Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

asa eram si eu la inceput.....stateam cu ochii pe ei ca pe butelie la prima depunere.....si intr-o seara la o luna de incercari esuate.....am dat drumu femelei si am zis ce-o fii o fii si m-am dus la meci....cand am trecut pe langa acvariu am vazut imbratisarea....masculul cum aduna icrele....toata depunerea a fost un spectacol extraordinar.....pana a venit fratimiu si a dat cu pumnu in masa in gluma si s-a terminat depunerea....:)) dar din prima ponta desi nu ma pricepeam si nu am avut grija ca la carte de ei am scos ce putin 40 de puii care au ajuns la diferiti acvaristi tongue.
Intr-adevar punctuletul acela este semn ca e gata sa depuna dar ar fii indicat sa urmaresti si liniile acelea transversale, asteapta ca masculul sa faca un cuib maricel, nu te pripii. E buna o planta de suprafata sau o bucatica de polistiren sau un pahar de polistiren taiat pe jumate, sau cel mai bun o frunza de alun indian pentru a servii ca suport pentru cuibul masculului, eu folosesc frunze de alun primite de la cineva, dar am avut succese si cu plantele de suprafata si cu paharul de polistiren big_smile

22

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

merlin21 A scris:

@ancistrus, not fair, ala nu este splendens.. as incerca sa zic ca este un mascul de albimarginata, dar nu bag mana in foc.

Discutia asta a plecat de la Betta nu de la Betta splendens:

silviusaskia A scris:

dar betta sunt unii dintre cei mai simplu de diferentiat.

PS: In prima poza pusa de mine este o femela de Betta macrostoma, iar in poza de mai sus este tot ea, dar de data asta impreuna cu masculul.

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

smile Ba da m-am informat,am fost intr-un pet shop specializat in acvaristica si mi s-a zis ca da ,se pot tine imperuna,s-ar putea sa se inteleaga,s-ar putea sa nu,iar pe net,probabil info eronata, scrie ca poti tine intr-un acvariu un mascul si pana la 3 femele...eu pe cine sa cred sau mai bine zis,de cine sa ascult? :froll

24

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

cotton candy A scris:

smile Ba da m-am informat,am fost intr-un pet shop specializat in acvaristica si mi s-a zis ca da ,se pot tine imperuna,s-ar putea sa se inteleaga,s-ar putea sa nu,iar pe net,probabil info eronata, scrie ca poti tine intr-un acvariu un mascul si pana la 3 femele...eu pe cine sa cred sau mai bine zis,de cine sa ascult? :froll

   Parerea mea este sa asculti aici pe forum de oameni care au experienta in cresterea si reproducerea pestilor Betta, nu petshop-isti care au experienta in vanzarea lor wink

25 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:27)

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

:fmad

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

DE ACORD AICI:)  :ang

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

Scuze "colega"( cotton) nu a fost cu rautate, dar ce batta gasesti in pet shop-urile de la noi e foarte simplu sa diferentiezi femele de masculi.
Ancistrus: la noi gasesti betta splendens, crown tail, vailtai. bouble tail, rar plakat si altii rezultati din combinatiile dintre ei....nu cred ca sunt atat de greu de diferentiat.
Eu nu sunt un expert ca tine. Imi pare rau cand o vietate sufera din cauza unui om.
Scuze si tie daca te-am suparat

28 Editat de silviusaskia (2011-04-13 03:24)

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

"   Buna ziua,va rog foarte mult sa ma ajutati!:) am mai avut beta cand eram mai mica,stiu ca e un peste nepretentios,m-am documentat inca o data inainte sa-mi iau,in final m-am hotarat si am luat un mascul turcoaz superb si o femela rosie(deh in naivitatea mea ma gandeam ca daca fac pui sa fie cu rosu si albastru,cum am avut eu candva)   Problema e ca de ieri cand i-am luat si i-am pus in acelasi acvariu masculul a hartuit-o incontinuu pe femela  ,iar azi am vazut ca i-a cam rupt codita,se vad gaurele de la ciupituri...am mutat-o in alt bol..acum ce fac inseamna ca nu se vor intelege si asa trebuie sa-i tin?sa ma duc inapoi la pet shop sa iau alta femela?chiar nush ce sa fac,stiu ca se inmultesc destul de greu,nu sunt inca interesata de partea asta,dar imi doream totusi sa am o pereche...  help!!!!     "

Vad ca nu spuneti nimic ca a mutat-o " in alt bol" , ca s-a " documentat inainte"

29

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

silviusaskia A scris:

Ancistrus: la noi gasesti betta splendens, crown tail, vailtai. bouble tail, rar plakat si altii rezultati din combinatiile dintre ei....nu cred ca sunt atat de greu de diferentiat.
Eu nu sunt un expert ca tine. Imi pare rau cand o vietate sufera din cauza unui om.
Scuze si tie daca te-am suparat

   Eu nu cred ca ai suparat pe nimeni, cu atat mai putin pe mine smile, eram doar curios cum deosebesti tu Betta splendens, masculul de femela, mai ales daca vezi poze cu ei separat wink, iar mai sus un pic sunt sigur ca ai vrut sa spui "double tail", si totodata ma bucur sa vad ca dupa aceasta discutie te-ai documentat un pic despre Betta big_smile.

PS: Despre ce boluri foloseste colega @cotton candy ca sa-si tina Betta (in viata) nu voi comenta, ca vor iesi discutii gen "aaa pai ii poti tine si intr-un pahar, ca sunt invatati" :omfg

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

" double tail" am vrut sa scriu.
Eu cred ca eram destul de documentat( oricum toata viata te documentezi)

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

smile cred ca m-am exprimat gresit cand am zis "bol" lol greseala mea,nu este bol este un acvariu de forma rotunda de dimensiuni putin mai mari ca cel din imagine,doar nu ii tin intr-un bol de bucatarie...m-am referit la denumirea engleza fish bowl:)))

32

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

cotton candy A scris:

smile cred ca m-am exprimat gresit cand am zis "bol" lol greseala mea,nu este bol este un acvariu de forma rotunda de dimensiuni putin mai mari ca cel din imagine,doar nu ii tin intr-un bol de bucatarie...m-am referit la denumirea engleza fish bowl:)))

Si care e diferenta ?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

:scry

34

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

eu am primit 3 pestisori Betta,2 femele si un mascul intr-un acvariu mic de plastic cu separator,femelele intr-o parte ,masculul in cealalta parte.Am observat ca una dintre femele nu apuca sa maninca ,asa ca de fiecare data cand le dadeam de mancare o urmaream sa manince ,cu toate acestea dupa o luna a murit.Acuma am luat paretele despartitor ,pentru ca am observat ca cei doi pestisori socializeaza si masculul face bule.Intrebare ;Cat trebuie sa ii las impreuna ?

35

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

am luat 4 beta 2 masculi, 2 femele. fiecare ii cu bolu lui. la unu dintre masculi a aparut o problema, pe zi ce trece coada lui dispare  tot mai mult, este de culoare rosie iar pe margini are (sau mai bine zis avea) o dunga alba transparenta. am intzales ca aripioarele si coada se refac, din ce cauza s-a intamplat acest lucru si ce pot face sa isi revina?
sper sa primesc un raspuns cat mai urgent.multzumesc

36

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

Buna! Pot tine o femela Betta in acelasi acvariu cu pesti Gupy si sanitari?