Re: Primul nostru acvariu

"Pomi" a fost un pic cam picant, insa un acvariu inseamna Natura mai aproape de voi. Iar in natura nu avem cum sa gasim plante de plastic, nisip colorat, castele si alte decoruri pe care sincer eu unul acum nu le inteleg. Atat eu cat si "pomi" cu siguranta am avut candva aceste decoruri in acvariile noastre atunci cand eram la inceputul acvaristicii. Mai devreme sau mai tarziu sunt sigur ca veti renunta la aceste decoruri stupide din puntul multor acvaristi. Va doresc succes in continuare si asteptam sa ne tineti la curent cu dezvoltarea acvariului vostru.
Spor la treaba.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

22

Re: Primul nostru acvariu

Cam asta am vrut si eu sa zic!Sa criticam mai putin si daca se poate sa ajutam mai mult!ca atunci cand esti la inceput si te-ai chinuit si ai dat niste bani sa poti sati faci un acvariu iar cineva sa iti zica ca e oribil nu iti pica prea bine,parerea mea cred ca,criticile ar trebui sa fie spuse sub forma de sfat si ar pica mai bine decat comentarii rautacioase! sad

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

23 Editat de pomi (2009-05-30 01:13)

Re: Primul nostru acvariu

Scuze daca am fost prea "picant". Nu am vrut sa par rautacios sau sa critic dar, este plin internetul de poze cu acvarii fantastice care au castigat concursuri internationale. In niciunul din aceste acvarii nu se vad bule sau alte decorurui artificiale. Inspirati-va din ele.

Bubu, in general daca ii zici cuiva care e la inceput ca nu e frumos cu pietris colorat, bule, castele etc de cele mai multe ori acesta iti raspunde ca asa ii place lui.

24

Re: Primul nostru acvariu

Poate ca ai dreptate ca asa zic toti dar gandestete ca poate nu mai are ce zice!eu cred ca daca am incerca sa dam sfaturi ar face o schimbare cu toata inima!(a fost si cazul meu uitate la acvariul meu dinainte in care am fost criticat dur si uitate la asta de acum)e o schimbare! wink

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

25

Re: Primul nostru acvariu

Am inteles ideea de acvariu la fel ca si majoritatea celor de pe acest forum, respectiv un "colt de natura" adus in casa noastra. Fiind incepatori in ale acvaristicii, ne-am gandit sa luam lucrurile treptat. Tinand cont si de timpul pe care il avem la dispozitie am optat initial pentru acest gen de acvariu, respectiv cu plante de plastic si nisipul acela albastru, gandindu-ne ca daca lucrurile vor merge bine vom inlocui chestiile artificiale cu ceea ce inseamna de fapt un acvariu.

Totusi, avand in vedere ca am dat niste bani pentru achizitionarea acvariului pe care il avem acum si pentru ceea ce avem in el, ni s-a parut putin deplasat comentariul facut de un forumist, un acvarist mai cunoscator in domeniu, menit teoretic sa ne ajute cu sfaturi.

Pe de alta parte, am vazut ca exista si persoane care ne-au inteles punctul de vedere, pentru acest lucru le multumim si vom continua sa postam mesaje pe acest forum. Sunt oricand binevenite sfaturi, sugestii, inclusiv reclamatii, atat timp cat sunt spuse de o maniera amabila, pozitiva. Iar daca am adaugat si poze cu acvariul, nu ne-am gandit in vreun moment ca am putea castiga acel concurs, ci din simplu motiv ca il consideram o "realizare" a noastra, ca mai avem si pesti in viata si carora speram (in primul rand) sa le fie cat mai bine.

Speram ca ne-am facut intelesi si... keep in touch smile

Rox & Silv wink

26

Re: Primul nostru acvariu

cea mai recenta veste de la noi... pentru ca am promis ca va tinem la curent... este ca ni s-a stricat acvariul... mai corect spus s-a cam "macinat" siliconul care lipeste sticla si am gasit un rauletz pe langa acvariu si pe masa... asa ca am mers la Hornbach si ni l-au schimbat. Pestii locuiesc acum intr-o galeata in asteptarea re-formarii noului mediu sad

27

Re: Primul nostru acvariu

de nicolae labis~~~saluatre drag popor lol:lol::lol:

28

Re: Primul nostru acvariu

nimic de ceva vreme...
noul acvariu e bun? astept feedback smile  ma cam bate gandul sa iau si eu de la Hornbach un acvariu
Ms:)

29 Editat de silvrox (2009-07-17 12:17)

Re: Primul nostru acvariu

varzaru1 A scris:

nimic de ceva vreme...
noul acvariu e bun? astept feedback smile  ma cam bate gandul sa iau si eu de la Hornbach un acvariu
Ms:)

Din pacate nu am mai avut timp sa postam pe aici din diverse motive. Acvariul e ok .. am mai primit locatari intre timp. Acum este populat cu : 1 Betta Splendens, 2 guppy, 4 molly,2 cory si 2 platy.Am renuntat la tetrazone pentru ca erau agresive si in momentul cand am luat Betta le-am donat..Nu au fost probleme cu acvariul .

LE: Am fost pe la IKEA si am vazut niste plante de apa(pe ele scria ca se pot folosi si in acvariu) . Nu am retinut denumirile dar erau destul de ciudate. Le-a incercat cineva ? sau poate cineva imi dea detalii despre ele ?

30

Re: Primul nostru acvariu

silvrox A scris:

cea mai recenta veste de la noi... pentru ca am promis ca va tinem la curent... este ca ni s-a stricat acvariul... mai corect spus s-a cam "macinat" siliconul care lipeste sticla si am gasit un rauletz pe langa acvariu si pe masa... asa ca am mers la Hornbach si ni l-au schimbat. Pestii locuiesc acum intr-o galeata in asteptarea re-formarii noului mediu sad

Cand ati schimbat acvariul defect, ati mai avut si cutia lui originala? Sau il schimba si fara cutie?
Din pacate am patit-o si eu, dar la mine e un pic mai ciudata situatia: am cumparat acvariul de la ei acum 3-4 luni, dar nu l-am folosit pana ieri (din motive de reamenajare a apartamentului). L-am umplut ieri cu apa si parea ca e totul ok. Apoi am fost plecat pentru 3 ore, iar cand m-am intors, am gasit un "izvor" acasa...