Re: va rog a ma sfatui!

Am avut Moli o gramada, s-au inmultit, nu au avut NICI O PROBLEMA cu mucoasa care protejeaza pielea fara sa adaog nici un strop de sare (exista specii care in tinerete traiesc fara sare in apa, dar la maturitate au nevoie de o anumita cantitate de sare, altfel apar tot felu de probleme cu pielea). Poate, cine stie, moli pe care ii vinde tipul sunt de apa sarata?
Sunt pesti foarte rezistenti, pentru incepatori, vivipari, de apa dulce, care s-au gasit si in ape sarate. Deci, parerea mea, poti sa ii pastrezi si in apa fara adaos de sare.

22

Re: va rog a ma sfatui!

Pestii din familia Poeciliidae (Xifo, Molly sau Platy) nu sunt de apa sarata sau de apa dulce. Toti sunt pesti de apa dulce dar exemplarelor adulte de Xifo si Molly (in mica masura Platy) le trebuie apa salcie (amestec dulce + sarata).
   Proportia de 15-20 gr. de sare neiodata/10 litri apa este corecta. De asemenea, acesti pesti trebuie crescuti in apa alcalina (pH 7,5-8,5), nu acida si cu duritate in jur de 15-25 dGH.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

23 Editat de mirceajifcu (2011-05-16 19:55)

Re: va rog a ma sfatui!

Nu ma refeream la moli ca fiind pesti de apa sarata, doar am uitat sa pun smiley dupa, dar am citit intr-un articol ca "s-au vazut exemplare de moli" in ape sarate. 
Cel mai bun indicator al bunastarii animalelor este reproductia. Si din moment ce se reproduc si la GH 5 si PH 7 (neutru), fara sare, avand in vedere ca sunt pesti adaptabili si majoritatea crescatorilor  amatori care ii poseda prin acvarii nu pun sare in apa, se poate spune Dl Radu ca acel "trebuie" radical poate fi inlocuit cu un "ar trebui" nu? Mai ales daca ii combina cu alti pesti carora nu le place apa sarata.

24

Re: va rog a ma sfatui!

mirceajifcu A scris:

Nu ma refeream la moli ca fiind pesti de apa sarata, doar am uitat sa pun smiley dupa, dar am citit intr-un articol ca "s-au vazut exemplare de moli" in ape sarate. 
Cel mai bun indicator al bunastarii animalelor este reproductia. Si din moment ce se reproduc si la GH 5 si PH 7 (neutru), fara sare, avand in vedere ca sunt pesti adaptabili si majoritatea crescatorilor  amatori care ii poseda prin acvarii nu pun sare in apa, se poate spune Dl Radu ca acel "trebuie" radical poate fi inlocuit cu un "ar trebui" nu? Mai ales daca ii combina cu alti pesti carora nu le place apa sarata.

   Cum zici tu Mircea! lol  Totusi, fara rea intentie iti aduc la cunostinta ca, in cel de-al doilea razboi mondial, in lagarele de concentrare (nu are importanta cine le construise... wink ), s-au facut experimente de genul: intr-o cada cu apa rece ca gheata, erau introdusi un barbat si o femeie, carora, sub amenintarea cu moartea, li se ordona sa faca sex. Evident ca majoritatea cobailor umani se conformau si chiar reuseau, din asta rezultind chiar ovule fecundate.
   Scuze pentru aspectul macabru al povestii dar incerc sa ma lamuresc pe mine insumi, cum sta treaba cu reproducerea in conditii neprielnice! wink
   Eu stiu ca in afara de oameni si delfini care fac sex si de placere, restul vietuitoarelor fac numai in scopul reproducerii, de multe ori in conditii de mediu total neprielnice, asa ca viviparii care se reproduc in apa fara adaos de sare, nu cred ca sunt campionii regnului animal. lol
   P.S. La urma urmelor, totul se rezuma la obligatia noastra, de le oferi conditii optime de viata, vietuitoarelor pe care le avem prin... ograda!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

25

Re: va rog a ma sfatui!

bradraqua A scris:
mirceajifcu A scris:

Nu ma refeream la moli ca fiind pesti de apa sarata, doar am uitat sa pun smiley dupa, dar am citit intr-un articol ca "s-au vazut exemplare de moli" in ape sarate. 
Cel mai bun indicator al bunastarii animalelor este reproductia. Si din moment ce se reproduc si la GH 5 si PH 7 (neutru), fara sare, avand in vedere ca sunt pesti adaptabili si majoritatea crescatorilor  amatori care ii poseda prin acvarii nu pun sare in apa, se poate spune Dl Radu ca acel "trebuie" radical poate fi inlocuit cu un "ar trebui" nu? Mai ales daca ii combina cu alti pesti carora nu le place apa sarata.

