21

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

Am venit in completare, poate daca stia asta doar de la tine, nu lua in seama si am zis sa-i spune si eu smile

22

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

air A scris:

Am venit in completare, poate daca stia asta doar de la tine, nu lua in seama si am zis sa-i spune si eu smile

Sa sti ca lumea incet incet, o sa te placa, toti isi dau seama ca tu de fapt nu spui nimic (nou), dar stii sa te faci placut prin prezenta (cum? nu stiu) :apl

23

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

Ancistrus A scris:
air A scris:

Am venit in completare, poate daca stia asta doar de la tine, nu lua in seama si am zis sa-i spune si eu smile

Sa sti ca lumea incet incet, o sa te placa, toti isi dau seama ca tu de fapt nu spui nimic (nou), dar stii sa te faci placut prin prezenta (cum? nu stiu) :apl

Incep sa inteleg ca tu esti cam limitat dintr-un anumit punct de vedere, si vezi numai in fata. I-am prezentat o alternativa, si i-am spus si eu ca acvariul este mic pt ciclide din Malawi. Bun, tin pe aceasta cale, sa-mi cer scz fata de tine, Peste ventuza, pt faptul ca ti-am furat ideea.

24 Editat de Ancistrus (2011-03-05 03:42)

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

air A scris:

Incep sa inteleg ca tu esti cam limitat dintr-un anumit punct de vedere, si vezi numai in fata. I-am prezentat o alternativa, si i-am spus si eu ca acvariul este mic pt ciclide din Malawi. Bun, tin pe aceasta cale, sa-mi cer scz fata de tine, Peste ventuza, pt faptul ca ti-am furat ideea.

lol iti multumesc, nu mi-ai furat nici o idee, doar repeti ca "stancuta" tot ce spun altii smile... Sa ma scuzi daca sunt limitat, chiar as vrea sa ma "ridic" la nivelul tau... ca sa-mi pot da seama cam cat de jos este, pfff sa nu ma ia ameteala big_smile

25

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

Ancistrus A scris:
air A scris:

Incep sa inteleg ca tu esti cam limitat dintr-un anumit punct de vedere, si vezi numai in fata. I-am prezentat o alternativa, si i-am spus si eu ca acvariul este mic pt ciclide din Malawi. Bun, tin pe aceasta cale, sa-mi cer scz fata de tine, Peste ventuza, pt faptul ca ti-am furat ideea.

lol iti multumesc, nu mi-ai furat nici o idee, doar repeti ca "stancuta" tot ce spun altii smile... Sa ma scuzi daca sunt limitat, chiar as vrea sa ma "ridic" la nivelul tau... ca sa-mi pot da seama cam cat de jos este, pfff sa nu ma ia ameteala big_smile

Ce sa zic, e bine ca ai vointa...

26

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

multumesc penrtu sfat air,dar mie mi s-a recomandat sa bag Pseudotropheus demasoni

27

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

si Pseudotropheus demasoni,aceasta specie este frumoasa foc,chiar imi plac

28 Editat de air (2011-03-05 04:06)

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

Intr-adevar, sunt frumosi si sunt ceva mai mici fata de restul mbunelor.

29

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

astazi am terminat cu noul setup

30

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

imi cer scuze pentru claritate dar geamu era aburit din cauza apei foarte reci.

31

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

jadmo A scris:

multumesc penrtu sfat air,dar mie mi s-a recomandat sa bag Pseudotropheus demasoni

Salut colega, cine ti-a recomandat sa cresti Demasoni probabil ca nu cunoaste dimensiunile acvariului tau. Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun dar lungimea acvariilor in cazul ciclidelor de Malawi este foarte importanta. O sa aleg ca si exemplu tot Demasoni, asta pentru ca iti plac tie foarte mult, si tin sa-ti spun ca necesitatile lor sunt, de la cel putin 90 cm in sus, pentru lungimea acvariului. Eu zic sa te mai documentezi inainte de a alege un peste, sau sa alegi intai pestii doriti de ai detine si pe urma sa incerci sa le oferi toate conditiile. Pentru lectura acceseaza: http://www.cichlid-forum.com/articles/p_demasoni.php
Multa bafta si sa auzim numai de bine!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

32

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

bradraqua A scris:
jadmo A scris:

astazi am terminat cu noul setup

   Nu am fost eu atent, sau ai uitat sa spui ce nisip ai folosit? Cum ai de gind sa realizezi nivelul pH-ului si al duritatii?
   Pietrele mi se par asezate un pic "cu mina"!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

33

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

Andi66 A scris:
jadmo A scris:

multumesc penrtu sfat air,dar mie mi s-a recomandat sa bag Pseudotropheus demasoni

Salut colega, cine ti-a recomandat sa cresti Demasoni probabil ca nu cunoaste dimensiunile acvariului tau. Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun dar lungimea acvariilor in cazul ciclidelor de Malawi este foarte importanta. O sa aleg ca si exemplu tot Demasoni, asta pentru ca iti plac tie foarte mult, si tin sa-ti spun ca necesitatile lor sunt, de la cel putin 90 cm in sus, pentru lungimea acvariului. Eu zic sa te mai documentezi inainte de a alege un peste, sau sa alegi intai pestii doriti de ai detine si pe urma sa incerci sa le oferi toate conditiile. Pentru lectura acceseaza: http://www.cichlid-forum.com/articles/p_demasoni.php
Multa bafta si sa auzim numai de bine!

