61 Editat de seanpaul (2011-07-21 12:13)

Re: acvariu nou

"ca sa nu mai spun ce incompatibili sunt pestii (s-a spus deja big_smile)."

Pai poti sa-mi spui? Te rog.

62

Re: acvariu nou

Carasii fac parte din categoria pestilor de apa rece (15-20°C), pe cand scalarii de apa calda (25-30°C) si usor acida (pH 6-6.5), iar Melanotaenia boesemani sunt pesti de apa alcalina (pH 8-9.5). Pestii sunt de pe 3 continente diferite America de Sud, Asia si Australia.
   
PS: Din ce te-am intrebat eu doar atat te-a interesat, ca pestii nu sunt compatibili?

63

Re: acvariu nou

Pai am filtru Eheim, o planta naturala hygrophila, una artificiala, o piatra de decor ,un castel . Mancare Tetramin sub forma de fulgi de 2 ori pe zi(asa am citit pe net ca ar fi indicat).

64

Re: acvariu nou

Acvariul este de 63 L si am 8 pesti.

65

Re: acvariu nou

Iti urez succes!

66

Re: acvariu nou

Si stii tu daca poecilia velifera se intelege cu scalarul?

67

Re: acvariu nou

Ancistrus (Cristi), nu stiu daca tie iti este adresata intrebarea dar tu esti singurul care poate raspunde, numai tu stii ce dialecte folosesc cele doua specii, pentru a-si comunica intre ele impresiile, despre detentia la care au fost condamnate! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

68

Re: acvariu nou

Cu scalarul nu am vorbit, dar am vorbit cu o prietena de-a lui (poza) si zicea ca trebuie sa avem grija, scalarul este imprevizibil si nervos, si il poate trage pe velifera de buze big_smile
PS: De fapt eu ma cam hotarasem sa nu mai raspund acestui topic datorita urmatorului tip de discutie:

Ancistrus A scris:

ce acvariu ai, ce filtru ai

seanpaul A scris:

Pai am filtru Eheim

seanpaul A scris:

Acvariul este de 63 L

69

Re: acvariu nou

Iti sesizasem intentia de "abandon", de aceea te-am provocat... lol Titularul m-a "rugat" sa nu mai intervin, daca nu am chef sa-i raspund la intrebari, asa ca... contez pe tine sa mentii in viata acest subiect! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

70

Re: acvariu nou

Va multumesc pentru ajutorul acordat.