   Cum zici tu Mircea! lol  Totusi, fara rea intentie iti aduc la cunostinta ca, in cel de-al doilea razboi mondial, in lagarele de concentrare (nu are importanta cine le construise... wink ), s-au facut experimente de genul: intr-o cada cu apa rece ca gheata, erau introdusi un barbat si o femeie, carora, sub amenintarea cu moartea, li se ordona sa faca sex. Evident ca majoritatea cobailor umani se conformau si chiar reuseau, din asta rezultind chiar ovule fecundate.
   Scuze pentru aspectul macabru al povestii dar incerc sa ma lamuresc pe mine insumi, cum sta treaba cu reproducerea in conditii neprielnice! wink

Mare MAESTRU! ce conotatie, ce sensuri, ce subantelesuri, atat de sublim  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol   ^:)^

Re: va rog a ma sfatui!

bradraqua A scris:

   P.S. La urma urmelor, totul se rezuma la obligatia noastra, de le oferi conditii optime de viata, vietuitoarelor pe care le avem prin... ograda!

lol  lol Hai ca aici m-ai atins la inima cu experimentul asta, mai ales ca eu sunt mare fan al povestirilor din cel de-al doilea RM. si nu trebuie sa spun partea cui o tin, avand in vedere unde ma aflu:))...
DAR trebuie sa iti aduc aminte ca "animalele din ograda" dl Radu, nu se pot reproduce sub amenintari, desi ar fi interesant de facut si un asemenea experiment si probabil vei primi premiul Nobel daca reusesti (legat de speciile pe cale de disparitie).
Definitia bunastarii animalelor o gasesti pe undeva pe net, nu e importanta aici, iar cel mai important factor care atesta bunastarea animalelor este reproducerea. Daca nu sunt conditiile bune, nu se reproduc. Nici macar vacile , daca nu au conditiile potrivite, chiar si cu insamantare artificiala, nu raman gestante. Nu sustin ideea de a maltrata animalele pana se obisnuiesc si intr-un final "fac sex in cada cu apa rece", doar zic ca se pot tine si in conditii apropiate, avand in vedere adaptabilitatea pe care o prezinta.

PS: Daca ar fi cum zici dumneata, legat de conditiile oferite animalelor, in Romania nu ar mai exista 90% din efectivul de animale.

27

Re: va rog a ma sfatui!

mirceajifcu A scris:
bradraqua A scris:

   P.S. La urma urmelor, totul se rezuma la obligatia noastra, de le oferi conditii optime de viata, vietuitoarelor pe care le avem prin... ograda!

lol  lol Hai ca aici m-ai atins la inima cu experimentul asta, mai ales ca eu sunt mare fan al povestirilor din cel de-al doilea RM. si nu trebuie sa spun partea cui o tin, avand in vedere unde ma aflu:))...
DAR trebuie sa iti aduc aminte ca "animalele din ograda" dl Radu, nu se pot reproduce sub amenintari, desi ar fi interesant de facut si un asemenea experiment si probabil vei primi premiul Nobel daca reusesti (legat de speciile pe cale de disparitie).
Definitia bunastarii animalelor o gasesti pe undeva pe net, nu e importanta aici, iar cel mai important factor care atesta bunastarea animalelor este reproducerea. Daca nu sunt conditiile bune, nu se reproduc. Nici macar vacile , daca nu au conditiile potrivite, chiar si cu insamantare artificiala, nu raman gestante. Nu sustin ideea de a maltrata animalele pana se obisnuiesc si intr-un final "fac sex in cada cu apa rece", doar zic ca se pot tine si in conditii apropiate, avand in vedere adaptabilitatea pe care o prezinta.

