati de vreo bacterie .
  CEl cu inceput de dropsy a fost retras in alt acvariu sanitar si este la randul lui tratat cu Back to pour direct.l
  Ieri seara am hranit pesti cu back to tabs,dar fiind m-ai multi si pt ca unii nu apucau sa pape ,i=am hranit eu separat pe fiecare.
Pestisorul care sta retras si apatic,problematic cu vezica,l-am hranit fortat ,adica l-am luat in paletuta si i-am dat ca un bebel sa pape ,putin cate putin,l-am lasat iar in apa  ,iar in final a reusit sa manance 1 pastila de backt to tabs .AM decurs la aceasta modalitate fiinca nu m-ai reactiona cand dadeam mancare,nu apuca sa manance chiar daca el ar fii vrut .
   ACelasi lucru l-am facut si la cel cu asa zis dropsy si tumoare,l-am hranit fortat .
  Asta seara vreau sa va zic ca dupa parerea mea back to tabs chiar si-a facut efectul la acel pestisor apatic si cu vezica ,in ce sens ,cand am dat iar la toti sa  pape back to tabs,alerga de nebun si el asa cum poate ,zgarma in pietris dupa mancare ,iar din ce am urmarit eu m-ai mult ,este m-ai activ ,lucru care nu se intampla pana ieri .Cat despre al doilea nu ma pot pronunta inca ,astept sa vad rezultat in 2-3 zile.

Voi continua tratamentul pana fac 5 zile cu back to pour direct si voi continua hranirea lor cu back to tabs ,chiar si la cei doi cu hranirea fortata .

REferitor la acvariu si dotarea lui ,informativ pt a stii si in ce conditi stau

180-200 l acvariu
filtre 1buc FIltru extern JBL E900 si 1 buc FIltru intern Eheim Aquaball 180
Pompa aer Resun Ac9603 si inca o pompa Resun m-ai mica
temp 25-26 grade pe timpul nopti ca acum ,iar ziua merg continuu 2 coolere maricele montate pe capacul acvariu aproape pe luciul apei iar temp e cu cel putin 1-2 grade m-ai mica .

135

Re: Caras cu dropsy

Salut,

Bafta multa cu caraseii tai!!
Sa stii ca rezultatele nu se vad intotdeauna imediat. Baktotabs eu le-am dat chiar mai mult de o luna. Dupa aceea s-au invatat cu pastilele alea,bataie pe ele ce era.
  Acum zilnic le dau altceva,am mancare zi de la Hikari si de la SERA si JBL...in fiecare zi de la fiecare. O zi,bineinteles pauza + una cu legume smile)
  Al meu saracu era "varza rau",dovada pozele de pe forum.
Acum deja e tatic sa spun asa,au depus odata.
CArasii sunt pesti rezistenti,iti dai seama ca ceva sa intamplat in acvariu de s-au inbolnavit!
  Apa schimbata cat mai des....cheia marilor succese....mai ales pe caldurile astea.
  Ai mei implinesc azi exact 10 luni de cand ii am !

136

Re: Caras cu dropsy

Mersi

Vreau sa zic ca cel mic care sta intr-o parte ,are excrementele maro ,deci ok ,a inceput sa manance si el singurel .
o intrebare pt lucia si cei ce stiu

Daca el sta intr-o parte ,deci problema cu vezica ,sunt sanse ca sa isi revina la normal ,adica sa nu m-ai stea asa ?A inceput sa manance singurel ,excrementele sunt maronii dar inca sta intr-o parte .

CEl cu asa zisul Dropsy ,de vreo 2 zile observ ca solzii nu m-ai sunt zbarliti decat foarte putin ,asta inseamna ca tratamentul isi face treaba .

VOi continua tratamentul cu back to pour direct si back to tabs,inca 1 saptamana iar apoi revin la normal .

Alte pareri ?

137

Re: Caras cu dropsy

Pfuuuuiii!

N-am putut sa intru pe forum mai repede, si-mi pare rau...

Te-ai grabit putin badboy!
Iti multumesc frumos pentru aprecieri, dar se pare ca ai cam citit printre randuri...

Daca ai tratat acvariul mare cu Baktopur Direct... l-ai deciclat.
Acest antibiotic, eficient pentru pestisori, din pacate nu stie sa deosebeasca bacteriile bune din filtru de cele rele care cauzeaza boli.

Asta este prima problema...

A doua problema este faptul ca eu, pe parcursul tratamentului cu Bakotpur Direct, nu hranesc pestii DELOC!

