21

Re: salutare din constanta

bondo A scris:
narcis.b A scris:

Intradevar AquaGlo lumineaza frumos pestii,dar are un randament deplorabil,nici FloraGlo nu exceleaza in flux luminos,desi e mai bun decat AquaGlo.

Scuze de off-topic,
Narcis, imi poti recomanda un tub cu flux luminos puternic, dar sa redea si culorile pestilor frumos?
Multumesc

   In general tuburile care pun in evidenta culorile din acvariu, au un spectru luminos mai slab, de aceea se asociaza cu tuburi cu flux luminos puternic. Eu zic Solar Tropic de la JBL, mai bun decit AquaGlo. Sa vedem ce zice si Narcis.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

22

Re: salutare din constanta

Sunt si eu curios de un tub cu spectru prielnic plantelor. Sa il pun langa flora glo si osram 865. Daca se gaseste cineva sa imi recomande ceva.

23

Re: salutare din constanta

cam asa se prezinta acvariul... a luat-o putin din loc astept sa mai treaca 2 sapt si redecorez mut plantele vad ce tin, ce dau... ce iau... si o sa vina si neonasii... a primit 2 tuburi de osram 865 si un taifun de la jbl. maine urmeaza sa mai montez 2 neoane cu mesteru' BIBESCU si o sa arat ce a iesit.

24

Re: salutare din constanta

" mesteru' BIBESCU" big_smile . Stai linistit ca o sa iasa ceva frumos.

25 Editat de all4nasty (2011-04-15 16:34)

Re: salutare din constanta

Gata am rezolvat. Impreuna cu mesteru bibescu am reusit sa montez toata iluminarea necesara 4 tuburi t5 osram 865 si 2 tuburi t8 flora glo. Osramurile sunt de 39 si t8 sunt de 30. Eu zic ca este suficient. Acu tre sa ma feresc de alge pentru ca e un setup nou si au ceva conditii sa se dezvolte.

26 Editat de all4nasty (2011-04-23 17:17)

Re: salutare din constanta

Salutare! A trecut ceva timp de cand nu am mai postat. Voiam sa arat ce a iesit. Am introdus in acvariu 24 de neoni, acvariul are 4 saptamani si m-am decis ca as putea sa ii introduc. Pe langa ei am 2 cory panda ca mi-au murit 2 din pacate o sa le mai iau inca 4 parteneri de joaca, 5 ancistrusi negri vualati, 2 ramirez. Ma bate gandul sa imi cumpar o pereche de discusi si sa dau ramirezii. Problema este ca am inteles ca sunt niste pesti mai pretentiosi. Nu am inteles exact de ce. daca puteti sa imi dati si mkie un linc in care sa se exprime foarte exact cum trebuie tinuti, cu ce specii sunt compatibili(ma intereseaza daca sunt compatibili cu neonii) stiu ca le plac temperaturile foarte ridicate in apa (27-28 de C).
sa va zic si dotarea acvariului:
1 filtru cristal profi 1500
1 filtru cristal profi 900
4x39 osram 865
2x30 jbl flora glo
co2+ reactor tayfun
filtru UV 9w jbl
urmeaza ph controller+electrovalva
sistem de osmoza daca ma orientez catre discusi.
Nu dati va rog cu pietre ideea cu discusii mi-a venit pe moment. mai intai vreau sa ma documentez in ce consta intretinerea lor. dupa ma hotarasc cu adevarat
Va multumesc

27 Editat de Ancistrus (2011-04-23 18:31)

Re: salutare din constanta

all4nasty A scris:

Ma bate gandul sa imi cumpar o pereche de discusi si sa dau ramirezii. Problema este ca am inteles ca sunt niste pesti mai pretentiosi. Nu am inteles exact de ce.

