281

Re: mini acvariu

Ancistrus A scris:

Parerea mea este ca hrana recongelata este cam periculoasa (toxica), mai bine o arunci si cumperi alta pe care o vei pastra inghetata la congelator. Dafniile stiam ca au mai mult un scop laxativ pentru pesti big_smile, deci daca vrei sa le dai hrana mai buna, congelata, le poti cumpara Artemia sau larve rosii, negre etc.

Ok, o sa caut Artemia si o sa arunc ce s-a dezghetat, chiar nu vreau sa ma leg la cap fara sa ma doara pt cativa lei.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

282 Editat de fortuna (2011-06-17 00:18)

Re: mini acvariu

M-am hotarat sa trec la un acvariu mai mare  :sok
Deja in asta "micu" am inceput sa am claustrofobie  lol

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

283

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

M-am hotarat sa trec la un acvariu mai mare  :sok
Deja in asta "micu" am inceput sa am claustrofobie  lol

Asa se intampla... pana la urma vei ajunge sa ai macar un 300 de litri smile
Cel pe care il ai acum il vei considera "nano" si, daca il pastrezi, vei tine creveti in el.

284

Re: mini acvariu

Chiar daca voi pastra acv de acum, creveti n-o sa tin in el ever, am o problema cu aceste....creaturi  big_smile

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

285

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Chiar daca voi pastra acv de acum, creveti n-o sa tin in el ever, am o problema cu aceste....creaturi  big_smile

Care din dragalasii astia te-au speriat atit de tare? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

286

Re: mini acvariu

bradraqua A scris:
fortuna A scris:

Chiar daca voi pastra acv de acum, creveti n-o sa tin in el ever, am o problema cu aceste....creaturi  big_smile

Care din dragalasii astia te-au speriat atit de tare? lol

Care oare? Daca ma uit asa un pic la ei, sunt chiar simpatici  lol

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

287

Re: mini acvariu

Nici mie nu imi placeau la inceput, dar sunt simpatici dupa ce te obisnuiesti cu ei...

288

Re: mini acvariu

impresionant  :sok

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Yfbchq0xQmQ&feature=player_embedded[/youtube]

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

289

Re: mini acvariu

Frumos, emotionant, sensibil! Totusi nu inteleg de ca ai postat aici la "incepatori de apa dulce". Nici macar protagonistii clipului nu par a fi tocmai incepatori... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

290 Editat de fortuna (2011-06-29 00:27)

Re: mini acvariu

Rog sa fie mutat filmuletul unde trebuie  :kiss

In alta ordine de idei, pietrisul din acvariile mele a devenit pe alocuri cam mizerabil  :-  ce e de facut? Pana nu se apuca mama sa scoata pietricica cu pietricica sa-l curete  lol  lol  lol Ce aspirator de substrat imi recomandati?

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

291

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Pana nu se apuca mama sa scoata pietricica cu pietricica sa-l curete  lol  lol  lol Ce aspirator de substrat imi recomandati?

Sa filmezi te rog aceasta manopera  lol  lol a mamei tale daca se apuca mama ta sa o faca. Iar legat de aspirator, eu am de la JBL cu 17 euro si de la ... cehi cu 5. Care crezi ca e mai bun? Ambele. La JBL pentru cei 12 euro in plus am primit doua clame care se prind pe galeata sa nu iti iasa furtunul din ea, in rest totul  e la fel: tub de plastic, compartiment cu bila care nu permite revenirea apei in acvariu si ... un furtun.

292

Re: mini acvariu

Dupa ce am incercat mai multe modele, intre care si unele electrice (cu baterii), m-a convins acest model, simplu, destept facut si usor de manevrat. Costa in jur de 10 ron: SIPHON CLEANER MODEL SC-200 de la Resun.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

293

Re: mini acvariu

bradraqua A scris:

Dupa ce am incercat mai multe modele, intre care si unele electrice (cu baterii), m-a convins acest model, simplu, destept facut si usor de manevrat. Costa in jur de 10 ron: SIPHON CLEANER MODEL SC-200 de la Resun.

Am o varianta a acestui model tot de la Resun, il foloseam/folosesc la schimbarea apei din acvariu. Pe cat posibil incercam sa nu deranjez pietrisul  :omfg pentru ca deranjam in acelasi timp si substratul de dedesupt si tulburam apa. Am vazut cateva filmulete pe net si m-am dumirit de fapt cum se foloseste la curatarea pietrisului  :stupid

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

294

Re: mini acvariu

fortuna A scris:
bradraqua A scris:

Dupa ce am incercat mai multe modele, intre care si unele electrice (cu baterii), m-a convins acest model, simplu, destept facut si usor de manevrat. Costa in jur de 10 ron: SIPHON CLEANER MODEL SC-200 de la Resun.

Am o varianta a acestui model tot de la Resun, il foloseam/folosesc la schimbarea apei din acvariu. Pe cat posibil incercam sa nu deranjez pietrisul  :omfg pentru ca deranjam in acelasi timp si substratul de dedesupt si tulburam apa. Am vazut cateva filmulete pe net si m-am dumirit de fapt cum se foloseste la curatarea pietrisului  :stupid

Fericiti cei ce folosesc substrat fertilizant.... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

295

Re: mini acvariu

Poate trebuia sa pui un strat mai gros de pietris deasupra si nu aveai probleme. Eu cel putin nu am, nici in nano, nici in cel mare...

296 Editat de fortuna (2011-07-06 01:09)

Re: mini acvariu

mirceajifcu A scris:

Poate trebuia sa pui un strat mai gros de pietris deasupra si nu aveai probleme. Eu cel putin nu am, nici in nano, nici in cel mare...

Poate. Oricum, mie mi se pare si asa prea mult pietris in comparatie cu vol acvariului, acvariu care, pe masura ce cresc pestii, pare ca intra la apa si devine din ce in ce mai neincapator. Din pacate bugetul imi este afectat serios de o cura de dentist si uite asa speranta mea de-a face un nou upgrade s-a cam dus momentan pe apa sambetei.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

297

Re: mini acvariu

Hai la mine cu dintii aia, te ajut eu  lol! Spiritul de acvarist trebuie satisfacut cu orice pretz...

298

Re: mini acvariu

mirceajifcu A scris:

Hai la mine cu dintii aia, te ajut eu  lol! Spiritul de acvarist trebuie satisfacut cu orice pretz...

Cata amabilitate lol Adevarul e ca un lowcost plus un tratament in Germanica e posibil sa ma scoata per total mai ieftin lol de calitatea muncii nici nu mai vb. Sa videm insa ce ne mai ofera plaiurile mioritice, tocmai ce am schimbat dintologul vechi terorist cu unul care pare mai de doamne-ajuta  :pls Va urma.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

299

Re: mini acvariu

Ce specie este aceasta? E ancistrus?
http://img28.imageshack.us/img28/1732/ancistrus.jpg


E ok daca iau acest peste de la un coleg pt acvariul meu?

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

300

Re: mini acvariu

Pterygoplichthys gibbiceps, sunt pesti care sar usor de 30 cm.