PS: Daca ar fi cum zici dumneata, legat de conditiile oferite animalelor, in Romania nu ar mai exista 90% din efectivul de animale.

   Hai sa ne oprim aici! Se pare ca nu reusesc sa fac fata acestei discutii, sa raminem la acvaristica, la care ne pricepem amindoi! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

28

Re: va rog a ma sfatui!

Hai sa ne oprim aici! Se pare ca nu reusesc sa fac fata acestei discutii, sa raminem la acvaristica, la care ne pricepem amindoi! lol

^:)^  ^:)^  ,ma rostogolesc de ras   :stupid

P.S.sincer nici eu nu mai fac fata, ma doare stomacul de atata ras/plans

Re: va rog a ma sfatui!

bradraqua A scris:

... acvaristica, la care ne pricepem amindoi! lol  <--

O sageata trimisa direct in inima mea firava de acvarist...    :noroc .

Re: va rog a ma sfatui!

ciclare terminata . acvariul:45x35x27 filtru extern jbl 300 regi acvariului 6 guppy 6 xiphop,plante cyperaceae,fara substrat,fara co2,cu lumina puternica 1x36 flora osram, pacat ca nu am foto sad ,de la tata am imvatat ca plantele se pot dezvolta si fara co2,cum as putea transforma tot in apa salina???

nu uita de unde pleci caci nu vei sti niciodata unde vrei sa ajungi !!

31 Editat de Ancistrus (2011-06-30 17:44)

Re: va rog a ma sfatui!

stefan4ever22 A scris:

ciclare terminata . acvariul:45x35x27 filtru extern jbl 300 regi acvariului 6 guppy 6 xiphop,plante cyperaceae,fara substrat,fara co2,cu lumina puternica 1x36 flora osram, pacat ca nu am foto sad ,de la tata am imvatat ca plantele se pot dezvolta si fara co2,cum as putea transforma tot in apa salina???

   Salut sunt curios cum ai pus tu neon de 120 cm lungime pe acvariu de 45 cm lungime :omfg, unde ai gasit filtru extern jbl 300, si nu in ultimul rand cum ti-ai dat seama ca s-a terminat ciclarea?
   Are dreptate tatal tau, plantele se pot dezvolta si fara CO2, se fac urate decolorate si strambe, dar da se pot dezvolta... dar nu este cazul plantelor Cyperaceae, care au nevoie si de substrat si de CO2, si fiind mai pretentioase sunt recomandate acvaristilor mai avansati.
   Ce vrei sa faci cu apa salina?

PS: Pe mine personal cu postul asta al tau m-ai bulversat total :omfg roll :-

Re: va rog a ma sfatui!

stefan4ever22 A scris:

cu lumina puternica 1x36 flora osram

E intr-adevar puternica ... depinde de comparatie... Nu o spun in ideea de a ma lauda, dar ce spui de 4 x 54w neoane T5?

stefan4ever22 A scris:

pacat ca nu am foto sad ,de la tata am imvatat ca plantele se pot dezvolta si fara co2,cum as putea transforma tot in apa salina???

Aia da, pacat ca nu ai foto sa ne dai peste nas. Tatal tau este un pionier in domeniu, ca eu am incercat la inceput sa tin plante fara CO2 si cu "lumina puternica" (un neon) si fara substrat. Rezultatul a fost un esec lamentabil. Eu zic sa il pui la computer sa ne relateze si noua prostilor care dam o gramada de bani pe CO2, substrat si tot felul de substante pentru a le asigura plantelor un mediu cat mai apropiat de cel natural in care sa se poata dezvolta cum a reusit acest lucru.

PS: Fane, eu zic ca cel mai in masura sa iti spuna cum transformi acvariul tau cu guppy si xypho in acvariu marin este tot tatal tau. El stie ce vorbeste...

33

Re: va rog a ma sfatui!

