Re: Caras pe fundul acvariului

Ceau,

Am si eu un caras bolnav,de 2 zile, sta mai mult pe fundul acvariului si nu prea mai mananca. E umflat intr-o parte, iar in partea cealalta are putin sange sub solzi. Parca nu mai e nici asa de vesel sad.  Acvariul are 60l, am in el 2 carasi. Unu e de 1 an jumate iar cel bolnav e de vreo 2 luni. Apa o schimb cam la 5-7 zile, 30%! Astept raspuns si multumesc!

22

Re: Caras pe fundul acvariului

buna ziua
sunt Adrian si sincer dupa ce am citit citeceva pe aici mi-am dat seama ca nu stiu absolut nimic....sa va spun ce am
A am achizitiunat un acvariu 90x50x45 cu 2 carasi auri,vibrator pentru oxigen si pompa de filtrare in el....nu stiu ce model... nu stiu unde sa citesc .. e destul de mare...are evacuare de aproximativ 15 mm aprox si cote L=30cm,l=10cm,i=4cm ;am mai cumparat 5 gupi3 femele si 2 masculi pe care i-am bagat intrun acvariu de 20 de litri am cumparat o pompa de filtrare TRIXIE D-24963 Tarp <45 L ,5watt ,acest acvariu mai mic l-am bagat in acela mareca ?am zis sa nu stea cei mici in aceeasi apa cu cei mari.... m-am gindit la legea junglei...si am montat si un luminator... neon de 20 watt
pentru a oxigena amindoua acvarii scimb tubul de la vibrator ,o zi la unul o zi la altul
cind am achizitiunat acvariul ,acesta era......verde pe geamuri si depuneri de calcar...de acea l-am si luat... imi era mila se acesti carasei....asa ca pe ei i-am pus intr-un bol si am curatat acvariul cu apa calta ,spaclul si burete de vase, nu am vrut sa utilizez detergenti....in loc de nisip sunt nistz bilute verzi si albastre nu stiu din ce sunt... am spalat tot  in apa de la robinet ... si  aici am facut prima gresealadupa ce am citit....nu am asteptat si am bagat caraseii....la felam facut si cu gupi..unul din gupii a murit dupa 2 zile... sad in rest nici o problema pina acum 2 zile trebuie sa va povestesc mai mult
  acum citeva zile... 4 zile mai exact am vazut 2 f de gupi cam umflat... uitinduma pe net am observat ca de fapt au pui... ,aflind ca ele nasc poi vii si ca punctul negru din spatele burtii ar fi ochii puisorilor ,asa ca am hotarit sa le separ de masculi...asta am facut-o acum 3 zile,am bagat masculii gupii cu caraseii!.Tot in aceasta saptamina ,citeva zile am vazut carasei facind ritualul... el cu nasul pe la burta femelei...
  Dupa ce am bagat gupii M cu carasiii ,a doua zi dimineata,carasul M era in acvariul mic la gupii F..zic..."no ce faci ....incerci si pe la vecini?" dar statea pe fundul acvariului si nu innota...asa statea si femela in acvariul celalaltpe fundul acvariului ... parca erau suparati; Am pus inapoi carasul M dar surpriza . aceeasi reactie... incet s-a asezaty linga ea si au stat pe fundul acvariului toata ziua.. nu au mincat;Ieri masculul a inceput sa se miste ... sa se plimbe... si ea se mai plimba dar cea mai mare parte sta pe fund...am bagat gupii inapoi la fetele lor...
  nu au pete...nu sunt moi....M se plimba prin acvariul ea ... tare putin...nu vad sa fie semne de boala... daca ciocan in geam se duce de acolo si repede....;dar maninca putin.....nu mai e asa mincacioasa.. el  inceput sa manince bine
Mincare le dau fulgi de la GBL.. gbl flakes gala premium... ai pisez ca vad ca sunt cam mari cu toate ca scrie ca e pentru pesti de la 3 la 20 cm de ce sa fie asa suparata femela de caras...e o boala... cum pot sa o ajut..?
a douaproblema.. cum curat fundul acvariului de excesul de mincare si de excremente .. fara sa golesc acvariul de tot... ca am inteles ca nu e bine sa spalam la jetul apei nici pietrisul sau ce avem pe fundul lui nici filtrele 
  asa arata carasii ...ca in foto....nu stiu ce virsta au dar au intre 7 si 8 cm.. M e mai mare
va multumesc

23

Re: Caras pe fundul acvariului

asa arata caraseii

24

Re: Caras pe fundul acvariului

in seara asta vreau sa le fac ceva poze ca sa vedeti....

25

Re: Caras pe fundul acvariului

poze cu acvariul meu....mai vreau sa cumpar plante si cel putin o pereche de japonezi negri... cred ca tot carasi sunt dar negriivoalati si mi-ar place sa mai pun si o pereche de scalari dar am inteles ca ....nu prea merge scalarul cu carasul..in fine despre ce pesti sa mai iau o sa mai vb dar ma intereseaza altceva pentru moment

26

Re: Caras pe fundul acvariului

carasul din ultima poza e cel care....sta destul de mult pe fundul acvariului.. a inceput sa se mai plimbe dar nu stiu de ce nu are semne de boala... lnu pete ... cind incepe sase plimbe...tot iese si ia cite o gura de aer.... destul de des....la 10 sec mai ia o gura.. imi face impresia ca ai place oxigenul....
  S-a spus pe aici ca nu sunt prea buni fulgii pentru carasei si am luat altceva...tot de la jblvad ca tot gala premium dar sunt niste bobite albe care se duc la fund... si acestea trebuiesc umezite?
in legatura cu apa... nu stiu ce sa fac ....pentru ca sint  :stupid , am data supradoza de alimentatie ...si fulgi... azi am aspirat cit am putut ... si de la fulgi cred apa este putin galbuie..nu stiu cum sa fac sa o limpezesc... si mai ales ca ... din cite am citit aici apa nu e ciclata... am inteles ca dureaza o luna.. si abia sunt in a 2 saptamina decind am schimbat apa in totalitate...e bine ca in aceasta perioada sa schim 25,30 de procente la 3 zile ca sa se limpezeasca?
Nu am utilizat nici un fel de solutie pentru apa*

27

Re: Caras pe fundul acvariului

pete negre la caras auriu

astazi dimineata am schimbat apa in acvariu... asa cum am citit... 30 la sut , apa am pus-o de 3 zile intr-à cuva de plastic...acum am observat niste pete negre pe masculul caras
va postez si niste poze... ce pot sa ai fac