21 Editat de alpha (2011-06-09 13:49)

Re: Va salut

Din primele doua posturi am crezut ca m-am facut inteles.Daca stiam ca nu este obligatorie prezentarea,nu ma chinuiam.
In acelasi timp,eu am fost primul luat peste picior de mirceajufcu si ancistrus.Dar probabil ca este permis pe acest forum pt cei mai vechi.

Pentru mirceajifcu:ce specii de pesti avem in comun ca sa putem discuta?Sunt dispus la dialog.
La fel si pt ancistrus,despre ce specii care le avem in comun putem discuta?

In alta ordine de idei,daca tot va imaginati cum arata acvariul meu,vreau si eu o parere:care sunt efectele negative ale acestui acvariu si cam in cat timp afecteaza pestii?

Sper sa primesc raspunsuri cat mai civilizate si la obiect,nu:


"Draga Edi, tu de fapt esti o fetita de 12-14 anisori cu codite si suparacioasa (sunt multe sanse sa te cheme Roxana), careia ii place roz-bombonul, printesele si pestisorul de acvariu, si nu voi veni la tine acasa ca ne cearta mamica ta... mai ales ca stai in Ploiesti "

sau:

sunt aproape sigur ca mi-ar placea mult mai mult absenta ta :-ss...


Multumesc frumos.

Carpe diem

22

Re: Va salut

alpha A scris:

Din primele doua posturi am crezut ca m-am facut inteles.Daca stiam ca nu este obligatorie prezentarea,nu ma chinuiam.
In acelasi timp,eu am fost primul luat peste picior de mirceajufcu si ancistrus.Dar probabil ca este permis pe acest forum pt cei mai vechi.

Pentru mirceajifcu:ce specii de pesti avem in comun ca sa putem discuta?Sunt dispus la dialog.
La fel si pt ancistrus,despre ce specii care le avem in comun putem discuta?

In alta ordine de idei,daca tot va imaginati cum arata acvariul meu,vreau si eu o parere:care sunt efectele negative ale acestui acvariu si cam in cat timp afecteaza pestii?

Sper sa primesc raspunsuri cat mai civilizate si la obiect,nu:


"Draga Edi, tu de fapt esti o fetita de 12-14 anisori cu codite si suparacioasa (sunt multe sanse sa te cheme Roxana), careia ii place roz-bombonul, printesele si pestisorul de acvariu, si nu voi veni la tine acasa ca ne cearta mamica ta... mai ales ca stai in Ploiesti "

sau:

sunt aproape sigur ca mi-ar placea mult mai mult absenta ta :-ss...


Multumesc frumos.

   1. Prezentarea este binevenita dar numai daca nu este un "chin".
   2. Nu este permis nimic altceva pe acest forum, in afara normalitatii. Ai tendinta de a minimaliza calitatea acestui forum si asta nu este tocmai bine!
   3. Speram ca prin ce am scris mai devreme, tu sa fii primul care ingroapa securea razboiului.
   4. In cazul in care acest subiect continua in aceeasi maniera (negativa), ma vad nevoit sa-l inchid. Sper ca nu voi nevoit sa aplic si sanctiuni! Mulltumesc!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

23

Re: Va salut

1. Prezentarea am considerat-o un lucru de bun simt,nu un chin.De aceea am si facut-o.
2. Am minimalizat calitatea acestui forum dupa ce am fost luat peste picior inainte sa fiu intrebat ce,cum si in ce fel.Altfel nu ma inscriam.
3. Multumirile au fost adaugate special pt postul tau.
4. Intrebarile au fost puse in scop constructiv(din partea mea).Sper ca si raspunsurile sa fie la fel.Si nu neaparat doar de la cei doi colegi de forum.

Daca am gresit cu ceva imi asum raspunderea.

Carpe diem

24 Editat de alpha (2011-06-10 00:02)

Re: Va salut

Cu toate ca din punct de vedere al parametrilor apei, toate cele 5 specii sunt compatibile, tendinta este sa se asocieze pesti din acelasi areal geografic. Utilitatea acestei tendinte deriva din faptul ca speciile traind impreuna in libertate, in acvariu se vor manifesta firesc, pastrindu-si caracteristicile comportamentale. Asta daca se urmareste un anumit nivel al practicarii acvaristicii, altfel se admit si compromisuri.
   Ramine sa te hotarasti (daca nu ai facut-o inca) in ce masura iti doresti un acvariu biotop sau urmezi maniera actuala.