Adevarul este pe undeva pe la mijloc, ce-i drept mult mai aproape de "majoritatea plantelor au nevoie de aditie de CO2".
   In anii in care acvaristica era un "sport" caruia nu i se dadea prea multa importanta (mai ales in Romania), existau acvarii plantate si superplantate, care nu "pupau" nici un strop de CO2, in afara celui produs pe cale naturala (respiratia pestilor, eliberarea de catre plante pe timp de noapte, procese de descompunere a materiilor, preluarea din atmosfera). In respectivele acvarii existau ce-i drept, plante nepretentioase la aditia de CO2. Odata cu dezvoltarea acvaristicii si cu descoperirea unui numar extrem de mare de plante utile acestui hobby, unele pretentioase sau chiar extrem de pretentioase, a aparut necesitatea folosirii aditiei de CO2 presurizat.
   In concluzie, dupa parerea mea, aditia de CO2 nu este obligatorie (dar este benefica) pentru plantele nepretentioase, mai ales in cazul in care, acvariul respectiv este unul bine cliclat, "asezat" si format o perioada lunga, in asa fel incit, CO2-ul produs pe cale naturala si substantele nutritive necesare plantelor sa existe la un nivel multumitor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: va rog a ma sfatui!

Dl Radu, si de substrat nimic?

35

Re: va rog a ma sfatui!

mirceajifcu A scris:

Dl Radu, si de substrat nimic?

Cind o sa inteleg daca "fara substrat" inseamna fara nisip sau fara substrat fertilizant, poate ca o sa comentez si despre asta. Pina atunci draga Mircea, iti aduc aminte ca eu nu sint adeptul folosirii substratului fertilizant, exista multe alte metode, prin care se pot creste plante chiar foarte pretentioase, cu rezultate deosebite. Cu riscul de ma repeta si probabil de a parea infatuat, dovada sunt acvariile mele, prezentate pe acest forum. Nu este cazul acum si aici dar as lansa o provocare celor care folosesc substrat fertilizant, sa declare cu sinceritate cu ce probleme se confrunta dupa mai mult de 8-12 luni, de la setarea acvariului. :pp  Nu m-as adresa celor care realizeaza acvarii "shoc", de tip olandez, populate cu citiva pestisori microscopici, menite sa impresioneze pe termen scurt si sa provoace insomnii necunoscatorilor. lol
   Rog a nu se intelege gresit, ii admir extrem de mult pe cei la care ma refer, realizarile lor sunt exceptionale dar eu sint adeptul set-up-urilor "de cursa lunga".

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: va rog a ma sfatui!

Inca un mic secret pe care nu vrei sa ni-l impartasesti Dl Radu tongue. Parerea mea, dupa ce m-am confruntat cu cateva probleme, e ca trebuie o experienta foarte mare sa ajungi sa creezi asemenea acvariu ca al dumitale fara substrat. Si eu sunt adeptul acvariilor de cursa lunga, si as plati cata bere poti sa bei smile) intr-o seara sa imi impartasesti si mie secretul!
PS: Acum repet eu o intrebare din alt post, ce fertilizant folosesti ca aici e secretul, daca nu ai deloc substrat fertilizant!? Co2 + o formula magica  lol , care sper ca nu e secreta...

37

Re: va rog a ma sfatui!

bradraqua A scris:
mirceajifcu A scris:

Inca un mic secret pe care nu vrei sa ni-l impartasesti Dl Radu tongue. Parerea mea, dupa ce m-am confruntat cu cateva probleme, e ca trebuie o experienta foarte mare sa ajungi sa creezi asemenea acvariu ca al dumitale fara substrat. Si eu sunt adeptul acvariilor de cursa lunga, si as plati cata bere poti sa bei smile) intr-o seara sa imi impartasesti si mie secretul!
PS: Acum repet eu o intrebare din alt post, ce fertilizant folosesti ca aici e secretul, daca nu ai deloc substrat fertilizant!? Co2 + o formula magica  lol , care sper ca nu e secreta...

   Mircea, ti-am raspuns in cadrul altui post la intrebarea asta (evident partial! lol ), fertilizantii nu sunt formule magice, preparate de mine, exista sub o forma sau alta in alte produse, ca si combinatii, singura "smecherie" este sa-i descoperi, sa experimentezi ani de zile si sa fii in stare sa tragi niste concluzii. Totusi baza fertilizarii, cu exceptia "gaselnitei" mele, este de la Cristi Ionescu, am mai spus asta!
   Ma gindesc sa-mi fac noi prieteni, in numar cam cit ar umple un stadion, sa pot sa pretind in schimbului secretului, bere pentru mine si pentru ei, altfel singur nu as putea bea atita! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!