Re: Primul meu acvariu

visiniu A scris:

Frumos, domnule, frumos smile 
Ai niste minunatii de creveti acolo.
Si tantarii, acum ca au o gasca mai mare... au devenit mai curajosi ?

Sa stii ca da. La inceput, 10 bucati erau cam panicati in spatele frunzelor, dar acum incet incet vin la semnalul de hranire (lovituri usoare in geam), stau mai peste tot, nu doar palmati in spatele filtrului...

O sa mai aduc, pe langa cei 7 habrosum, inca tot atatia cory pitici.

62

Re: Primul meu acvariu

Exagerezi in ceea ce ma priveste   :frog  dar reveind la subiect sa sti ca e buna ideea cu background-ul.Am vazut si eu cateva poze cu acvarii ce avea un asemenea background( rasarit de soare, apus, cer senin cu norisori pe ici pe colo) si arata tare fain, ce-i drept am si cautat intr-o vreme dar vezi de treba ca nu am gasit dar poate tu ai noroc si te ajuta si locatia.
Daca nu ar mai fi o idee, sa creezi acele efect cu ajutorul unor lampi de culori diferite dar poate ca asta e doar in imaginatia mea  :stupid
Sunt sigur ca o sa te descurci remarcabil, pentru ca ai dovedit asta pe parcusul sederii tale pe acest forum.
Bafta!  wink

63

Re: Primul meu acvariu

Bitanu nu fi rautacios/carcotas.  tongue 
Eu zic ca a facut ceva progrese de la prima postare a acvariului pana in ziua de azi...de ce sa nu-l incurajam?!  :noroc
Asa ca , haide Mircea stim ca poti!  lol   :sok

P.S.Cu gura mai are el probleme lol dar in rest e baiat bun.  cool

Re: Primul meu acvariu

bitanu A scris:
bogdivaio A scris:

Sunt sigur ca o sa te descurci remarcabil, pentru ca ai dovedit asta pe parcusul sederii tale pe acest forum.
Bafta!  wink

Ce a dovedit? Cuvinte rostite in gand si tastate?  lol  lol  lol  :sevil

Asta nu descurajeaza deloc, ba chiar ma motiveaza sa iti arat ca pot mai mult tongue  lol ! Oricum, eu consider ca am invatat foarte multe de la voi legat de acest hobby, si eu zic ca e un plus wink de la 45 de pesti in 60 de litri cu un filtru fluval si pietris pe fund, la perle albe si tigri care au facut  pui si care ... nu mor  lol si plante care ... fac si pui.

65 Editat de mirceajifcu (2011-07-11 18:12)

Re: Primul meu acvariu

Aici ar fi continuarea, ca inceputul nu il am cu acvariul mic plin ochi de pesti  lol  lol. In stadiul asta eram acu nu multe luni  lol

Re: Primul meu acvariu

Bitane, daca ajung direct de la inceput sa am un acvariu ca al tau  lol ce ma fac mai tarziu?
Mersi de incurajari :X

PS: Nu gasesc b.japonica pe langa mine si de pe net daca o iau parca vad ca vine praf. Arata superb la tine acolo... Si oricum, eu in acvariul mic am numai easy carbo, ca sistemul co2 e pentru cel mare.

67 Editat de mirceajifcu (2011-08-11 00:38)

Re: Primul meu acvariu

Update: Au mai sosit azi inca 10 cory pygmei(au jumate de centimetru deocamdata, mi-e frica sa nu fie mancati de creveti  lol ) si doi creveti amano albastri si doi melci tare frumosi, negri, ca o trompeta (am sa le aflu si denumirea). Iar la capitolul plante am bagat 3 anubias nana, doua plantate si una legata de o radacina. Pozele sunt inca in photoshop  lol ...

Re: Primul meu acvariu

Cam asa arata in momentul de fata acvariul: Intre timp crevetii s-au inmultit pe toate planurile, in curand sper sa am si hibrizi  lol  lol de perle albe cu cirese.