Te rog, sa faci si tu la fel.

Daca ai cumparat, Bakt. Dir. inseamna ca ai primit in cutie si niste instructiuni de folosire. Acestea trebuiesc respectate cu sfintenie! Medicamentele nu sunt jucarii, si uneori pot face mai mult rau decat bine.

TRATAMENTUL CU BAKTOPUR DIRECT DUREAZA 3 ZILE!

Abia la sfarsitul celor 3 zile de tratament, se incepe cu hrana, si de obicei doar jumatate de portie de hrana in prima zi.
Tot la sfarsitul tratamentului, se face obligatoriu schimb de 50% din apa, si se foloseste obligatoriu Sera Aquatan si Sera Nitrivec, fiindca bacteriile bune.... trebuie sa se refaca. In timpul schimbului de apa, trebuie sifonat cat mai bine fundul acvariului, de orice materie poluanta.

Apoi timp de vreo 4 saptamani se urmaresc parametrii apei,se fac schimburi de apa, mai mici si dese.
La schimbul de apa se foloseste obligatoriu Sera Aquatan sau produs similar, de cat mai buna calitate + Sera Nitrivec pentru volumul de apa inlocuit. (Eu recomand de la Easy Life - Fluid Filter Medium).

Daca consideri ca pestisorii, nu si-au revenit de la tratamentul cu Baktopur Direct, abia atunci ii hranesti in exclusivitate cu Bakto Tabs, timp de minim 10 zile, dimineata si seara.

Iti doresc multa bafta!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

138

Re: Caras cu dropsy

Hmmm.. e greu de spus daca isi va reveni cel care sta intr-o parte...
Depinde de cat de grav ii este / i-a fost afectata vezica, dar inainte...
Chiar as vrea sa vad  o poza de ansamblu cu acvariul, si cu cei doi bolnaviori.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

139

Re: Caras cu dropsy

Buna seara LUcia.

I-am hranit din a 2 zii ,dar doar cu cateva pastile de back to tabs.
Nu am gasit sa cumpar in intervalul acela de timp ,o cutie de back to pour direct,asa ca nu am avut mare lucru instructiuni,decat ce am m-ai gasit pe ici colo.Am cumparat decat 10 tablete .

Am inceput sa le dau back to tabs in a 2 zii dar ff putin ,nu am stiu ca trebuia din a 3 zii .

Dupa zilele cu tratament ,da am sifonat pietrisul si schimbat circa 60-70% din apa .

Eu unu tin apa in bidoane de 10 L ,descoperite si stau la decantat m-ai bine de 3 zile ,avand circa 20-30 bidoane si nu duc lipsa .

Inca o informatie pretioasa de la tine Sera Aquatan...si Sera Nitrivec....o sa le cumpar si eu sa vad cum se comporta cu ele .

Referitor la cel cu vezica ,nu a m=ai avut probleme in trecut  legat de vezica,doar din ce vazuse-m eu ca era cam retras fata de ceilalti ,inota si se misca ca un peste normal.Am incercat de pe atunci cu mazare ,legume nu a dat rezultate.

Acum am vazut asa la el ,in afara ca sta numai si numai intr-o parte ,excrementele au culoare maronie,burtica lui e putin m-ai unflata intr-o parte,defapt exact cu partea care pluteste,iar acum de cand este in tratament  pe acea parte ,cativa solti din zona aceea sunt putin sangerii.

Acum cel cu asa zisul dropsy,de cand a fost la tratament ,astazi aproape nu m-ai are nici o parte a corpului cu solzi sbarliti ,are doar un ochi m-ai unflat si intzetosat (cum ar arata cataracta )dar probabil din cauza si tratamentului antibiotic,iar pe partea cu tumoarea din codita ,are un punct negru,iar pe corp a inceput sa i se inegreasca solzii.
   Nu stiu ce ar fii aceste semne,dar pestele acesta de cand a fost mic era negru si pana la 1-2 ani ,apoi si-a schimbat culoare in alb,portocaliu.Poate revine la culoarea lui naturala ,neagra.

Scuze LUcia ca-s m-ai mic,dar de persoane ca tine si IUliana am nevoie ca sa invat si eu pe viitor.Cate putin ,dar sigur

140 Editat de badboy20cm (2011-06-15 16:04)

Re: Caras cu dropsy

Buna Lucia ,am facut cateva poze cum am putut ,cu telefonul ,nu au iesit foarte bine ca nu am autofocus .Dar sper ca intelegi