Re: Imperecere betta

milenium A scris:

melcii sunt de vina
ti-am spus mai sus sa nu ai nevertebrate in vasul cu icre

Melcul din poza + fratele lui, creveti si cory pitici sau ... scalari, "rechini" de toate felurile, hoplo, botia, pictusi etc. Astea doua ar fi fost alternativele. Sau acvariul cu broasca testoasa al sefului meu. Si cand am citit mesajul tau icrele erau bine mersi printre moss si femela si pomaceea exilati. Iar micromelcii aia ...nu stiu cum ar fi putut ei devora cateva zeci de icre. Urmeaza sa achizitionez un acvariu carantina / maternitate / ce mai vrei tu, dar. . . desi pe banii mei, trebuie sa duc munca de convingere smile) cu prietena sad...

22 Editat de Ancistrus (2011-07-02 00:18)

Re: Imperecere betta

Nimfele de libelula sunt pradatori feroce, si pot trai intre 6 luni si cinci ani in stadiul asta, deci nu este nimic placut sa ai asa ceva in acvariul cu pesti :pls

PS: Nu le am deloc cu germana, dar ce ai scris tu ein tag fliegen larve pare mai degraba legat de larvele de muste smile

Re: Imperecere betta

Pai scuza-ma ca asa si arata. Deci imi pot prada puii de creveti? Sau poate ... ouale de betta? Sau poate doar viermii albi din substrat?!

24 Editat de Ancistrus (2011-07-02 00:23)

Re: Imperecere betta

mirceajifcu A scris:

Deci imi pot prada puii de creveti? Sau poate ... ouale de betta? Sau poate doar viermii albi din substrat?!

   Tot absolut smile
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qbUJVGsrFtk[/youtube]

Re: Imperecere betta

Scrie pe google si dai la imagini. Am scos doua bucati acum si am facut o poza. E de lungimea unghiei mele, cap ca de tantar, coada cu trei fire, nu doua.

26

Re: Imperecere betta

Scapa de toate cat de repede poti, chiar daca sunt frumoase, sunt prea fioroase pentru un acvariu :omfg

Re: Imperecere betta

Is libelule sau ce naiba sunt? Stai linishtit ca pana acum cum le-am prins, au ajuns sa inoate libere in acvariul mare >:). Am una langa mouse aici, si ... traieste nenorocita si merge pe picioare ma si nu a crapat. e verde si are lipite de spate doua aripioare mici.  :frog

28

Re: Imperecere betta

mirceajifcu A scris:

Is libelule sau ce naiba sunt?

   Eu zic ca da http://www.google.ro/search?hl=ro&b … l203l2-1l1

Re: Imperecere betta

Tradus e larve de musca de o zi. Si da, ai dreptate, 6 picioare, coada in 3 fire, capatzana la fel ... deci am pradatori in acvariu. Acum, la o examinare amanuntita, nu mai am viermi albi in substrat... (care au aparut din cauza furajarii excesive facuta in timpul concediului de o prietena sad impreuna cu iubitele mele alge paroase). Crezi ca astea le-au halit sau pur si simplu au decedat de buna voie si nesilite de nimeni ca nu au mai avut papa si am curatat cat am putut substratul?

30

Re: Imperecere betta

vasul pentru depunere trebuie tot timpul acoperit ca sa se si mentina temperatura apei sa nu apara curenti de aer rece la luciul apei unde sant icrele

iar icrele de betta sant cat un varf de ac le savureaza melcii imediat

31

Re: Imperecere betta

milenium A scris:

iar icrele de betta sant cat un varf de ac le savureaza melcii imediat

   Sunt sigur ca stii ce spui, dar totusi ai vazul la ce si cati melci se refera Mircea?

Re: Imperecere betta

Milenium, nu te contrazic, ramane ipoteza valabila. Sunt deschis la orice idei, chiar si ca doi melcisori (1 mai mic ca cel din poza) au servit cateva zeci de icre. Sau ca tasu a intrat in depresie ca l-a parasit femeia si a tocat tot. Sau ca ... larvele libelulelor ce se plimba prin acvariu (desi nu pot intra in recipient) au sarit cumva si au servit tot. Deci ...

33 Editat de milenium (2011-07-02 01:19)

Re: Imperecere betta

am vazut le rezolva imediat

mai este posibil chiar si masculul sa le fi mancat

34

Re: Imperecere betta

mai bagai o data la depus

Re: Imperecere betta

Am sa le iau alt acvariu mic, desi ma bate gandul sa scap de ei si sa iau din aia frumosi, siamezi batausi. Am vazut cam ca al tau din poza, cu alb si rosu si mai multe feluri. Al meu e din ala moca cum se gasesc pe toate drumurile.

36

Re: Imperecere betta

mirceajifcu A scris:

ma bate gandul sa scap de ei si sa iau din aia frumosi, siamezi batausi.

   Toti betanii sunt batausi... si Siam-ezi big_smile

Re: Imperecere betta

Am avut inainte unul de toata frumusetea, il duceam la bunicamea in flacon sad cu acvariul de 10l impachetat. Ala decapita neoni, gupi si pesti mici pe loc. L-am hranit cu muschi (inima, limba etc) de tot felul tocati, pureci vii de balta si tot ce mi-a mai trecut prin cap. Asta e atata de pampalau, incat nici larvele despre acare am vorbit nu le manca. Si are si ochiul dislocat putin de la bataile administrate de nevasta deci ...

38

Re: Imperecere betta

toti se bat dar astia HMPK sant mai rai un pic

dar totusi mai incearca

39

Re: Imperecere betta

mirceajifcu A scris:

Si are si ochiul dislocat putin de la bataile administrate de nevasta deci ...

   S-o fi uitat pe gaura cheii... la alta :smoke

Re: Imperecere betta

Crown tail, acu mi-am adus aminte cum le zice la aia de imi plac mie... O sa mai incerc cu astia ce ii am acum, ca nu pierd nimic... Pana acum am reusit sa inmultesc doar speciile grele despre care se zice ca nu se pot inmulti in captivitate, gen guppy, xipho si ... moli  lol  lol.