Nu stiu de ce am omis aceasta completare,dar este cea mai de bun simt si ma vad nevoit sa-i raspund:
Stiu ca speciile sunt din doua habitate diferite(Sud America  si Africa) dar sunt nevoit sa fac acest compromis deoarece ma pasioneaza cele 3 specii de catfish.Am incercat sa le creez un mediu cat mai aproape de cel natural,cu multe buturugi,nuci de cocos si pietre,fara prea multe plante(in afara de cele de suprafata),nisip,frunze de stejar pe care le-am lasat sa se descompuna in apa.
Am mers pe o minima filtrare si iluminare deoarece sunt specii nepretentioase in aceste privinte.
Am lasat intentionat sa se dezvolte algele stiind ca orice fluviu,rau sau lac dezvolta asa ceva.
Prima data am incercat cu o pereche de ramirezi,care,desi s-au adaptat destul de bine,nu ma multumeau.Am introdus ceva mai spectaculos si rezistent, ciclidele africane de rau, ca sa inchei tot ciclul.O sa vad daca se pot tine impreuna,daca nu o sa renunt la o specie.
Mai am nevoie de multa rabdare deoarece sunt specii foarte dificil de reprodus.Astept.
Daca mai aveti si alte sfaturi,cu cea mai mare placere.

Carpe diem

25

Re: Va salut

Putin mai multa atentie la discurs! Intr-un post anterior ai spus "Daca stiam ca nu este obligatorie prezentarea, nu ma chinuiam", dupa care ai negat chinul, acum spui "sunt nevoit sa fac acest compromis", dupa parerea mea inexact, nu esti nevoit, este alegerea ta.
   Speciile de catfish pe care le ai, sunt nocturni, deci au niste preferinte, nu sunt nepretentiosi la iluminare, adaugarea frunzelor de stejar (aport de tanin) a fost probabil benefica celor din America de Sud, celor din Africa nu cred.
   Minima iluminare este corecta dar minima filtrare am indoieli, personal nu cunosc specii de pesti, care se simt bine in acvariu, in lipsa unei filtrari bune, in special in lipsa unei filtrari biologice. Filtrarea apei din acvariu este una din conditiile esentiale, pentru mentinerea parametrilor, lucru care se realizeaza in natura datorita vastitatii habitatelor, unde procesele fizico-chimice se realizeaza in mod natural.
   Despre alge cred ca ai dreptate, fiind un acvariu neplantat si mentinind o curatenie care sa nu dea senzatia de "neingrijit", algele pot contribui la naturaletea set-up-ului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26

Re: Va salut

Prin "chin" ma refeream la faptul ca discutia plecase cu stangul.Daca subiectul pleca cu aceasta completare era cu totul altceva.Imi cer scuze si sper ca devierile de la discutie sa fie uitate.
Despre filtrare,modelul de filtru este unul cu spray bar ceea ce creeaza si un oarecare curent(lucru care l-am considerat necesar,toate speciile fiind de rau) si cu un volum scos de 450 l/h .Intradevar,nu are medii filtrante.Buretele se spala la 2-3 zile,iar la 4-5 zile fac un schimb de apa,aprox 20 l.
As adauga,tot pentru filtrare, Limnobium laevigatum.Pe langa Pistia,sa acopar o suprafata mai mare si mai bine.Nu stiu cat de pretentioasa este la lumina.
Daca sunt si alte pareri,cu cea mai mare placere le citesc.
Frunzele au fost folosite la inceput(cand eram mai aproape de bitopul Sud American),dar sincer as adauga in continuare (la toamna,cand o sa mai fie disponibile).Crezi ca dauneaza cu ceva speciilor din Africa?
Toate cele bune.

Carpe diem

27

Re: Va salut

alpha A scris:

Prin "chin" ma refeream la faptul ca discutia plecase cu stangul.Daca subiectul pleca cu aceasta completare era cu totul altceva.Imi cer scuze si sper ca devierile de la discutie sa fie uitate.
Despre filtrare,modelul de filtru este unul cu spray bar ceea ce creeaza si un oarecare curent(lucru care l-am considerat necesar,toate speciile fiind de rau) si cu un volum scos de 450 l/h .Intradevar,nu are medii filtrante.Buretele se spala la 2-3 zile,iar la 4-5 zile fac un schimb de apa,aprox 20 l.
As adauga,tot pentru filtrare, Limnobium laevigatum.Pe langa Pistia,sa acopar o suprafata mai mare si mai bine.Nu stiu cat de pretentioasa este la lumina.
Daca sunt si alte pareri,cu cea mai mare placere le citesc.
Frunzele au fost folosite la inceput(cand eram mai aproape de bitopul Sud American),dar sincer as adauga in continuare (la toamna,cand o sa mai fie disponibile).Crezi ca dauneaza cu ceva speciilor din Africa?
Toate cele bune.