   Salutare, eu zic ca daca te bate gandul... sa-l asculti, dar odata cu varsta o sa vezi ca incet incet o sa-l bati si tu pe el wink... Discus? Nu sunt greu de crescut, daca ai auzit altceva este vrajeala... discus sunt foarte usor de crescut atata timp cat le oferi o apa cu un pH de maxim 6-6.5, o temperatura de 29-30°C, o lumina difuza, un bazin cu o lungime de macar 200cm in care introduci 10-12 indivizi juvenili, hraniti de 3 ori pe zi cu hrana speciala (mixtura, hrana vie, granule dedicate), acvariu steril (in care ii tii macar pana dimensiunea de 12-13 cm), schimburi de apa daca nu zilnice macar la 2-3 zile maxim etc.

28

Re: salutare din constanta

sa inteleg ca daca ma bate acest gand trebuie sa renunt la plante sau cel putin sa nu am plante pretentioase. ph crek pot sa tin la 6.5, ar fi totusi o problema cu lungimea bazinului ca am doar 1.20, si cu lumina difuza. Ce fel de grupuri trebuie sa tin . ma refer intr-un volum de apa de 300 de l as putea sa tin 2 perechi? pot sa ii tin impreuna cu neonii in bazinul de fata dupa ce iau ph controllerul si sistemul de osmoza?

29

Re: salutare din constanta

all4nasty A scris:

Ce fel de grupuri trebuie sa tin . ma refer intr-un volum de apa de 300 de l as putea sa tin 2 perechi? pot sa ii tin impreuna cu neonii in bazinul de fata dupa ce iau ph controllerul si sistemul de osmoza?

   Stii tu ca sunt 2 perechi? Sau 4 pesti - femele+masculi? Daca ai perechi cel mai bine ar fi sa-i tii separat... parerea mea, eu am incercat sa-ti spun cam cum trebuie crescuti discus de mici, ca sa nu "ramana in urma", iar treaba cu neonii stii cum este, daca sunt Innesi o sa-i "ciuguleasca" precum scalarii, plus ca Innesi nu prea rezista la 30°C, dar daca vorbim de neonii rosii Paracheirodon axelrodi ,astia cresc un pic mai mari (deci nu ii mai ciugulesc) si resista la temperaturi de 30°C.

30

Re: salutare din constanta

Cody acvariul tău nu arata rău ...poate doar cam putin nearanjat. La ce aparatura ai tu acolo ar trebui ca Knott sa-si facă probleme de cum ar trebui sa arate cu putina imaginatie :sok

31

Re: salutare din constanta

acvariul este neingrijit:)) stiu. Inca nu m-am decis ce plante sa tin smile)) si l-am aranjat asa cum am reusit si eu pana imi dau seama ce vreau. polysperma aia oricum o sa dispara. o tin doar sa consume nutrientii din apa. Buturuga sigur o sa ramana. Mai departe inca ma uit, ma inspir. pana la vara o sa ma decid. sunt curios daca pot tine discusi fara instalatie de osmoza si sa mentin ph-ul doar din ph controller cu co2. Oricum inca sunt la faza de documentare si mi-ar prinde bine niste sfaturi.

32

Re: salutare din constanta

Dupa sărbători fa-ti un post separat despre discusi si cere sfaturi pertinente...sunt sigur ca le vei primi la ce acvarii cu discusi sunt pe forum! Bafta :sok

33

Re: salutare din constanta

Sa stii ca asa o sa fac. Paste fericit tuturor!

34

Re: salutare din constanta

Am si eu o problema daca nu deranjez...M-au invadat algeleeee, si nu stiu unde gresesc. lumina cam  216 w la 300 de litri coloana de apa 600 mm, fertilizanti micro nutrienti 10 ml/zi, macro nutrienti 10ml/zi, i-am cumparat cu ajutorul forumului. filtrare uv tot timpul (stiu ca nu e bine), co2 fara ph controller. Difuzor tayfun, ce sa va zic. va rog mult un sfat sa imi ziceti si mie unde gresesc. Flora polysperma, valnisneria, anubias, valnisneria gigantina, bacopa, cabomba, 2 nucus, ceva plante pitice care nu stiu cum se numesc.
va multumesc

35

Re: salutare din constanta

acvariul a primit un reductor dennerle profi 2000.  lol  am scapat de chinezaria aia pe care o aveam ^:)^  ^:)^ . abia astept sa iau controllerul.