21 Editat de Dan P (2011-08-30 01:36)

Re: 480 l Ciclide Americane

Surprize surprize!!! Micutii Sajica au decis sa faca pui asa ca am vreo 30-50 de alevini intr-un cuib de toata frumusetea in coltul acvariului.  :apl
Nu se apropie nimeni de juniori desi parintii sunt de departe cei mai mici locatari ai acvariului. S-au mutat Octofasciatii in coltul opus  lol si sunt de 4 ori mai mari si mai multi..
Am facut cateva poze in graba sa nu stresez parintii. :ang

22

Re: 480 l Ciclide Americane

Un mic update

23

Re: 480 l Ciclide Americane

Noul superstar din acvariu :scool

Re: 480 l Ciclide Americane

Rocio octofasciatum ....unul dintre cele mai agresive cichlidae sud -americane...super frumoase..am avut ..aventuri;; multe cu ei..mult mai agresiv decit prietenii tai africani...ai grija ca atunci cind s-or imperechea o sa omoare tot in acvariu...ai sa vezi...

Re: 480 l Ciclide Americane

aproape?!? oa sa ramana numai ei sigur si repede....vezi ca de mule ori o sa se ,,certe'' si intre ei....ar fi bine sa separi femela.....o sa intelegi ce zic eu la momentul potrivit....daca o sa fii acasa.... :smoke

26

Re: 480 l Ciclide Americane

Americanii au ramas de cateva luni singuri in acvariu.

Legat de dragoste, nu prea au unde sa se retraga special ptr asta asa ca stau relativ linistit.

De cate ori au incercat au depus pe spatele decorului si nu au reuzit sa fecundeze icrele.

27

Re: 480 l Ciclide Americane

Incep un upgrade la un acvariu de cca 400 de l net . Atata imi permite spatiul momentan.

Am sa fac un plywood acvariu cu dimensiuni de cca 1400x550x700 mm Lxlxh. Cutia va fi facuta din PAL de 18 mm si am sa fac doua "ferestre", una frontala si una laterala. Materialul de impermeabilizare va fi un cuciuc lichid de uz alimentar, iar sticla de 10 mm
"Ferestrele vor fi de cca 1300x550 respectiv 400x550. Credeti ca e OK la grosime de 10 sau sa caut mai groasa?

Daca aveti ceva sfaturi le astept cu interes.

28

Re: 480 l Ciclide Americane

Nici un sfat nici o observatie?? :scry

29 Editat de Dan P (2012-05-09 16:20)

Re: 480 l Ciclide Americane

Se poate schimba titlul in "Ciclide americane" va rog!!

30

Re: 480 l Ciclide Americane

Salut, Dan... il poti schimba chiar tu, editand primul post al topicului.  wink

31

Re: 480 l Ciclide Americane

Multumesc de sfat!! :apl

32

Re: 480 l Ciclide Americane

Incepe distractia :s)

33

Re: 480 l Ciclide Americane

mai da ceva detalii despre cauciuc si cum ai reusit sa faci o cutie atat de bine lucrata.

34

Re: 480 l Ciclide Americane

Am sa folosesc cauciuc lichid . E o rasina epoxidica de uz alimentar. Va tin la curent cu ce gasesc. Momentan astept sticla.
Cutia am facut-o la o firma de mobilier dupa proiectul meu.

35

Re: 480 l Ciclide Americane

Scuze m-am incurcat Poliuretanica e rasina folosita.
Capacul va fi de plastic cel de la acvariul actual Eheim cu neoane incluse. In rest tot ce tine de interior va fi protejat de rasina sau va fi material rezistent la coroziune. :smoke

36 Editat de BGD46 (2012-05-21 18:55)

Re: 480 l Ciclide Americane

Poate iti este de ajutor filmuletul asta:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Q7nKf_kE4YI&feature=related[/youtube]

sau asta

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cdyANDq_x_s&feature=relmfu[/youtube]

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

37

Re: 480 l Ciclide Americane

Salut. Iti apreciez f mult proiectul si iti urez mult succes. Intrebarea mea este... membrana ce va acoperi interiorul cutiei, va fi destul de puternica incat sa preia mare parte din presiunea apei?  Va fi dura sau flexibila? ma tem ca daca va fi flexibila, in timp, pal-ul nu va reusi sa tina piept celor 400 litri... sau aprox. Iar bara aia de ranforsare... e prinsa cu niste cleme... mi se par mie cam "anemice"
Sa ne tii la curent pls cu progresul. Mult succes.

Life is true and it's deserve to live

38

Re: 480 l Ciclide Americane

Ancistrus nu am interpretat nimic vad ca tu te sucesti de la un raspuns la altul. Mi se pare ca postezi de dragul de a posta  hmm

BGD multumesc de link-uri, am studiat proiectul lui Uaru Joey de mai multe ori inainte de a ma apuca de acvariu mi se pare cel mai bun de pe net  ^:)^

Tykazs ai dreptate momentan ranforsarea e cam anemica. O sa pun cateva coltare si probabil doi tiranti. In plus capacul superior va fi prins cu suruburi dinspre exterior pe toate laturile.
Legat de membrana ea se foloseste si la rezervoare alimentare de mii de litri asa ca nu am dubii in privinta ei. Este usor flexibila din ce am inteles de la furnizori ca se face ca o camera/balon de cauciuc. In configuratie finala trebuie sa aiba cativa mm grosime. Rezista bine si la compresiune.

Cutia e prinsa cui suruburi din 10 in 10 cm si e lipita si cu aracet asa ca dupa ce o si ranforsez cu tiranti si coltare ar trebui sa faca fata cu brio. Oricum va fi un test de cel putin o saptamana cu apa la maxim (in curte  :pls ).

39

Re: 480 l Ciclide Americane

Dan P A scris:

Ancistrus nu am interpretat nimic vad ca tu te sucesti de la un raspuns la altul. Mi se pare ca postezi de dragul de a posta

  Ok, ti-am curatat subiectul de toate postarile mele, facute "de dragul de a posta", inclusiv raspunsurile tale :fok

40

Re: 480 l Ciclide Americane

Dan P A scris:

Ancistrus nu am interpretat nimic vad ca tu te sucesti de la un raspuns la altul. Mi se pare ca postezi de dragul de a posta  hmm

BGD multumesc de link-uri, am studiat proiectul lui Uaru Joey de mai multe ori inainte de a ma apuca de acvariu mi se pare cel mai bun de pe net  ^:)^

Tykazs ai dreptate momentan ranforsarea e cam anemica. O sa pun cateva coltare si probabil doi tiranti. In plus capacul superior va fi prins cu suruburi dinspre exterior pe toate laturile.
Legat de membrana ea se foloseste si la rezervoare alimentare de mii de litri asa ca nu am dubii in privinta ei. Este usor flexibila din ce am inteles de la furnizori ca se face ca o camera/balon de cauciuc. In configuratie finala trebuie sa aiba cativa mm grosime. Rezista bine si la compresiune.

Cutia e prinsa cui suruburi din 10 in 10 cm si e lipita si cu aracet asa ca dupa ce o si ranforsez cu tiranti si coltare ar trebui sa faca fata cu brio. Oricum va fi un test de cel putin o saptamana cu apa la maxim (in curte  :pls ).

Mult succes! Abea astept sa vad poze cu el plin smile In cazul intariturilor pe care le vei adauga, cred ca va fi ok. Nu am experienta in domeniul ci doar am presupus. smile Din partea mea, tot respectul.

Life is true and it's deserve to live