21

Re: Proiect nou 150l

Lucia : Filtru intern Resun BF200 cu mediu biologic adaugat in loc de carbune activ si adaugat perlon ca prim filtru. Am lasat in filtru si mediul biologic cu care vine dotat .
Adica mai exact ca si filtru biologic am adugat : super pro-hexagonal quartz glass rings ,1 litru ,de la Ocean Free, nu stiu daca sunt foarte eficiente dar le-am luat la recomandarea vanzatorului ( a zis ca sunt mai bune decat Siporax pentru ca au o suprafata mai poroasa, vom vedea daca a avut dreptate).

Ancistrus: Anubias barteri am incercat sa le ingrop doar radacinutele, rizomul este la nivel cu pietrisului, nu este ingropat ( poate nu se vede asa bine din poze), mersi de sfat.

Momentan nu vreau sa bag buturugi sau alte decoruri, insa am sa vad mai tarziu si atunci Anubias barteri va fi mutata.

22

Re: Proiect nou 150l

Ancistrus A scris:
Lucia A scris:

JBL Denitrol este denumirea corecta, si da, scade nitrItii, prin faptul ca el este un supliment de bacterii denitrificatoare.

   Pai... ma roade curiozitatea big_smile: Eu cred ca ar trebui sa nitrifice ca sa poata aparea Nitrobacter, daca ar denitrifica (sau ar scadea nitritii) nu ar mai aparea bacteriile care transforma nitritii in nitrati si cred ca nu s-ar mai incheia ciclul azot... daca ma insel imi cer scuze ^:)^

Acest produs este de fapt un complex de 8 culturi diferite de bacterii.
Din instructiunile producatorului, reiese ca le face pe toate, adica nu doar da startul, ci si duce cursa la sfarsit. smile
"
•Biological nitrite removal.
•Detoxifies water with fast start formula using highly active cleansing bacteria and enzymes.
•8 complementary bacterial cultures for the breakdown of proteins (heterotropic bacteria), ammonium and nitrite.
•The first fish can be introduced to the newly established aquarium 24 to 48 hours after application of JBL Denitrol. "

Eu cred ca este un lichid care contine combinatia si cantitatea optima de bacterii (Nitrosomonas, Nitrobacter + inca alte 6 feluri), ca ciclul azotului sa fie dus incheiat in mod firesc.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

23

Re: Proiect nou 150l

CristiCRS A scris:

Lucia : Filtru intern Resun BF200 cu mediu biologic adaugat in loc de carbune activ si adaugat perlon ca prim filtru. Am lasat in filtru si mediul biologic cu care vine dotat .
Adica mai exact ca si filtru biologic am adugat : super pro-hexagonal quartz glass rings ,1 litru ,de la Ocean Free, nu stiu daca sunt foarte eficiente dar le-am luat la recomandarea vanzatorului ( a zis ca sunt mai bune decat Siporax pentru ca au o suprafata mai poroasa, vom vedea daca a avut dreptate).

Si eu am ales Symbiont in loc de Siporax fiindca din punctul meu de vedere raportul oferit de Symbiont, era mult mai bun decat cel de la Siporax.
1l Siporax ofera o suprafata de 270m2 pentru fixarea bacteriilor bune, pe cand Symbiont, 300 de g, ofera o suprafata de 900m2. Nu am gasit informatii despre cel de la Ocean Free, dar poate sa fie un produs bun, chiar daca nu are atat de multa reclama. smile
Va trebui intr-adevar sa ne informezi despre cum se comporta "suportul" de la Ocean Free, fiindca informatia face parte din categoria "bine de stiut".

Muuult succes!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

24

Re: Proiect nou 150l

Poze cu noii locatari

25 Editat de gogosanuc (2011-05-29 21:24)

Re: Proiect nou 150l

Salut Cristi si bine ai venit!
Arata  bine acvariul.Spor la treaba.
Ar da mai bine cu un autocolant in spate .

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

26

Re: Proiect nou 150l

Ocean Free este o firma din Singapore, dupa parerea mea sub Resun, iar super pro-hexagonal quartz glass rings nu se poate compara niciodata cu siporax, ai sa vezi asta singur dupa cateva luni.
Cel ce ti-a vandut este un foarte bun comerciant si un bun acvarist, insa asta nu inseamna ca are si produse de calitate.