   Andi, evident ca ai dreptate dar am reusit sa inghitim tot felul de altfel de fortari, gen carasi + scalari, ciclide americane + ciclide africane, etc., asa ca ma gindesc ca 1-3 familii de africani, n-o sa fie gaura in cer. lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

34

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

va rog sa imi dati o nota pe acvariu smile)
http://www.youtube.com/watch?v=FedBBKLBg5k

35

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

bradraqua A scris:
Andi66 A scris:
jadmo A scris:

multumesc penrtu sfat air,dar mie mi s-a recomandat sa bag Pseudotropheus demasoni

Salut colega, cine ti-a recomandat sa cresti Demasoni probabil ca nu cunoaste dimensiunile acvariului tau. Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun dar lungimea acvariilor in cazul ciclidelor de Malawi este foarte importanta. O sa aleg ca si exemplu tot Demasoni, asta pentru ca iti plac tie foarte mult, si tin sa-ti spun ca necesitatile lor sunt, de la cel putin 90 cm in sus, pentru lungimea acvariului. Eu zic sa te mai documentezi inainte de a alege un peste, sau sa alegi intai pestii doriti de ai detine si pe urma sa incerci sa le oferi toate conditiile. Pentru lectura acceseaza: http://www.cichlid-forum.com/articles/p_demasoni.php
Multa bafta si sa auzim numai de bine!

   Andi, evident ca ai dreptate dar am reusit sa inghitim tot felul de altfel de fortari, gen carasi + scalari, ciclide americane + ciclide africane, etc., asa ca ma gindesc ca 1-3 familii de africani, n-o sa fie gaura in cer. lol

Nu vreau sa fiu inteles gresit, vreau doar ca si colegii care isi doresc foarte tare sa aiba un acvariu reusit si sa detina pesti frumosi si sanatosi sa n-o faca doar de dragul de avea o competitie cu altcineva s-au ca le place ceva in mod deosebit in acel moment. Desigur ca nu se va face gaura in cer pentru cati-va pesti, sper doar ca colegul sa recepteze mesajul asa cum trebuie si sa se limitaeze la capacitatile acvariului in asa fel incat pestii sa se simta bine in mediul creat. Sa auzim numai de bine!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

36

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

jadmo A scris:

va rog sa imi dati o nota pe acvariu smile)
http://www.youtube.com/watch?v=FedBBKLBg5k

   Pe o scara de la 1 la 10: nota 4 cu indulgenta!!!
   Justificare: intr-un set-up pentru ciclide africane (aspect + parametri) traieste un Scalar (ciclid sud-american) + Corydoras (America de Sud)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

37

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

De la mine se vede clar "descalificare" NU poate obtine nici macar o nota slaba in asteptarea examenelor de corigente.
Putem clasifica "Asa nu!"
Iar competitia,zic eu ,e buna Andi,cata vreme e constructiva nu invers,pana la urma e bine uneori sa ne fortam limitele pt a scoate ceva mai bun ,suplimentar....dar cand vrei sa faci o mica ciorba...si sa vrei sa fi punctat,nu prea e ok!
Ce nu inteleg eu si pace,toata lumea sustine ca a citit la greu pe forum,aici sau oriunde in alta parte,da, cum dracu` citeste omu` numai acele posturi anapoda ? Cum le alege numai pe alea? Uf si asa ma gandesc la un articol pt acvarii plantate caruia,unul pas cu pas, sa-i vopsim titlul in toate culorile de baza ,sa sara in ochi,si sa nu mai existe diverse "neintelegeri" astfel poate ,sa nu mai apara postari din astea extraterestre,si poate faci si tu unul Andi ,pas cu pas pt africani,sa fie ! :smoke

38

Re: Salut cu respect toti membrii acestui forum

narcis.b A scris:

De la mine se vede clar "descalificare" NU poate obtine nici macar o nota slaba in asteptarea examenelor de corigente.
Putem clasifica "Asa nu!"
Iar competitia,zic eu ,e buna Andi,cata vreme e constructiva nu invers,pana la urma e bine uneori sa ne fortam limitele pt a scoate ceva mai bun ,suplimentar....dar cand vrei sa faci o mic ciorba...si sa vrei sa fi punctat,nu prea e ok!

Ai perfecta dreptate Narcis, numai cu conditia ca partea cu competitia sa fie in sensul spus de tine. In rest nu ma hazardez sa dau note s-au calificative pentru ca nu am inca de ce, s-au mai biune zis la ce. Pot sa spun ca nu se face asa ceva.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771