   Ce sa zic, pina la proba contrarie, orice lipsa din dotarile unui acvariu, se poate intimpla sa nu aiba urmari nefaste dar Doamne fereste, cind se intimpla!
   Parerea mea este ca iti trebuie un filtru (interior sau exterior) care sa contina medii pentru filtrarea biologica, altfel vei sta tot timpul cu sabia deasupra capului. Poti incerca si cu Limnobium, acesta este un consumator de nitrati dar nu cred ca va fi suficient. De asemenea are nevoie de lumina multa dar nu de caldura ridicata din apropierea tuburilor de neon, care-l arde si-i inhiba dezvoltarea. Nu cred ca se va dezvolta bine in asociere cu Pistia, care-l va umbri cu frunzele sale mult mai mari.
   Frunzele de stejar, prin taninul continut, scad pH-ul apei in perioada premergatoare putrezirii si produc efectul de black water, specific Amazonului si altor citeva riuri din America de Sud. Din momentul in care incep sa putrezeasca, nu fac altceva decit sa creasca incarcatura biologica a apei din acvariu, care, lipsita de procesele naturale, isi va pierde calitatile benefice vietii din acvariu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

28 Editat de alpha (2011-06-10 15:55)

Re: Va salut

"Not aware of any regular/repeated breeding of Doradids. We have had a single fry found in a tank from Platydoras armatulus.

Rumour has it that they often breed at the end of dry season and a breeding trigger is "dirty tank conditions". However, this is fairly unconfirmed."


Sper sa nu fie o problema ca am pus acest citat,dar cam asa ceva vreau sa incerc si eu.
Cum se pot reproduce(imita) aceste conditii intr-un acvariu?Sezon uscat,sezon ploios,acel "acvariu murdar"?Scaderea nivelului apei pana la o limita rezonabila,apoi cresterea lui ar avea vreun efect?Folosirea apei de ploaie din zone de munte unde este mai curata decat cea din oras?

Multumesc pentru sfaturile referitoare la Limnobium,dar credeam ca are frunzele mai mari decat Pistia(cel putin cea pe care o am eu are frunze de 2-3 mm).

O alta intrebare,hranirea cu mancare vie(cu tubi m-am frpt si nu ii iau in calcul) ar ajuta?Aici ma refer la rame,viermusi si alte larve vii.Sunt si acestea purtatoare de boli sau nu?

Carpe diem

29

Re: Va salut

alpha A scris:

"Not aware of any regular/repeated breeding of Doradids. We have had a single fry found in a tank from Platydoras armatulus.

Rumour has it that they often breed at the end of dry season and a breeding trigger is "dirty tank conditions". However, this is fairly unconfirmed."


Sper sa nu fie o problema ca am pus acest citat,dar cam asa ceva vreau sa incerc si eu.
Cum se pot reproduce(imita) aceste conditii intr-un acvariu?Sezon uscat,sezon ploios,acel "acvariu murdar"?Scaderea nivelului apei pana la o limita rezonabila,apoi cresterea lui ar avea vreun efect?Folosirea apei de ploaie din zone de munte unde este mai curata decat cea din oras?

Multumesc pentru sfaturile referitoare la Limnobium,dar credeam ca are frunzele mai mari decat Pistia(cel putin cea pe care o am eu are frunze de 2-3 mm).

O alta intrebare,hranirea cu mancare vie(cu tubi m-am frpt si nu ii iau in calcul) ar ajuta?Aici ma refer la rame,viermusi si alte larve vii.Sunt si acestea purtatoare de boli sau nu?

   Succes in realizarea conditiilor necesare reproducerii acestor pesti, din cite stiu si eu, nu s-au obtinut inca rezultate in acest sens, in acvaristica.
   Din pacate nu stiu cum poti reproduce in acvariu aceste conditii, asa ca ramine prietenul universal Google sa te ajute.
   Pistia are frunze de 2-3 mm? Ori ai gresit unitatea de masura, ori ce ai tu in acvariu nu este Pistia, ori plantele respective sunt intr-o stare jalnica.
   Oricarui peste ii poti da mincare de origina animala dar este de preferat sa fie anterior congelata si produsa de firme specializate. Mincarea vie, procurata din natura este periculoasa, poate provoca nenumarate boli pestilor din acvariu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

30

Re: Va salut

In captivitate speciile de Doradidae se inmultesc cu ajutorul hormonilor.Altfel au fost reportate doar cazuri accidentale de depunere.
Probabil ca ai dreptate,ceea ce am eu in acvariu este o planta de suprafata cu frunze foarte micute(in genul la trifoi) care se inmulteste foarte repede dar care nu a crescut niciodata mai mare de cativa mm.
Pana acum am folosit larve rosi congelate,ma gandeam sa diversific de aceea am intrebat daca sunt si alte feluri de mancare vie,dar care sa fie sigure.
Multumesc pentru raspunsuri si interesul acordat.

