21 Editat de merlin21 (2011-06-11 02:59)

Re: red parrot bolnav

:fmad

Re: red parrot bolnav

Buna Lucia
Pompa, incalzitor si filtru am cumparat inainte sa il pun in carantina (nu puteam sa il las in frig si stiam ca la multe boli se recomanda o mai buna aerare)aer primeste si de la filtru si de la pompa.
Am incercat niste poze mai bune chiar l-am scos din acvariu sper sa se vada mai bine.
Hrana ii dau putina o data pe zi dar putina .
Schimburi de apa ii fac la doua zile tocmai din cauza acvariului mic completand cu 25% apa din acvariul mare si 25%apa proaspata calculand tratamentul in functie de apa scoasa si administrat cu seringa ( cred ca e mai precisa decat picurataorul)
Iti multumesc mult pentru timpul acordat si iti doresc sa ai niste sarbatori frumoase.

ps
daca consideri ca pe mail sau mes pozele se vad mai bine pentru ca  le poti marii eu pot sa le trimit si asa

Re: red parrot bolnav

merlin21 A scris:

hole in the dead disease..

Asa o fi Merlin dar pestele inca lupta si eu o sa continui cu tratamentul sau tratamentele daca Lucia sau cineva dintre voi o sa imi spuna sa il schimb.
SARBATORI FERICITE!!!

PS sper ca nu ai ramas suparat pe mine pt discutia avuta

24 Editat de merlin21 (2011-06-11 02:59)

Re: red parrot bolnav

:fmad

25

Re: red parrot bolnav

merlin21 A scris:

hole in the head disease..

Exact!!! Cel mai eficace dar si cel mai scump tratament este cu Spirohexol.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26

Re: red parrot bolnav

Buna

E vorba de un parazit: Hexamitiaza

Cand se prezinta acele "gauri", e sub forma cutanata (ulcere, eroziuni)


Terapie

dimetridazol sau sulfat de magneziu  timp de 5 zile

calomel 0,2%  de 7 zile

pasersan  timp de 7 zile

furazolidonă  timp de 7 zile

Furazolidonul, principiul activ il gasesti in Bactopur direct pastile sau in Flagyl, medicament in farmacie (uz uman). De obicei cu Flagyl se trateaza diferite infectii (printre care si trichomonas). Deci daca in Romania n-are acealas nume, poti spune ca il folosesti pentru un peste. Daca pestele se hraneste, zdobesti o pastila (are 250 mg o pastila de Flagyl) in apa calda, sa se dilueze bine pastila si pui mancarea lui sa se imbibe in medicament. Pui mancare suficienta cat sa-ti ajunga pentru 5-6 zile si-l hranesti de doua ori pe zi. Dimineata si seara. Restul "ciorbei" o menti in frigider. Pune si 3-5 g de sare grunjoasa x 1 litru de apa. Dezinfecteaza si cicatrizeaza.
Schimba total apa, pune apa "statuta" cel putin 24 de ore si nimic altceva. Nici acqua safe, nimic de nimic. Sare, temperatura sa fie aceeasi si incepe tratamentul cat de curand. Succes.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

27

Re: red parrot bolnav

cristy_692000 A scris:
merlin21 A scris:

hole in the dead disease..

Asa o fi Merlin dar pestele inca lupta si eu o sa continui cu tratamentul sau tratamentele daca Lucia sau cineva dintre voi o sa imi spuna sa il schimb.
SARBATORI FERICITE!!!

PS sper ca nu ai ramas suparat pe mine pt discutia avuta

Cristy, iti multumesc frumos pentru urari, si multa sanatate si bucurii sa ai si tu.

In lipsa mea, au scris colegii mei, si le multumesc frumos pentru ajutor.
Se pare ca trebuie sa te pregatesti sa schimbi tratamentul.

Daca Radu (Bradraqua) a recomandat Spirohexol, inseamna ca acela este tratamentul cel mai bun. Am mare incredere in ceea ce spune el.
Este produs de firma JBL, si cred ca vei gasi si in Cluj, daca nu in cel mai rau caz la magazinele online.

Acum, ca sa treci de la un tratament la altul... Trebuie sa faci un schimb de 50 % din apa, dar doar cu apa proaspata. Daca ai solutie de declorinare e buna, fiindca si ea neutralizeaza din medicament.
Lasi sa treaca 24 de ore, apoi inainte sa pui de tratamentul nou, trebuie facut inca un schimb de 50 % de apa, dar fara declorinator, tocmai fiindca poate neutraliza din medicament.
Ar fi minunat daca ai putea filtra apa prin carbune activ timp de 24 ore, fiindca atunci s-ar indeparta eficient si usor, 100% Omnipurul din apa.

Iti tin pumnii stransi si astept informatii in legatura cu evolutia lui.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

28

Re: red parrot bolnav

Intre timp.. am gasit instructiunile de la Spirohexol.

Uite:

http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/2339/jbl-spirohexol#download

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: red parrot bolnav

Multumesc o sa incerc si o sa va tin la curent cu rezultatele tratamentului