Carpe diem

31

Re: Va salut

alpha A scris:

In captivitate speciile de Doradidae se inmultesc cu ajutorul hormonilor.Altfel au fost reportate doar cazuri accidentale de depunere.
Probabil ca ai dreptate,ceea ce am eu in acvariu este o planta de suprafata cu frunze foarte micute(in genul la trifoi) care se inmulteste foarte repede dar care nu a crescut niciodata mai mare de cativa mm.
Pana acum am folosit larve rosi congelate,ma gandeam sa diversific de aceea am intrebat daca sunt si alte feluri de mancare vie,dar care sa fie sigure.
Multumesc pentru raspunsuri si interesul acordat.

   As fi interesat de sursa care spune ca se reproduc cu ajutorul hormonilor. Eu stiu ca in cazul altor specii (Botia, Electric Blue Ram, Red Parrot, Flowerhorn, etc) se apeleaza la aceste metode.
   Hrana congelata sigura (producator Ocean Nutrition): Artemia, Daphnia, Larve albe de tzintzar, larve negre de tzintzar, Cyclops, si multe altele. www.reef.ro

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

32

Re: Va salut

Sursa din pacate este doar un acvarist de la care am cumparat primul Agamyxis acum mai bine de doi ani.Pestii era adusi de la moldoveni sau rusi si se spunea ca folosesc hormoni pt a-i reproduce.Mai multe amanunte nu stiu.
Daca gasesc ceva ,cu siguranta o sa anunt.

Carpe diem

33 Editat de Old fisherman (2011-06-14 02:46)

Re: Va salut

Salut si bine ai venit!
  Cu Agamyxis e complicata treaba si sunt sanse extrem de reduse sa reusesti reproducerea. Pur si simplu peste tot unde ai cauta, inclusiv pe forumurile dedicate, gasesti mereu si mereu: ,,no breeding in captivity report yet". Sunt doar ceva mentiuni ca ar fi constructor de cuib din bule si referiri vagi la faptul ca singurele inmultiri reusite ar fi fost posibile cu ajutorul hormonilor. Parerea mea este ca secretul consta probabil in calitatea apei folosite la reproducere (vezi exemplul oarecum similar cu tentativele de reproducere nereusite ale Heckelului si cu succesul obtinut de acvaristii polonezi in momentul in care au reusit sa gaseasca si sa stabilizeze apa potrivita si similara celei din habitatul acestuia).
  Am si eu 9 exemplare si sunt relativ usor de intretinut comparativ cu alte specii de pesti. La mine mananca aproape orice, de la mixtura pregatita pt. discusi (o adora) pana la grindal sau white worms (pe care ti i recomand in locul tubilor).

34

Re: Va salut

Bine ai venit,
planta aia de suprafata de care vorbesti pare a fi Lemna Minor, iar in ceea ce priveste proiectul tau mult succes cu el, o sa ai nevoie pentru ca e foarte greu sa mentii parametrii apei cu apartura minima necesara.
P.S.: tot in aceasta sectiune a forumului este un topic care se numeste Acvariu traditional sau asa ceva. Discutia a degenerat, la fel ca si in cazul tau, dar in final au avut loc niste discutii foarte interesante. Cu totii am inteles ce vrei tu sa faci...sfatul meu este sa pui o poza  :-

35

Re: Va salut

Cam asa arata :- .Deja am inceput sa reduc cate putin nivelul apei(si din cauza incalzirii).Spor la comentarii!
Ai dreptate cu Agamyxis,la ai mei nu am observat pana acum ca ar lua vreunul dintre ei proportii(sa semene a femela) asa ca nu stiu nici macar daca am pereche;in schimb la Platydoras au fost cateva accidente in captivitate,dar fara prea multe informatii.Dar banuiesc ca cel mai important aspect ramane calitatea apei si parametrii ei.
Si eu am facut multe greseli,incepand cu hrana(tubi) la care am renuntat, pana la suprapopulare,dar usor, usor am inceput sa ma indrept spre acest proiect.Urmeaza sa schimb filtrul,sa introduc plante de suprafata si sa raman la o singura specie de ciclide.
Apropo de filtru,ce parere aveti de Resun BF-200?
Old fisherman,de cat timp ai exemplarele de Agamyxis?

Carpe diem